Najpierw do 29 listopada, a teraz na pewno do świąt świat kultury jest zamknięty. Dlatego te wydarzenia, które mogły, przeniosły się do sieci. Polecamy te najciekawsze na najbliższe dni.
11 grudnia
W piątek, w samo południe, pierwsze w historii wirtualne otwarcie Gdańskiego Biennale Sztuki. Wydarzenie to, którego celem jest promowanie sztuki artystów z Pomorza, odbędzie się w tym roku po raz szósty. Wystawa jest gotowa, czeka w trzech oddziałach Gdańskiej Galerii Miejskiej na zwiedzających i zwiedzające. Ale póki co zostają jedynie kanały w mediach społecznościowych.
11 grudnia
Patrząc na polskie miasta i ich dynamiczny rozwój, można odnieść wrażenie, że kochamy beton i każdą wolną przestrzeń wykorzystujemy po to, żeby budować. Czy tak jest? Problemowi zabudowy w Polsce przyjrzał się Jan Mencwel. O książce "Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta" porozmawia z Filipem Springerem. Transmisja o godz. 20 na facebookowych profilach Krytyki Politycznej i Instytutu R.
11 grudnia
Grzegorz Kwiatkowski jest poetą i członkiem grupy muzycznej Trupa Trupa. W piątek artysta weźmie udział w rozmowie organizowanej przez Uniwersytet w Berkeley, której tematem będzie sprzeciw wobec mowy nienawiści wyrażony w muzyce i poezji. Transmisja o godz. 21 czasu polskiego na facebookowym profilu The Institute of Slavic, East European, and Eurasian Studies.
11 grudnia
Aga Zaryan jest artystką, której w pierwszej fali pandemii udała się trudna sztuka wyprzedania biletów na koncert online. Co pokazało, że jesteśmy chętni płacić za wydarzenia online. Tym razem koncert Zaryan jest bezpłatny, ale można wykupić dostęp do ekskluzywnego materiału zakulisowego. Transmisja o godz. 19.30 na stronie dlawasgramy.pl.
11 grudnia
Malcolm xD jest legendą polskiego internetu, której nikt nie widział. Jest autorem internetowych past, a także książek. Właśnie o twórczości literackiej powie zgromadzonej wirtualnie widowni na Toruńskim Festiwalu Książki. Spotkanie o godz. 19 na profilu Centrum Kultury Dwór Artusa.
12 grudnia
Młoda Orkiestra Nowego Teatru obchodzi trzecie urodziny. I z tej okazji zagrają koncert transmitowany na stronie internetowej Nowego Teatru. Na scenie pełen, 20-osobowy skład, a wśród gości m.in. aktor Sean Palmer i wokalistka Barbara Wrońska. Transmisja o godz. 16.
12 grudnia
“Opium i inne dobre piosenki” to tytuł koncertu z utworami pierwszej polskiej dyrygentki – Andy Kitschman. Poza przygotowywaniem premier operetek czy spektakli baletowych zasiadała też za fortepianem, występując w kabaretach. Jej kompozycje przypomni combo w składzie Karolina Arczewska, Maja Miro-Wiśniewska, Ignacy Wiśniewski, Rafał Szyjer i Piotr Guz. Transmisja o godz. 19 na Facebooku klubu Plama Gdańskiego Archipelagu Kultury.
12 grudnia
To coś dla fanów i fanek architektury. “Enter Through the Balcony” to krótkometrażowy film dokumentalny o ukraińskich balkonach. Może wydaje się to banalne, ale jest to głębsza opowieść o postsowieckiej Ukrainie. W tym wypadku element architektoniczny jest pretekstem do rozmowy na znacznie głębszy temat. Film będzie wyświetlony z angielskimi napisami. Pokaz odbędzie się na platformie Vimeo o godz. 17, hasło zostanie podane w dyskusji na Facebooku.
12 grudnia
13 grudnia to najkrótszy dzień roku. Szwedzi obchodzą wtedy Dzień św. Łucji - święto światła. I chociaż w Polsce również znana jest tradycja Dnia św. Łucji, która dla niektórych jest początkiem przygotowań do świąt, to jednak najbardziej kojarzy się ze Skandynawią. I o obchodach w Szwecji, o ich ewolucji i znaczeniu opowie skandynawistka Natalia Kołaczek. Transmisja spotkania o godz. 19 w mediach społecznościowych Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
12 grudnia
Finałowy koncert festiwalu Jazz Jantar odbędzie się w internecie. Krystyna Stańko w towarzystwie Dominika Bukowskiego i Piotra Lemarczyka zagra premierowy materiał z albumu “Fale”. Transmisja o godz. 20 na facebookowym profilu Klubu Żak.
13 grudnia
To będzie muzyczne spotkanie gigantów. Marcin Masecki, jeden z najciekawszych pianistów i kompozytorów, wspólnie z Mikiem Marshallem, trzykrotnie nominowanym do nagrody Grammy wirtuozem mandoliny, wykona kompozycję napisaną na specjalne zamówienie muzeum Polin. Będzie to muzyczny hołd oddany przedwojennej żydowskiej orkiestrze mandolinowej. Transmisja o godz. 20 na facebookowym profilu muzeum Polin.
13 grudnia
Opera Bałtycka nie zapomina o najmłodszych widzach i widzkach. W grudniowe niedziele przygotowała dla młodych spotkania wirtualne z Pomposem, który opowiada o świecie muzyki i teatru, zwiedzając jednocześnie różne części świata. Transmisja o godz. 16, dostęp jest płatny i kosztuje 10 zł.
13 grudnia
“Spektakl o możliwości bycia sobą w świecie, w którym tożsamość człowieka tworzą liczne, często sprzeczne ze sobą narracje” - taki opis przygotowali organizatorki i organizatorzy spektaklu “Ewelina płacze” TR Warszawa. To krótka, dynamiczna sztuka o poszukiwaniu swojej tożsamości i własnych wyobrażeniach. Streaming spektaklu live z desek TR rozpocznie się o godz. 18.55. Dostęp płatny w cenie 29,90-39,90 zł.
Oni byli wirtualni, zanim to było modne. Grupa Gorillaz zaczynała jako wirtualny zespół. Nikt nie wiedział, kim te animowane postaci są. Od kilku lat wiadomo, że mózgiem operacji są Damon Albarn i Jamie Hewlett, a grupa z wirtualu przeszła do realnej formy koncertującej po świecie. Pandemia jednak znowu spowodowała powrót do korzeni i grupa Gorillaz, która przed kilkoma tygodniami wydała album “Song Machine, Season One: Strange Timez”, zagra koncert w internecie. Transmisja dla Europy i Afryki o godz. 20. Aby móc obejrzeć show, należy wykupić dostęp w cenie 15 euro.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze