Która inwestycja zasługuje na tytuł Inwestycja Roku 2016? Która firma zwycięży w kategorii Firma Roku, a która w Młoda Firma Roku? Poznajcie nominowanych i głosujcie na swoich faworytów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Inwestycja Roku (wybierają Czytelnicy)

Głosuj - TUTAJ

1. Muzeum II Wojny Światowej

Jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w Gdańsku, której budowę zainicjował jeszcze w 2008 r. ówczesny premier RP Donald Tusk. Bryła muzeum zwróciła uwagę architektów z całego świata. Specjaliści docenili odważną wizję twórców projektu, który jest nie tylko nowoczesny, ale też udanie wpisuje się w historyczną zabudowę Starego Miasta.

2. Tunel pod Martwą Wisłą

Budowa tunelu drogowego pod Martwą Wisłą to jedna z najważniejszych inwestycji Gdańska w ostatnich latach. Tunel połączył Port Lotniczy z Portem Morskim i znacznie usprawnił ruch w całym mieście. Dał portowi połączenie z siecią dróg wojewódzkich i krajowych, a także usprawnił komunikację pomiędzy dzielnicami Gdańska. Tunel oddano do eksploatacji w kwietniu 2016 roku.

3. Terminal kontenerowy DCT T2

Dzięki budowie drugiego terminalu, możliwości przeładunkowe DCT Gdańsk zwiększyły się dwukrotnie: z 1,5 mln do aż 3 mln TEU (kontenerów). Dzięki inwestycji Gdańsk ma dziś największy i najszybciej rozwijający się polski terminal kontenerowy, a przy tym jedyny głębokowodny na całym Morzu Bałtyckim, co pozwala na bezpośrednie zawijanie do Gdańska transoceanicznych kontenerowców z Dalekiego Wschodu.

4. Nowe pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej

W marcu ub. roku na tory SKM w Trójmieście wyjechały dwa nowe składy firmy Newag. Wprowadzenie obu nowoczesnych jednostek oznacza, że wśród około 50 składów jeżdżących na co dzień po torach SKM, już ponad połowa jest nowa, bądź gruntownie zmodernizowana. Oba pociągi z serii Impuls kosztowały łącznie 35 mln zł, a SKM zamierza do 2020 r. wprowadzić na tory kolejnych 10 nowych składów.

5. Modernizacja linii kolejowej do portu w Gdańsku i nowy most nad Wisłą

Otwarcie nowego mostu kolejowego nad Martwą Wisłą oraz zakończona wraz z końcem września modernizacja linii kolejowej nr 226, łączącej Port Gdańsk z Pruszczem Gdańskim, to jedne z najważniejszych inwestycji w historii portu. Liczba przewozów ładunków drogą kolejową do i z portu znacząco się teraz zwiększy: z 60 do nawet 360 pociągów na dobę. Dodatkowo pociągi mogą jeździć wyremontowaną trasą z prędkością do 100 km/godz.

6. Metropolia

Nowe centrum handlowe w Gdańsku budowano przez trzy lata, otwarcie nastąpiło jesienią. Na powierzchni liczącej 33,7 tys. m kw. znajduje się 118 lokali, a do budynku można wejść bezpośrednio z dworca kolejowego we Wrzeszczu. W Galerii Metropolia jest 7-salowe kino Helios, a jej wyróżnikiem na tle innych trójmiejskich galerii handlowych jest piętro w całości poświęcone sklepom meblowym i wnętrzarskim.

7. Obwodnica Kartuz

Z zakończenia budowy ucieszyli się nie tylko mieszkańcy Kartuz, ale wszyscy kierowcy, którzy z Trójmiasta jadą na Kaszuby lub w stronę Bytowa. Obwodnica Kartuz połączyła ze sobą dwie drogi wojewódzkie: 211 i 224, dzięki czemu korki na trasach dojazdowych do miasta od strony Wejherowa i Gdańska znacznie się zmniejszyły. Obiekt udało się oddać do użytku już w październiku, czyli cztery miesiące przed terminem.

8. Baltiq Plaza

Osiem kondygnacji, 90 mieszkań, 141 miejsc postojowych oraz lokale handlowe i usługowe - przy ul. Świętojańskiej w Gdyni w kwietniu otwarto nową kamienicę Baltiq Plaza. Była to pierwsza od dziesięcioleci nowa inwestycja na najbardziej reprezentacyjnej ulicy Gdyni. Oba sześciokondygnacyjne obiekty rozdziela patio z pomnikiem Harcerzy, ławkami, zielenią oraz schodami.

9. Tryton

Nowy biurowiec, usytuowany w centrum Gdańska naprzeciw Europejskiego Centrum Solidarności, oferuje najemcom 21 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowych, a zatrudnienie znalazło w nim ok. 2 tys. osób. Jednym z głównych motywów przy wyborze lokalizacji biurowca była chęć przywrócenia usług biznesowych do centrum Gdańska. Na tę chwilę większość gdańskich biurowców znajduje się bowiem w Oliwie i na Przymorzu.

10. AquaPark Reda

To jeden z najciekawszych aquaparków w całej Polsce. Rzadko zdarza się, by deweloper budował osiedle, którego integralną częścią będzie ogólnodostępny aquapark, a jeszcze rzadziej, gdy wprost ze zjeżdżalni można wjechać do tunelu otoczonego akwarium z... rekinami. A takie właśnie atrakcje już od wakacji oferuje nowy park wodny w Redzie.

Firma Roku (wybiera kapituła)

1. Sunreef Yachts

Gdańska stocznia specjalizuje się w produkcji dużych, luksusowych katamaranów. Wszystkie są personalizowane, na całym świecie nie ma dwóch takich samych jednostek. Katamarany Sunreef cieszą się ogromnym powodzeniem na całym świecie. Ubiegłoroczny model o nazwie „Supreme 68” był hitem na wielu targach jachtowych, a model „70 Sunreef Power” na targach Yacht Show w Singapurze otrzymał nagrodę dla "Najlepszego jachtu wielokadłubowego na świecie".

2. Exofin

43-letni Mariusz Szymański, fryzjer z gdyńskiego Oksywia, opracował unikatowe płetwy, którymi zainteresowały się jednostki wojsk specjalnych na całym świecie. W grudniu wynalazca i nurek z zamiłowania podpisał pierwszy kontrakt - i to od razu z najważniejszą jednostką komandosów w Polsce. Zdaniem ekspertów płetwy „Fryzjera” mogą odmienić cały rynek, a sam Szymański szykuje się do opracowania modelu także na rynek cywilny. 

3. Gardner Aerospace Tczew

Filia międzynarodowego koncernu Gardner Aerospace, który działa w Wielkiej Brytanii, Francji oraz Indiach. Tczewski zakład jest znaczącym w Europie zleceniobiorcą w zakresie precyzyjnej obróbki skrawania komponentów dla branży lotniczej i motoryzacyjnej. Produkty wyprodukowane w Tczewie są tak wysokiej jakości, że ich stałymi odbiorcami są renomowane i znane na całym świecie marki: Eaton i Airbus.

4. Port Lotniczy Gdańsk

W 2016 roku padł kolejny rekord, na gdańskim lotnisku odprawiono ponad 4 miliony pasażerów. Dodatkowo siatka bezpośrednich połączeń lotniczych zwiększyła o 5 nowych kierunków, do rekordowych 69. Loty z Gdańska ogłosiła m.in. linia lotnicza KLM, oferująca połączenia do Amsterdamu. Firma zakończyła też duży proces inwestycyjny i dysponuje dziś nowoczesną infrastrukturą, której inne polskie lotniska mogą tylko zazdrościć.

5. DCT Gdańsk

Po jesiennej rozbudowie terminal DCT Gdańsk zyskał nowe nabrzeże, a co za tym idzie aż dwukrotnie zwiększył swoją zdolność przeładunkową. W branży kontenerowej DCT jest dziś krajowym liderem, a warto przypomnieć, że jeszcze 10 lat temu w miejscu, gdzie znajduje się dziś największy głębokowodny terminal Bałtyku, znajdowała się... zwykła plaża. DCT nie wyklucza dalszej rozbudowy i powiększania swojej przewagi nad innymi terminalami.

6. S&A

Firma jest jedną z najbardziej znanych polskich firm w branży jubilerskiej. W strukturach firmy działa studio projektowe prowadzące stałą kontrolę technologii i wzornictwa.
W zasobach figuruje ponad 7 tys. wzorów, a spólka współpracuje ze znanymi projektantami. Dwa razy w roku wprowadza do sprzedaży nowe kolekcje, przygotowuje także wyjątkowe kolekcje na specjalne okazje i pokazy mody.

7. Sentione

Firma działająca w branży internetowej, której głównym produktem jest narzędzie do monitorowania internetu i mediów społecznościowych, co pozwala na usprawnienie komunikacji pomiędzy markami oraz konsumentami w internecie. Sentione pozwala firmom w szybki sposób sprawdzić opinie internautów na temat produktu, marki lub firmy w sieci, ponieważ narzędzie zbiera w jednym miejscu opinie i artykuły na ich temat z całego internetu.

8. Air Help

Korzenie firmy znajdują się w Danii i Anglii, ale to w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym firma ulokowała swoją centralę. Pracownicy AirHelp zajmują się na co dzień negocjacjami w imieniu pasażerów linii lotniczych z przewoźnikami, którzy ze swojej winy doprowadzili do odwołania, bądź znacznego opóźnienia swojego lotu. - Jeśli Twój lot był opóźniony, odwołany, lub odmówiono Ci wejścia na pokład, możesz otrzymać rekompensatę - zachęcają twórcy.

9. Brandspot

Brandspot kreuje i rozwija różne marki i to na wszystkich etapach rozwoju: od koncepcji powstania danej marki, przez nazewnictwo, projektowanie całościowej identyfikacji i wzornictwo przemysłowe. Firma jest odpowiedzialna m.in. za projekt wzorniczy najszybszego na świecie autoklawu „Mikrojet” oraz najlepiej sprzedającej się nagrzewnicy wodnej „Volcano” dla firmy VTS Group.

10. SpaceForest

Spaceforest dostęp do kosmosu traktuje jak narzędzie. Firma pracuje m.in. nad uniwersalnymi rakietami badawczymi. We wrześniu 2016 roku jej rakieta „Candle 2” odbyła swój pierwszy lot. Spaceforest jest partnerem Europejskiej Agencji Kosmicznej, w ramach której realizuje prace nad bardzo czystymi generatorami częstotliwości satelitarnych oraz pracuje nad systemem do zarządzania danych niezbędnych w badaniach nad księżycami Jowisza.

Młoda Firma Roku (wybiera kapituła)

1. Baltica Bicycles

Baltica Bicycles to wyjątkowe rowery miejskie. Produkowane w Trójmieście, ale w oparciu o ramy wytwarzane ręcznie w Mediolanie i wysokiej jakości komponenty pochodzące w głównej mierze od europejskich dostawców. Wysoka jakość, funkcjonalność i ponadczasowy styl - zawierający nierzadko elementy nawiązujące do trójmiejskich korzeni firmy - sprawiają, że rowery Baltica to prawdziwe gwiazdy w świecie dwóch kółek.

2. HospiCare
HospiCare to dwie kobiety tworzące aplikację inspirowaną osobistymi doświadczeniami. Celem aplikacji jest wsparcie domowych hospicjów dziecięcych i osób przewlekle chorych, których opieka wymaga gromadzenia licznej dokumentacji medycznej. HospiCare wkroczył z impetem do startupowego świata w 2016 r., docierając do finału programu akceleracyjnego Starter Rocket, organizowanego przez STARTER.

3. Arbuzz

Kolektyw kreatywny Arbuzz skupia świeże i soczyste umysły. Firma projektuje i wdraża nowatorskie technologie do generowania i przetwarzania obrazu. Proponuje oryginalne projekty, powstające przy udziale programistów, web designerów, kreatorów 3D, techników obrazu, muzyków i scenografów. - Wychodzimy z założenia, że technologie to tylko narzędzia i z radością znajdujemy dla nich zastosowanie - mówią założyciele Arbuzza.

4. VR Visio

Studio projektujące innowacyjne oprogramowanie w technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. W projektach dla międzynarodowych klientów łączy doświadczenie w branży technologicznej i filmowej, przy tworzeniu gier oraz marketingu. Ostatnie osiągnięcia to 360-stopniowy film VR dla marki Cadillac oraz oprawa największego chińskiego talent show „Super Girl”.

5. JuMiBag

To klasyczne, proste, ale zarazem oryginalne torby, torebki i plecaki. Koncept firmy jest odpowiedzią na modę w stylu streetfashion, city i bycia na luzie. Produkty firmy są skierowane do osób, które lubią wyróżniać się z tłumu i są otwarte na stylizacje oparte o aktualne trendy w modzie i designie. Akcesoria i produkty JuMiBag są robione ręcznie w pracowni w Gdańsku, również na indywidualne zamówienie.

6. Poltreg

Badacze z firmy Poltreg opracowali nowatorską metodę, potwierdzoną badaniami klinicznymi, która może pozwolić na leczenie i pomoc nie tylko diabetykom, ale też osobom chorym np. na stwardnienie rozsiane. Wiosną ubiegłego roku zostali zauważeni przez słynną amerykańską uczelnię Massachusetts Institute of Technology (MIT), która od tamtej pory wspiera badania nad rozwojem metody gdańskich naukowców. 

7. Footsteps

Nowatorska aplikacja autorstwa pięciu młodych wrocławian, która pozwala odkrywać Gdańsk bez pomocy klasycznych przewodników turystycznych. Oferuje szereg gotowych, spersonalizowanych tras zwiedzania miast. Miasto można poznawać według własnych preferencji: młodzieżowych, artystycznych, biznesowych, czy nawet kulinarnych. Oprócz Gdańska działa już we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie.

8. Labertis Scientific

Firma pracuje nad nową metodą diagnostyczną choroby Alzheimera, polegającą na analizie poziomu mikroRNA we krwi. Diagnostyka Labertis Scientific jest nieinwazyjna, obiektywna i szybka. W rozwoju metody firma stawia na pracę zespołową angażując polskich i irlandzkich naukowców, specjalizujących się w opracowywaniu biomarkerów na Alzheimera oraz lekarza psychiatry.

9. Vasari

Firma 23-letniego studenta z Gdyni, który postanowił rozpocząć produkcję unikatowych, napędzanych elektrycznie rowerów klasy premium. Ramy jednośladów są wykonane z aluminium lotniczego, a ich design oszałamia przechodniów i mocno zwraca na siebie uwagę. Są wyposażone w technologie, jakich używa m.in. Tesla Motors. W ub. roku firma wypuściła na rynek innowacyjne deskorolki, także z napędem z napędem elektrycznym.

10. Atomy

Atomy to marka specjalizującą się szyciu skórzanych modułów, z których możemy komponować geometryczne, minimalistyczne torby unisex. Swój biznes opiera na lokalnej produkcji i  wspieraniu pomorskiej twórczości - korzysta z pobliskich garbarni, szyje w zaprzyjaźnionym zakładzie kaletniczym, kampania promocyjna to również efekt współpracy „po sąsiedzku”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem