Najpierw do 29 listopada, a teraz na pewno do świąt świat kultury jest zamknięty. Dlatego te wydarzenia, które mogły, przeniosły się do sieci. Wiele festiwali zmuszonych było do zmiany formuły. Wybraliśmy najciekawsze imprezy grudnia.
5–6 grudnia
Do niedzieli trwa bydgoski festiwal PraPremier. W programie zostało jeszcze kilka przedpremierowych prezentacji. Wśród nich słuchowisko i spektakl w reżyserii Mai Kleczewskiej (5 grudnia) i mikołajkowy spektakl Igi Gańczyk. Można je zobaczyć na platformie VOD Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
5–12 grudnia
Łódzki festiwal Puls Literatury odbywa się w tym roku w formule online, a jego hasło to „Zły”, co jest nawiązaniem do roku Leopolda Tyrmanda. W programie m.in. spotkanie z Michałem Rusinkiem, Pawłem Huellem, Stanisławem Łubieńskim, Joanną Gierak-Onoszko czy Zytą Rudzką, panele dyskusyjne czy wystawy. Pełen program dostępny jest w wydarzeniu na Facebooku a wydarzenia będą transmitowane na żywo na stronie internetowej.
5–16 grudnia
Jubileuszowe, 40., Warszawskie Spotkania Teatralne odbędą się stety-niestety wirtualnie. Nie uda się doświadczyć spektakli fizycznie, będąc w teatrze, ale formuła online umożliwia aktywność kulturalną w każdym zakątku Polski. Spotkania zainaugurowała „Fedra” Grzegorza Wiśniewskiego, spektakl gdańskiego Teatru Wybrzeże. W programie m.in. nagrodzony Złotym Yorickiem na Festiwalu Szekspirowskim „Kupiec wenecki” Szymona Kaczmarka z Teatru Nowego w Słupsku, „Historia przemocy” Eweliny Marciniak, „Panny z Wilka” Agnieszki Glińskiej czy „Dług” Jana Klaty. Dostęp do każdego spektaklu jest płatny i kosztuje 20 zł.
11–13 grudnia
Jaime de Armiñan, Luis Berlanga, Luis Buñuel, Fernando Fernán-Gómez, Edgar Neville , Carlos Saura – mistrzowie kina hiszpańskiego i ich niezapomniane dzieła za darmo można obejrzeć w Ninatece. Filmy będą pokazywane w języku oryginalnym z polskimi napisami i poprzedzi je filmoznawcze wprowadzenie.
12–20 grudnia
Grudzień to bardzo często czas podsumowań. Ale to także miesiąc, w którym niezmiennie od kilkunastu lat odbywa się festiwal Sputnik nad Polską. To wydarzenie poświęcone nowemu kinu rosyjskiemu. Tym razem musi się odbyć w formie online na platformie Mojeekino.pl. W programie zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne.
do 10 grudnia
Festiwal Filmu Niemego to krakowski klasyk i ważne wydarzenie na kulturalnej mapie miasta. Tym razem pokazy filmów odbędą się na stronie Kina pod Baranami. „Główna” część festiwalu, z pokazami filmów niemych połączonych z muzyką na żywo, potrwa do 6 grudnia. Ale sporo filmów będzie dostępnych do 10 grudnia na stronie krakowskiego kina.
do 13 grudnia
Do 13 grudnia trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. To wydarzenie poświęcone dokumentom zaangażowanym poruszającym tematykę praw człowieka. Co roku odbywał się w wielu polskich miastach, zarówno tych dużych ośrodkach miejskich, jak i w mniejszych miejscowościach. Teraz mają do niego dostęp wszyscy, którzy tylko mają ochotę. Filmy można oglądać na platformie Mojeekino.pl.
do 13 grudnia
Grudniowa odsłona festiwalu Actus Humanus jest edycją podwójną: wielkanocno-bożonarodzeniową. Jednak z uwagi na pandemie musi się odbyć wirtualnie: na antenie Programu II Polskiego Radia i na fanpage’u na Facebooku. Wśród zaproszonych gości są Jakub Józef Orliński, Adam Strug, Małgorzata Fiebig, Stefan Plewniak czy Maria Pomianowska.
18–30 grudnia
Po raz szósty w Gdańsku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „AnimaFest”. Z formuły tradycyjnej musiał on przybrać formę wirtualną. Niezmiennie odbędą się trzy konkursy (krótka animacja, animowany teledysk oraz eksperyment/impresja), konkurs krótkich animacji dla dzieci, pokazy pełnometrażowych animacji i warsztaty oraz spotkania online. Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze