1. Odcinki
Nowy projekt Natalii Cyrzan (Instytut Kultury Miejskiej), który z powodzeniem zastąpił Streetwaves. To jednorazowa, niepowtarzalna instalacja site-specific z elementami teatru, muzyki i sztuki wideo poświęcona ludzkim stanom cielesnym.
2. Wystawa „Lux in Oriente – Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska – 1050 lat historii”
Wystawa Muzeum Narodowego w Gdańsku przybliżała 1050 lat relacji między Polską a Stolicą Apostolską. Udało się na niej zebrać eksponaty o wyjątkowym znaczeniu jak Dagome iudex, kopia włóczni św. Maurycego czy bulla papieża Bonifacego IX erygująca wydział teologii na Uniwersytecie Krakowskim.
3. Doki
Niezależna nagroda środowiskowa przyznawana twórcom, głównie muzycznym, z regionu, którzy są warci wyróżnienia i dalszego wspierania lub którzy swoją działalnością są znani poza granicami Pomorza. Jej inicjatorem, kreatorem i pomysłodawcą statuetki - Palnika - jest Arkadiusz Hronowski, szef Klubu B90, organizator SOUNDRIVE Fest oraz twórca portalu Soundrive.pl.
4. Projekt „Według Wajdy”
Odbywający się w marcu w Europejskim Centrum Solidarności projekt „Według Wajdy...” był niecodziennym wydarzeniem w całości poświęconym osobie Andrzeja Wajdy i jego związkom z Gdańskiem. Przy okazji nadania reżyserowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska w ECS odbyły się pokazy wybranych przez niego filmów, oprowadzanie kuratorskie po wystawie jego rysunków a także spotkanie z nim i jego małżonką.
5. „Cyganeria” w reżyserii Karen Stone w Operze Bałtyckiej w Gdańsku
„Cyganeria” Pucciniego w reżyserii Karen Stone z Theater Magdeburg była pierwszą premierą Opery Bałtyckiej w sezonie 2016/2017 pod kierownictwem nowego dyrektora, Warcisława Kunca. Spektakl zerwał ze znaną dotąd stylistyką panującą w Operze - jest przystępny, kolorowy i bardzo efektowny.
6. Znajomi znad morza
W walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk przegrał z Wrocławiem, ale w sierpniu w ramach projektu Koalicja Miast zaprezentował się w stolicy Dolnego Śląska. Przez tydzień w kamienicy przy wrocławskim Rynku dominowała kultura znad morza - koncerty, spotkania z twórcami czy wystawy - a kuratorami projektu byli Ania Witkowska, Emilia Orzechowska, Sylwester Gałuszka i Jakub Knera.
7. Siedziba teatru Boto w Sopocie
Fundacja teatru Boto została założona w 2010 roku. Artyści przez sześć lat nie mieli swojej stałej siedziby i swoje działania, spektakle oraz festiwal Sopot Non Fiction, organizowali w różnych trójmiejskich instytucjach. W nowej siedzibie regularnie organizowane są jamy, koncerty oraz spektakle a sam teatr aktywnie działa na rzecz popularyzacji teatru dokumentalnego.
8. Jubileuszowa edycja festiwalu Literacki Sopot
Od pięciu lat Sopot na kilka sierpniowych dni zamienia się w literacką stolicę Polski i patrząc na frekwencje, zainteresowanie Targami Książki i spotkaniami literackimi czytelnictwo w kraju ma się bardzo dobrze. W tym roku jubileuszowa, piąta edycja, promowała kulturę i sztukę Izraela a największą popularnością cieszył się Etgar Keret, a chętnych na spotkanie z nim nie pomieściła największa sala Państwowej Galerii Sztuki.
9. „Notre Dame de Paris” w reżyserii Gillesa Maheua w Teatrze Muzycznym
To druga wielka produkcja Teatru Muzycznego w Gdyni z 2016 roku, a na wrześniową premierę bilety wykupiono już w marcu. Polscy fani na premierę czekali 18 lat, od 1998 roku i paryskiej premiery, i patrząc na frekwencje i opinie – ich oczekiwania zostały spełnione.
10. „Lot nad kukułczym gniazdem” w reżyserii Krzysztofa Babickiego w Teatrze Miejskim w Gdyni
Spektakl był jedną z najlepszych premier Teatru Miejskiego w Gdyni nie tylko w 2016 roku, ale i w ostatnich latach, a kluczem do obsady są dwie postaci głównych protagonistów: machiawelicznej siostry Ratched (Dorota Lulka) oraz charyzmatycznego McMurphy’ego (Piotr Michalski). Zadaniem trudnym jest skompletowanie 15 postaci, ale Krzysztof Babicki i jego zespół aktorski podołali temu zadaniu.
1. Paweł Machcewicz - historyk, nauczyciel akademicki, autor i współautor książek historycznych, laureat wielu nagród. Od 2008 roku jest dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej i mimo wielu burz oraz kontrowersji w sporze z ministrem Piotrem Glińskim broni swojej instytucji.
2. Mikołaj Trzaska - miał bardzo udany rok. Skomponował inspirowany muzyką pogranicza soundtrack do głośnego filmu "Wołyń" Wojtka Smarzowskiego, który wiedzie niezależny żywot na płycie CD i wydał swój pierwszy solowy album „Delta Tree”.
3. Dorota Kolak - 2016 to był jej rok. Zapisała się wybitną, nagrodzoną na Festiwalu Filmowym w Gdyni, rolą w filmie Tomasza Wasilewskiego „Zjednoczone stany miłości”. W roli Renaty zakochanej w sąsiadce, Kolak osiągnęła prawdziwe mistrzostwo, a scena tańca, w której unaocznia wachlarz najsubtelniejszych emocji, przejdzie do historii polskiego kina.
4. Dorota Karaś - dziennikarka i pisarka, autorka biografii Zbigniewa Cybulskiego „Cybulski. Podwójne Salto”, w której udało jej się dotrzeć do wcześniej nieznanej historii z dzieciństwa i młodości wielkiej gwiazdy polskiego kina. Dzięki lekkości jej pióra Zbyszek Cybulski staje się bliższy każdemu czytelnikowi a sama autorka odziera go z „gwiazdorskości”.
5. Grzegorz Kwiatkowski - poeta, muzyk, członek grupy Trupa Trupa. W 2016 roku z powodzeniem budował swoją pozycję na scenie artystycznej: był stypendystą kilku polskich i zagranicznych instytucji, prezentował swoją poezję w wielu miejscach prawie całej Europy, stawiał wraz z zespołem pierwsze kroki ku międzynarodowej karierze.
6. Tadeusz Dąbrowski - poeta, pisarz, publicysta, redaktor. W 2016 roku zadebiutował w nowej roli - jako prozaik. Opublikowana przez Biuro Literackie mini-powieść "Bezbronna kreska", opowiadająca o próbie zakochania się z nieustająco zmiennym światem w tle, spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem.
7. Marcin Zawicki - artysta o niesamowitym talencie i wyobraźni, laureat licznych nagród artystycznych. Zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem oraz grafiką warsztatową i projektową, a jego prace wystawiane są w galeriach w całej Polsce.
8. Karolina Grabowicz-Matyjas - dyrektor gdyńskiego Muzeum Emigracji, które w ciągu niecałych dwóch lat działalności nieustannie zdobywa nagrody i wyróżnienia dla najlepszego muzeum nie tylko w kraju, ale i sięga po europejskie tytuły. Muzeum nominowane jest do nagrody Europejskiego Muzeum 2017, której rozstrzygnięcie nastąpi w maju w Zagrzebiu.
9. Igor Michalski - od 2014 roku aktor i reżyser jest dyrektorem Teatru Muzycznego im. Baduszkowej w Gdyni, jednego z ważniejszych teatrów w kraju. W 2016 roku w Muzycznym odbyły się dwie widowiskowe premiery „Notre Dame de Paris” oraz spektakl w technologii 3D „Piotruś Pan”, a bilety na nie wyprzedane sa z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
10. Marta Czarnecka - mózg i serce festiwalu Literacki Sopot, który koordynuje od czterech lat. Dzięki jej staraniom Sopot w sierpniu staje się literacką stolicą Polski a kurort na przestrzeni lat odwiedzili m.in. Etgar Keret, Dorit Rabinyan, Asne Seierstad, Walerij Paniuszkin, Iwan Wyrypajew, Jaroslav Rudis, Jiri Menzel czy Petr Zelenka.
1. Zespół Rara - jedna z najważniejszych nowych twarzy na trójmiejskiej scenie muzyki alternatywnej. To zespół założony przez Rafała Skoniecznego, wcześniej znanego z grupy Hotel Kosmos. Artysta przeprowadził się do Trójmiasta i bardzo szybko zaczął współpracę z lokalną sceną muzyczną. W 2016 roku zespół opublikował bardzo dobrze przyjęty album "W//\TR".
2. Marcin Miodek - Miniony rok przyniósł rozwój jego talentu. Miodek jest wschodzącą gwiazdą Teatru Wybrzeże. Zasłużył na najwyższe uznanie za główną rolę w happenerskim przedstawieniu "Kreacja" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, a potem świetnie zaprezentował się jako Łopachin w "Wiśniowym sadzie" w reżyserii Anny Augustynowicz.
3. Janek Rezner - kurator muzycznej części działań teatru Szekspirowskiego funkcjonującej pod szyldem „Scena Odkryć”. Odważnie stawia na muzyczne odkrycia, artystów sceny niezależnej, którzy są nieznani polskiej publiczności i bardzo często w Gdańsku występują po raz pierwszy.
4. Drukarnia - kawiarnia, która ma świadomość miejsca, w którym się zajmuje a jest nim dawna drukarnia. Równie ważny jak kawa jest tutaj design i wystrój, z aktóry odpowiadają absolwenci gdańskiej ASP oraz propagowanie typografii.
5. Patryk Hardziej - twórca plakatów, okładek, grafik, kurator i współtwórca II Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, która prezentowana była w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Wilnie i planowana jest też m.in. w Berlinie. Hardziej jest jednym z ciekawszych projektantów młodego pokolenia. Współpracował z Medicine, Amnesty International, festiwalem SpaceFest i firmą Coca-Cola.
6. Bartosz M. Kowalski - gdyński reżyser nagrodzony na festiwalu Filmowym w Gdyni za kontrowersyjny debiut fabularny - "Plac zabaw". Kowalski, który ze swoim filmem objeżdża teraz wiele światowych festiwali, zaprezentował się jako twórca wyjątkowo dojrzały i świadomy warsztatu.
7. Anita Wasik - choć aktywna jest już od dekady, dopiero teraz zwróciła na nią uwagę szersza publiczność. Jest graficzką, projektantką, wykładowczynią gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Specjalizuje się w projektowaniu plakatów i materiałów graficznych o treści społecznej i kulturalnej, współpracuje z wieloma trójmiejskimi instytucjami, m.in.: z Teatrem Wybrzeże i Muzeum Miasta Gdyni.
8. Adela Rostek - absolwentka wydziału grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, laureatką Plebiscytu Nagroda Publiczności towarzyszącego VIII Ogólnopolskiej Wystawie Najlepsze Dyplomy ASP 2016 nagrodzona za instalację dyplomową "Nudle dudle".
9. Szymon Morus - tczewianin z pochodzenia, związany od lat z Gdańskiem: jest absolwentem tutejszej Akademii Muzycznej, wieloletnim współpracownikiem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W 2016 roku zwrócił na siebie uwagę projektem "Zasłuchanie", w ramach którego badał relacje między dźwiękiem a ciszą w muzyce, a także był kierownikiem muzycznym opery "Czarna Maska" Krzysztofa Pendereckiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.
10. Miłosz Sakowski - jego debiutancki "Dzień babci" zdobył worek nagród na światowych festiwalachm m.in. na 17. Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles, Short Waves Film Festival czy Foyle Film Festival.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze