Koniec roku zbliża się coraz większymi krokami. Co zobaczyć w ostatnich dniach mijającego roku stojącego pod znakiem kultury online? Mamy kilka propozycji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Weekend z Beksińskim  

do 27 grudnia 

Dobiega końca weekend ze Zdzisławem Beksińskim. Drugiego dnia wirtualnego wydarzenia w programie m.in. wykład Piotra Dmochowskiego, marszanda i kolekcjonera sztuki, o Beksińskim, dźwiękowe materiały archiwalne Zdzisława Beksińskiego czy archiwalna rozmowa o sztuce z udziałem artysty. Godzinowa rozpiska dostępna na stronie wydarzenia, transmisja live na Facebooku.  

Animafest 

27–30 grudnia 

Po raz szósty w ogóle i po raz pierwszy wirtualnie odbędzie się Animafest, festiwal filmów animowanych dla dorosłych i dzieci. W programie wydarzenia m.in. zdobywca gdyńskich Złotych Lwów „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, głośna i nagradzana animacja „Czerwony żółw”, „Podróż księcia”, pokazy w ramach konkursów filmów dla dzieci, shortów czy filmów krótkometrażowych. Pełna rozpiska dostępnych filmów na stronie internetowej, bilety w cenie 9,90 i 18 zł (pokaz specjalny „Zabij to i wyjedź z tego miasta”). 

„Namiętna kobieta”, reż. Maciej Englert 

27 grudnia 

Marta Lipińska, Piotr Adamczyk, Andrzej Zieliński, Krzysztof Kowalewski, Kinga Tabor i Zbigniew Suszyński w spektaklu w reżyserii Macieja Englerta. „Namiętna kobieta” to spektakl o kobiecie, która przy okazji zaślubin syna uświadamia sobie, że przeżywszy swoje życie nie potrafiła zaspokoić swoich pragnień i w pełni się zrealizować. Transmisja o godz. 19 na stronie Teatru Współczesnego w Warszawie.

„Dina”, reż. Piotr Kosewski 

27 grudnia 

To wydarzenie z pogranicza teatru i muzyki, ale z pewnością nie jest to musical. „Dina” opowiada o pierwszej udokumentowanej i opisanej transpłciowej kobiecie zamieszkującej Europę Środkowo-Wschodnią, Dinie Almie de Paradedzie. W czasie wydarzenia wcielający się w główną bohaterkę Piotr Kosewski wykona utwory m.in. Violetty Villas, Kory czy Beaty Kozidrak w aranżacjach Pawła Stankiewicza. Transmisja o godz. 18.30 na kanale YouTube (link będzie udostępniony w wydarzeniu). 

„7. pieczęć”, Sopocki Teatr Tańca 

27 grudnia 

Sopocki Teatr Tańca przygotował premierę tanecznego spektaklu inspirowanego filmami Ingmara Bergmana. To rzecz o metafizyce i sprawach ostatecznych. Tańczą Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk, Grzegorz Sierzputowski, Aleksandra Foltman, Róża Kołoda i Wiktoria Elgas. Transmisja o godz. 18, bilety dostępne w cenie 15 zł do kupienia za pośrednictwem strony InterTicket. 

Opera? Si! 

27 grudnia 

Znany i lubiany cykl popularyzujący operę, „Opera? Si!”, w Operze Bałtyckiej w poświąteczną niedzielę wróci online. Gośćmi i gościniami Jerzego Snakowskiego będą Sonia Warzyńska-Dettlaff, Łukasz Załęski, Ekaterina Stepanidina, Marzena Ostryńska, Paulina Wilczyńska, Artem Storozhuk i Rafał Sambor. Transmisja o godz. 17, bilety w cenie 12 zł do kupienia za pośrednictwem strony bilety24.pl.

14. Festiwal Metropolia Jest Okey 

27–30 grudnia 

Festiwal Metropolia Jest Okey już kilkukrotnie zmieniał swoją formułę, ale chyba formuły online organizatorzy i organizatorki nie zakładali. Nowa rzeczywistość wymusiła nowe warunki, dlatego w tym roku koncerty, spotkania literackie czy spektakle teatralne transmitowane będą online za pośrednictwem fanpage’a festiwalu na Facebooku. Pełen program w wydarzeniu.  

Pomorski Jazz 

28 grudnia 

Nadbałtyckie Centrum Kultury od kilku lat organizuje mini-festiwal Pomorski Jazz, którego inicjatorem jest Lawrence Ugwu, dyrektor instytucji. W ramach wirtualnej edycji imprezy wystąpią Grażyna Łobaszewska, Jakub Hajdun Trio, Wojciech Staroniewicz North Park i Emil Miszk & The Sonic Syndicate. Artyści i artystki występują na scenie Centrum św. Jana w Gdańsku. Początek o godz. 18, bilety w cenie 20 zł można kupić za pośrednictwem strony InterTicket.  

„Raport Kasandry” reż. Grzegorz Bral 

28 grudnia 

Teatr Pieśń Kozła to grupa teatralna wykorzystująca w swoich sztukach element pierwotności, sięgająca do korzeni teatru. Ich spektakle zostają na długo w pamięci. „Raport Kasandry” to spektakl muzyczny, w którym dziewięciu wokalistów symbolicznie odwołuje się do mitologicznej Kasandry, w której przepowiednie nikt nie wierzył. Kompozycji towarzyszą teksty zainspirowane europejską myślą egzystencjalną i mitologią. Transmisja o godz. 16 na fanpage’u Teatru Pieśń Kozła.  

„Dom-Bieg-Dom", Amareya Theatre & Guest 

29 grudnia 

Teatr Amareya w ramach polsko-japońskiego projektu przygotował niecodzienną premierę. „Dom-Bieg-Dom” to taneczny spektakl inspirowany prozą Olgi Tokarczuk. Jego transmisja odbędzie się na żywo i będą to łączenia prosto z Polski (Galeria Zachęta w Warszawie) i Japonii (BUoY Theatre w Tokio). W wydarzeniu można uczestniczyć za pośrednictwem mediów społecznościowych. Transmisja o godz. 11.  

Malowany Gdańsk. Prezentacja nieznanych polichromii oraz witraży z kościoła św. Mikołaja 

30 grudnia 

To może być gratka dla fanów i fanek historii sztuki i konserwacji. Kościół św. Mikołaja w Gdańsku to jeden z ważniejszych zabytków architektonicznych w mieście. Skrywa on wiele nieodkrytych artystycznych tajemnic. Konserwatorzy i zabytkoznawcy przedstawią stan dotychczasowej wiedzy na temat wystroju kolorystycznego kościoła od czasów średniowiecza po wiek XX. „Omówiony zostanie także temat pozostałości historycznego szklenia klasztoru i kościoła dominikanów w Gdańsku, w tym przebieg i wyniki prac konserwatorskich pozostałych kwater witrażowych, które prowadzone były dzięki współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu” – czytamy w opisie wydarzenia. Materiał z konferencji dostępny będzie na kanale YouTube o godz. 18.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem