Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w minimalnej wersji, jedyne spotkanie z Olgą Tokarczuk w tym roku w rocznicę Nobla, urodziny Dworca Morskiego w Gdyni. Podpowiadamy, na które wydarzenia online zwrócić uwagę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najpierw do 29 listopada, a teraz na pewno do świąt świat kultury jest zamknięty. Dlatego te wydarzenia, które mogły, przeniosły się do sieci. Polecamy te najciekawsze na najbliższe dni.

Boto czyta: Sybilla 

7 grudnia 

Sopocka Fundacja Teatru Boto w pandemii obchodzi 10. urodziny. Był już urodzinowy koncert, pora na urodzinowe czytanie. Sylwia Góra przeczyta tekst Adama Jarka “Sybilla - pieśń nieustająca” z inspiracji “Sybilla” Para Lagerkvista. To czytanie performatywne  udźwiękowią Irek Wojtczak i Marcin Dymiter. Do zobaczenia o godz. 19 na Facebooku Teatru Boto.  

Anne Applebaum “Zmierzch demokracji” 

7 grudnia 

Anne Applebaum, wybitna dziennikarka, autorka książek, badaczka współczesnej polityki, zastanawia się nad rolą i pozycją, w jakiej znalazła się współcześnie demokracja, która zdaje się być w odwrocie. W “Zmierzchu demokracji” autorka przygląda się współczesnej Polsce, Wielkiej Brytanii, Węgrom czy swojej ojczyźnie - Ameryce. Premierowe spotkanie do obejrzenia na facebookowym profilu Gazety Wyborczej oraz Wydawnictwa Agora

Radek Rak “Małe zwierzątka” 

7 grudnia 

Nagrodzona Nike książka Radka Raka “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” wyprzedała się na pniu i jest chyba jedną z najgłośniejszych polskich książek roku. Ale dzięki Wolnym Lekturom dostępne jest jego najnowsze opowiadanie “Małe zwierzątka”. O tej na poły fantastycznej, a na poły realistycznej opowieści Rak porozmawia z Michałem Nogasiem o godz. 18.30 na kanale Wolnych Lektur na YouTube.  

“Dybuk na stulecie” w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego 

8-9 grudnia 

Mija sto lat od ważnego w historii teatru żydowskiego wydarzenia. 9 grudnia 1920 roku zespół Trupy Wileńskiej pod kierownictwem Dawida Hermana w warszawskim Teatrze Elizeum wystawił “Dybuka” Szymona An-skiego w języku jidysz. Tak “Dybuk” wszedł na stałe do polskiej kultury, mówiono o nim jak o “polskich Dziadach” czy “dybukizacji teatru”. Wydarzenia związane z obchodami stulecia prapremiery “Dybuka” będzie można obejrzeć na facebookowym profilu Instytutu Teatralnego

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 

8-12 grudnia 

Po raz pierwszy w historii Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w internecie. Niestety widzowie i widzki nie będą mieli możliwości obejrzenia konkursowych filmów, bowiem w tym roku wydarzenie jest dostępne wyłącznie dla branży. Ale na kanałach w mediach społecznościowych będzie można wziąć udział w konferencjach prasowych dotyczących konkursowych filmów oraz w trzech koncertach w ramach cyklu “Piekiełko w twoim domu”: Huberta Zemlera (8 grudnia), DJ Lenara i Bartłomieja Tycińskiego (9 grudnia) i tria Walicki, Trzaska, Moretti (10 grudnia). Transmisja wszystkich koncertów o godz. 21.  

87. urodziny Dworca Morskiego

8 grudnia 

Dworzec Morski, siedziba Muzeum Emigracji, 87. urodziny obchodzi w czasie pandemii. Dlatego też forma świętowania jest adekwatna do okazji. Instytucja przygotowała słuchowisko “Jeszcze jeden wschód słońca” osadzone w nie aż tak bardzo odległej przyszłości - w Gdyni 2040 roku. Reżyserem słuchowiska jest Krzysztof Czeczot, tekst napisała Anna Wakulik, a w słuchowisku występują Agnieszka Grochola, Łukasz Simlat, Andrzej Konopka, Leszek Lichota, Agata Turkot, Nikodem Rozbicki, Maciej Więckowski czy Leszek Zduń. Premiera o godz. 12 na kanałach YouTube i Spotify Muzeum Emigracji. 

 

“Bezpieczne miejsce” reż. Tomasz Fryzeł  

8 grudnia

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia, który z wiadomych względów odbywa się online, odbędzie się premiera spektaklu “Bezpieczne miejsce” w reżyserii Tomasza Fryzeła. To opowieść o pokoleniu współczesnych katastrofistów, które ma swój początek w marcowym lockdownie. Do zobaczenia o godz. 22 na platformie playkrakow.com.

„Maska” Stanisława Lema w reżyserii Ewy Ignaczak 

8 grudnia 

Ewa Ignaczak, reżyserka i głównodowodząca Teatrem Gdynia Główna, po raz kolejny bierze się za “Maskę” Stanisława Lema. Trzy lata temu doczekała się ona ulicznej adaptacji, a teraz Ignaczak chce skupić się bardziej na tekście i jego języku niż na przedstawieniu. Stąd też czytanie performatywne, które odbędzie się o godz. 18 na kanale YouTube Gdyni Kulturalnej

Chris Niedenthal “Zawód: fotograf. Ciąg dalszy nastąpił” 

9 grudnia 

Chris Niedenthal to jedna z ikon fotografii. Był w Stoczni Gdańskiej w czasie sierpniowych strajków, był świadkiem upadku komunizmu i narodzin wolnej Polski. Wszystko to zawarł w swojej biograficznej książce,  “Zawód: fotograf. Ciąg dalszy nastąpił”, która ukazuje się nakładem wydawnictwa Marginesy. Transmisja premierowego spotkania o godz. 19 na facebookowych profilach Wydawnictwa Marginesy, Chrisa Niedenthala, Leica Store Warsaw i Rozmawiam bo lubię. 

Czuły narrator: Rok po Noblu 

10 grudnia 

10 grudnia 2019 roku trwale zapisze się w historii polskiej literatury. Tego dnia Olga Tokarczuk w Sztokholmie odbierała literackiego Nobla. Rok po tych wydarzeniach porozmawia z prof. Ryszardem Koziołkiem o swojej najnowszej książce - “Czułym narratorze”. Spotkanie to poprzedzi ogłoszenie wyników konkursów literackich w ramach programu edukacyjnego „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. Spotkanie uzupełni transmisja koncertu Marii Peszek zarejestrowanego 10 października. Początek o godz. 18. Transmisja na facebookowym profilu Fundacji Olgi Tokarczuk.  

Joanna Bator “Gorzko, gorzko” 

10 grudnia 

Światło dzienne ujrzało “Gorzko, gorzko”, pierwsza od trzech lat powieść Joanny Bator. Jak czytamy w opisie wydawnictwa, “to opowieść o pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewa w życiu i marzeniach czterech pokoleń kobiet”. Spotkanie z pisarką poprowadzi dziennikarz kulturalny Aleksander Hudzik. Transmisja o godz. 20 na facebookowym profilu InstytutuR. 

Wędrówki z Gunterem Grassem_Intermezzo 

10 grudnia 

Gunter Grass ważnym mieszkańcem Gdańska był. Pamięć o nobliście pielęgnuje Stowarzyszenie Guntera Grassa w Gdańsku, które zaprasza na premierę filmu dokumentalnego o gdańskich wędrówkach pisarza i dyskusję o koncepcji przewodnika grassologicznego i o literackich topografiach Gdańska i regionu, w której wezmą udział: Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, Andrzej Fac i Marta Wróblewska. Transmisja o godz. 17.30 na kanale facebookowym Instytutu Kultury Miejskiej

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem