Opowieść o Wrzeszczu i parku Jaśkowej Doliny, performatywne czytania dramatów, krótkie filmowe formy, rozmowy o literaturze. Polecamy wydarzenia online w Trójmieście i kraju.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najpierw do 29 listopada, a teraz na pewno do świąt świat kultury jest zamknięty. Dlatego te wydarzenia, które mogły, przeniosły się do sieci. Prezentujemy najciekawsze z wydarzeń lokalnych i ponadlokalnych.

Noc Wrzeszcza 2020: Sen Nocy Leśnej 

30 listopada - 6 grudnia 

W tym roku Noc Wrzeszcza przeszła kilka zmian. Jedną z nich jest termin (z wiosny na jesień), drugą miejsce, a trzecią - forma. Noc Wrzeszcza odbędzie się w formie publikowanych między 30 listopada a 5 grudnia (godz. 21, platformy streamingowe) słuchowisk poświęconych parkowi Jaśkowej Doliny. Ostatniego dnia (6 grudnia) Fundacja Palma przy Altanie Gutenberga będzie rozdawać mapki parku, który będzie można samodzielnie zwiedzać.  

Natalia Koralewska i Jakub Knera w Teatrze Leśnym w Parku Jaśkowej Doliny
Natalia Koralewska i Jakub Knera w Teatrze Leśnym w Parku Jaśkowej Doliny  Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

“Co pan na to, panie Freud” reż. Marek Brand 

30 listopada 

Teatr w Blokowisku klubu Plama Gdańskiego Archipelagu Kultury przygotował kolejną produkcję online: spektakl “Co pan na to, panie Freud?” Teatru Zielony Wiatrak w reżyserii Marka Branda. Napisany w 1989 roku wciąż jest aktualny i ma uniwersalny wymiar. Pokaz o godz. 19.30 na YouTube i Facebooku klubu Plama.  

Jesienny Literacki Sopot: Wojciech Bonowicz 

30 listopada  

Chociaż Literacki Sopot odbywa się w sierpniu i jest typowo wakacyjnym festiwalem, to jego organizatorki pamiętają o fanach i fankach literatury przez cały rok. Ostatnim gościem “jesiennej odsłony” festiwalu będzie spotkanie z Wojciechem Bonowiczem, autorem książki “Tischner. Biografia”. Spotkanie poprowadzi Dorota Karaś. Premiera o godz. 17.30 na kanale YouTube Goyki 3 ArtInkubatora

Teatr przy Stole  

30 listopada 

Teatr przy Stole to cykliczne performatywne czytania dramatów. O godz. 16 na stronie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu i profilu Dworku Sierakowskich na Facebooku transmisja czytania dramatu w trzech aktach. Sztukę Anny Burzyńskiej pt. „Jeżeli potrzebujesz kobiety, to ją porwij” czytać będą: Katarzyna Dałek, Marzena Nieczuja-Urbańska, Piotr Łukawski i Krzysztof Gordon. 

PC Drama online 

30 listopada 

Ostatni poniedziałek miesiąca w Żaku jest pod znakiem PC Dramy. Tym razem czytanie performatywne odbędzie się online. “Złą dziewczynkę” Lothar Kittstein w reżyserii Darii Kopiec przeczytają Arkadiusz Brykalski, Magdalena Gorzelańczyk, Beata Niedziela. Na perkusji na żywo zagra Dominika Korzeniecka. Transmisja o godz. 19 na facebookowym profilu Żaka. Zapis dostępny będzie jeszcze godzinę po zakończeniu czytania. 

Magdalena Gorzelańczyk, aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku
Magdalena Gorzelańczyk, aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku  Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

iGen w pandemii 

30 listopada 

Księgarnia Smak Słowa zaprasza na jedno z ostatnich spotkań w ramach swojego sztandarowego cyklu “Mistrzowie Psychologii w księgarni Smak Słowa”. Gościem Anny Świtajskiej będzie profesor Tomasz Grzyb, który spróbuje wytłumaczyć sytuację społeczną “iGenów”. Transmisja na facebookowym profilu księgarni o godz. 18

Międzynarodowy Festiwal Euroshorts 

30 listopada - 6 grudnia 

Krótkie formy w ramach festiwalu Euroshorts można było zwykle oglądać w kilku instytucjach w Gdańsku. Na czas festiwalu filmy będą udostępnione na stronie www.euroshorts.pl, wydarzenia towarzyszące będzie można zobaczyć na profilu na Facebooku, a rozmowy online odbędą się na zoomie. Pełen program dostępny w wydarzeniu.  

Klasyka Sanatorium: “Sanatorium pod Klepsydrą” Schulz x Has   

1 grudnia 

W wirtualnej księgarni Czarodziejska Góra Diana Dąbrowska i Wojtek Tutaj porozmawiają o filmowo-literackim wymiarze “Sanatorium pod Klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa na podstawie twórczości Brunona Schulza. Spotkanie o godz. 18 na facebookowym profilu Sokołowsko Laboratorium Kultury.

Młodzi na start 

3 grudnia – 10 stycznia 2021 

Nie jest to wydarzenie online, a jak najbardziej odbywające się w formie rzeczywistej. Prace w ramach wystawy pokonkursowej “Młodzi na start” organizowanej przez Centrum Designu Gdynia i Elle Decoration będzie można oglądać w witrynach budynku IV PPNT. Młodzi artyści i artystki, designerzy i designerki mierzyli się z tematem „Design XXI wieku”.  

Kultura w Czasach Pandemii. Wydarzenia online w Trójmieście i kraju
Kultura w Czasach Pandemii. Wydarzenia online w Trójmieście i kraju  Marek Rogala/eskaem.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem