Trzy kategorie, 10 laureatów - we wtorkowy wieczór odbyła się gala "Pomorskie Sztormy 2016", na której wyróżnieni zostali ci, których nazwiska warto znać i pamiętać.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We wtorkowy wieczór światła reflektorów Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie skierowane zostały na 10 laureatów plebiscytu „Pomorskie Sztormy 2016”, którzy w minionym roku mocno zaznaczyli swój sukces w świecie biznesu, sportu i kultury naszego regionu. Jak co roku, plebiscyt zorganizowany został przez „Gazetę Wyborczą Trójmiasto” we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Dwa lata temu wyróżnieni statuetki odbierali w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, rok temu gala odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a teraz przyszła kolej na Sopot.

W każdej z trzech dziedzin w poszczególnych kategoriach nad wyborem laureatów obradowały kapituły złożone z dziennikarzy i niezależnych ekspertów. O niektórych laureatach decydowali czytelnicy „Wyborczej Trójmiasto” w drodze głosowania.

Sport

Pierwsze nagrody przyznane zostały w dziedzinie „Sport”, której mecenasem była firma Sunreef Yachts. Zwycięzcę z kategorii „sportowe odkrycie roku” ogłosił satyryk Szymon Jachimek. Statuetka trafiła do Klaudii Maruszewskiej, zawodniczki Jantara Ustka, która została młodzieżową mistrzynią świata w rzucie oszczepem.

„Sztorm” w kategorii Drużyna Roku wręczyła wokalistka Julia Pietrucha – nagrodzona została Lechia Gdańsk za zdobycie 5. miejsca w poprzednim sezonie ekstraklasy. Nagrodę odebrali trener Lechii Piotr Nowak, kapitan zespołu Sebastian Mila oraz przewodnicząca rady nadzorczej klubu, Agata Kowalska.

- Chciałbym podziękować w imieniu całego zespołu. Nagroda jest dla nas motywacją do dalszej ciężkiej pracy na najlepsze wyniki - mówił Mila ze sceny.

Trzecią sportową statuetkę w kategorii „Sportowiec roku” wręczył fotograf Maciej Kosycarz. To nagroda wyjątkowa, bo o zwycięzcy decydowali czytelnicy, którzy wyróżnili Angelikę Cichocką – zawodniczkę Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego, mistrzynię Europy w biegu na 1500 metrów.

Biznes

W kategorii Biznes nagrody również przyznano w trzech kategoriach. W pierwszej – „Młoda firma roku” – nagrodzono firmę Baltica Bicycles, która zajmuje się produkcją i sprzedażą klasycznych rowerów miejskich, które są gwiazdami w świecie dwóch kółek. Statuetkę wręczył Piotr Nitka, wiceprezes zarządu Tekton Capital, głównego partnera Pomorskich Sztormów 2016.

- Gdyby ktoś jeszcze rok temu powiedział mi, że pomysł wypadli, nie uwierzyłbym. Teraz dostaliśmy dodatkowy zastrzyk energii. Nagroda wskazuje, że idziemy w dobrym kierunku - powiedział Jakub Polakowski, właściciel Baltica Bicycles.

Firmą roku ogłoszono natomiast „Sunreef Yachts” specjalizującą się w budowie jachtów. Ubiegłoroczny model o nazwie „Supreme 68” był hitem na wielu targach jachtowych, a model „70 Sunreef Power” na targach Yacht Show w Singapurze otrzymał nagrodę dla „Najlepszego jachtu wielokadłubowego na świecie".

Statuetkę wręczyła Aleksandra Kędzierska Fontaine, która przez lata była gwiazdą najsłynniejszej rewii mody – Lido de Paris.

Zaraz po tym Katarzyna Figura wręczyła nagrodę w kategorii Inwestycja Roku. Sztorm trafił do Muzeum II Wojny Światowej za wyjątkową wystawę na skalę światową – o wygranej w tej kategorii w plebiscycie zadecydowali czytelnicy.

Kultura

Pierwszy sztorm w kategorii Kultura, której mecenasem była Grupa Zdunek, było „Odkrycie roku”. Krzysztof Skiba wręczył nagrodę grafikowi i ilustratorowi Patrykowi Hardziejowi. To twórca plakatów, okładek, kurator i współtwórca II Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, która prezentowana była w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Wilnie i planowana jest też m.in. w Berlinie.

Człowiekiem roku został Paweł Machcewicz, który od 2008 roku jest dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej i – mimo sporu z ministrem Piotrem Glińskim – broni swojej instytucji.

- Jestem bardzo zaskoczony, odbierając nagrody w dwóch kategoriach. Całe życie pracowałem jako historyk, nie spodziewałem się, że będę odbierał statuetkę z kategorii inwestycje. Dzisiejszy wieczór jest dla mnie potwierdzeniem, że warto było doprowadzić projekt Muzeum II Wojny Światowej do końca - mówił Machcewicz.

W ostatniej kategorii z dziedziny Kultury doceniono „wydarzenie roku”, którym okazał się Musical Notre Dame de Paris wystawiony w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Na wrześniową premierę bilety wykupiono już w marcu. Polscy fani na premierę czekali 18 lat (od paryskiej premiery) i patrząc na frekwencję i opinie, oczekiwania widzów zostały w pełni spełnione.

Ostatnia statuetka na gali została przyznana w specjalnej kategorii „Pomorska Euroinspiracja 2016”. Marszałek Mieczysław Struk nagrodę wręczył przedstawicielowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku za projekt Ochrona bioróżnorodności rezerwatów przyrody Pomorza. Nagrodę odebrała pani Danuta Grodzicka-Kozak, prezes zarządu WFOŚiGW.

- Czujemy się tym bardziej wyróżnieni, że doceniona została przyroda, rezerwaty przyrody i środowisko, które obecnie nie jest na fali - mówiła prezes.

Wisienką na torcie całej gali było wręczenie Medalu Karty Trójmiasta – to wyróżnienie przyznawane za działania integrujące mieszkańców całej trójmiejskiej metropolii. Nagrodę otrzymało Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Kapituły

Kto decydował o wygranych w ramach poszczególnych kategorii?

Sport: Adam Korol, wioślarz, czterokrotny mistrz świata, Anna Rogowska, medalistka olimpijka w skoku o tyczce, Maciej Kowalczuk, z-ca dyrektora departamentu edukacji i sportu UM, Tomasz Osowski i Grzegorz Kubicki z Gazety Wyborczej Trójmiasto.

Biznes: Zbigniew Canowiecki, prezes Pracodawców Pomorza, Małgorzata Jasnoch, prezes Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, Marcin Nowicki, ekspert rynku pracy, właściciel firmy Broad Context, Ewa Janczukowicz-Cichosz, zastępca dyrektora Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Adam Mikołajczyk – dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego, Mikołaj Chrzan i Michał Jamroż z Gazety Wyborczej Trójmiasto.

Kultura: Aleksandra Szymańska, dyrektor gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej, Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, Jerzy Snakowski, znawca i popularyzator opery, musicalu i baletu, Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Beata Jaworowska, z-ca Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Przemysław Gulda i Małgorzata Muraszko, dziennikarze Gazety Wyborczej Trójmiasto.

Partnerem głównym Pomorskich Sztormów 2016 był Tekton Capital.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ponoć jest coś nie tak z moim szalikiem ;) W sensie, że nie był krawatem.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Pan Machcewicz tak skromnie? powinien dostać jeszcze nagrodę w kategorii Budownictwo za apartamenty w muzeum. Miałby trzecia do kompletu. Dwie to malo na takie ego.
  @sojowa Zajmij się lepiej ego twoich idoli: Glińskiego czy tego nazwisko od kaczki pożyczył. Malutcy zakompleksieni ludkowie z olbrzymim ego.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @sojowa Nie apartamenty a kilkumetrowe pokoje dla gości... Wyłącz TVPiS, i włącz myślenie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0