Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Inwestycja Roku (wybierają Czytelnicy, głosuj TUTAJ )

Alchemia. To wielofunkcyjny kompleks biznesowy powstający w Gdańsku przy ul. Grunwaldzkiej. Zaprojektowała go pracowania APA Wojciechowski Architekci z Warszawy. W zeszłym roku zakończyła się budowa drugiego etapu inwestycji i ruszała trzeciego. Jego łączna powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 70 tys. m kw.

Olivia Buisness Centre. W maju zakończyła się budowa Olivia Six - piątego budynku w ramach kompleksu biurowego zlokalizowanego na granicy Przymorza i Oliwy. Chwilę później ruszyła budowa kolejnego. Docelowo OBC ma być największym kompleksem biurowy w północnej Polsce.

Grand Hotel Lubicz. To jeden z największych kompleksów rekreacyjno-leczniczo-wypoczynkowych w regionie, zatrudniający ponad 200 osób. Na gości czeka ponad 300 pokoi i apartamentów, siedem sal konferencyjnych, centrum spa i aquapark.

Kolejka na Kamienną Górę oraz rewitalizacja placu Grunwaldzkiego . Trzy sale kinowe, kawiarnia, restauracja, galeria, siedziba Gdyńskiej Szkoły Filmowej - to wszystko znalazło się w budynku GCT. Do tego zrewitalizowany pl. Grunwaldzki i kolejka torowa na Kamienną Górę.

Park Konstruktorów. Nowy obiekt na terenie byłej Stoczni Gdynia oferuje przestrzeń dla kreatorów, projektantów i inżynierów, w której mogą rozwijać zaawansowane projekty technologiczne "od koncepcji do produktu".

Pomorska Kolei Metropolitalna. To pierwsza w Polsce linia kolejowa zbudowana od podstaw przez samorząd. Połączyła Gdańsk z Kaszubami oraz Trójmiasto z lotniskiem. Dzięki niej tysiące mieszkańców metropolii i okolic mają łatwiejszy dojazd do szkół i pracy.

Rozbudowa terminala T2 i podwyższenie kategorii ILS w Porcie Lotniczym Gdańsk. Dzięki rozbudowie pasażerowie przylatujący do Gdańska korzystają teraz także z nowego terminala. Z kolei podwyższona kategoria ILS pozwala samolotom lądować we mgle.

Tramwaj na Piecki i Migowo. Na tę inwestycję mieszkańcy czekali kilkadziesiąt lat. Tramwaje połączyły jedną z największych "sypialni" Gdańska z centrum miasta. Dodatkowo powstał też pierwszy w Polsce wspólny przystanek kolejowo-tramwajowo-autobusowy.

Zachodnia Obwodnica Słupska. To część tzw. "słupskiego ringu". Ma 7 km długości. Połączyła drogi krajowe w kierunku Poznania i Ustki. Ma po dwie jezdnie i po dwa pasy ruchu.

Przebudowa Nabrzeża Bułgarskiego w gdyńskim porcie. W ramach tej inwestycji wydłużono o 192 m Nabrzeże Bułgarskie oraz wybudowano zupełnie nowe Nabrzeże Zamykające, jak i pogłębiono kanał portowy. To wszystko pozwoli na zwiększenie przeładunków w porcie.

Na swoich faworytów głosuj TUTAJ!

.. .

Firma Roku (wybiera kapituła)

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk - rok 2015 był najlepszy w historii gdańskiego portu jeżeli chodzi o przeładunki; Zarząd Morskiego Portu Gdynia - w minionym roku zakończyło się pięć poważnych projektów inwestycyjnych zwiększających możliwości przeładunkowe; Bibus Menos - jednym z nowszych działów Bibus Menos jest Dział Drukarek 3D, w 2015 r. firma otworzyła nowy, inteligentny biurowiec; Marcopol - Samsung, IKEA, Black Red White - to tylko kilku klientów firmy Marcopol, zatrudnia ponad 500 osób i posiada 17 oddziałów w Polsce i za granicą; Ekoinbud - rozpoczął produkcję i sprzedaż domów z modułów w nowo otwartej fabryce w Gdańsku, będą tu powstawały ekologiczne, energooszczędne domy modułowe; Zakłady Przemysłu Cukierniczego BAŁTYK - sukcesywnie powraca do tradycji produkcji gdańskich słodyczy wypuszczając na rynek nowe linie produktów; JIT Solutions - tworzy specjalistyczne oprogramowanie dla wymagających klientów, według danych Instytutu Nowoczesnego Biznesu to najszybciej rozwijająca się firma IT w Polsce; Control Solutions - firma realizuje projekty dla czołowych producentów samochodów na świecie, m.in. Jaguar, Land Rover, Volkswagen, Volvo, BMW i Ford; SpaceForest - rozwija technologie w sektorze kosmicznym, tworzy i komercjalizuje nowe pomysły w technice mikrofalowej, sztucznej inteligencji i rozpoznawaniu wizyjnym; Andervision - firma udowadnia z powodzeniem, że beton to technologia przyszłości, obecnie rozwija proekologiczne technologie, m.in. betonu z efektem fotograficznym.

.. .

Młoda Firma Roku (wybiera kapituła)

LOFI Robot - postanowiła stworzyć edukacyjne zestawy do nauki robotyki oraz kodowania, prowadzi pionierskie lekcje na ten temat; Designe Medica - projektują meble medyczne, które trafiły na plan filmu o przygodach agenta 007 "Spectre" i mają zagrać w kolejnej części "Gwiezdnych Wojen"; Trineo - firma przygotowała pierwszy profesjonalny mobilny detektor ruchu, który w połączeniu z aplikacją mobilną tworzy nowatorskie rozwiązanie w dziedzinie osobistego bezpieczeństwa; Delipair.com - innowacyjny serwis dla miłośników wina, dla wszystkich, którzy szukają odpowiedniego trunku, który wzbogaci smak rodzinnej kolacji lub spotkania w gronie przyjaciół; StructView - interaktywne rozwiązania 3D dla miast i rynku nieruchomości, StructView to zestaw innowacyjnych rozwiązań wspierających prezentację przestrzenną produktów czy nieruchomości; Lo Tech Toys - para projektantów z Gdyni stworzyła zabawki z "odpadów", które uczą nie tylko ekologii, ale także mechaniki czy fizyki; Studio Gruszka - firma tworzy zabawki dla dzieci z drewnianych konstrukcji, starych skrzynek, regałów, stołów czy palet; Pralines - założona przez Patrycję Bronk firma specjalizująca się w ręcznie robionych ubrankach dla niemowląt i dzieci; Futured - tworzą od podstaw unikalną platformę edukacyjną nuadu.pl, której celem jest wspieranie edukacji w zakresie wdrażania w szkolnictwie nowoczesnych technologii informatycznych; Let's Deliver - to dynamicznie rozwijająca się firma z branży logistycznej, specjalizuje się w ekspresowych przesyłkach kurierskich.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.