Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trudno uwierzyć, ale Biesiada Felietonistów Wybrzeża odbywa się już od ćwierć wieku. W tym roku impreza odbyła się w środę w słynnym sopockim klubie Spatif. Przy zastawionych jadłem i alkoholem stołach zebrali się dziennikarze m.in. "Dziennika Bałtyckiego", "Gazety Wyborczej", Radia Gdańsk, portalu trójmiasto.pl, "Rzeczpospolitej", Angory oraz publicyści różnych mediów. Tradycyjnie imprezę prowadził jej pomysłodawca Krzysztof Skiba, lider grupy Big Cyc i popularny satyryk, a gościem specjalnym był Michał Ogórek, felietonista „Gazety Wyborczej”.

Biesiada Felietonistów to jedyna taka impreza w Polsce, niezwykle zabawna i prześmiewcza, podczas której dziennikarze i satyrycy podsumowują miniony rok, nominując różne wydarzenia i postacie w dwudziestu kategoriach. Kategorie są niezmienne od lat, a nominowane są w nich zazwyczaj wydarzenia i postacie ze świata polityki, ale również kultury, mediów czy różne zjawiska społeczne.

Wybór zwycięzców poszczególnych kategorii dokonywany jest w drodze głosowania. Najczęściej do jednej kategorii zgłaszanych jest pięć, sześć śmiesznych czy nawet głupich propozycji. Nie wystarczy jednak zgłosić samo nazwisko czy wydarzenie, ważniejsze jest wymyślenie zabawnego uzasadnienia. Zdarza się także, że zwycięzcy poszczególnych kategorii wybierani są zespołowo i spontanicznie.

W 25-letniej historii biesiady zdarzało się już kilkakrotnie, że zwycięzcy poszczególnych kategorii obrażali się i nawet słali do mediów sprostowania. Tyle że z obrażaniem się na felietonistów jest jak z obrażaniem się na cyrkowego klowna. Można się ośmieszyć.

Poniżej tegoroczni zwycięzcy w 22 kategoriach:

KOBIETA ROKU

Krystyna PawłowiczKrystyna Pawłowicz Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Zdarzało się wcześniej, że w tej kategorii nominowani byli także mężczyźni. W tym roku jednak zgłoszono same kobiety, m.in. tajemniczą córkę leśnika z koperty ministra Szyszki, panią Basię z „Ucha Prezesa” czy generalnie polską kobietę „wystrychniętą na dudka przez dobrą zmianę”. Ostatecznie największy aplauz biesiadników zdobyła nominacja Krystyny Pawłowicz – „na której włosach można ugotować rosół dla batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej”.

CZŁOWIEK ROKU

Poseł Kornel Morawiecki z synem, premierem Mateuszem MorawieckimPoseł Kornel Morawiecki z synem, premierem Mateuszem Morawieckim Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

W tej kategorii rywalizowali ze sobą m.in. premier Beata Szydło „jako ostatni komunistyczny premier” oraz gwiazdor disco polo Zenon Martyniuk. Najwięcej głosów dostała jednak kandydatura Kornela Morawieckiego – czyli człowieka, któremu udało się zostać ojcem premiera w większym stopniu niż Jarosławowi K.

WYDARZENIE ROKU

Europosłanki: Francuzka Eva Joly (pierwszy rząd) i Niemka Terry Reintke (drugi rząd) z plakatami #MeToo podczas obrad Europarlamentu w Strasburgu 25 października 2017Europosłanki: Francuzka Eva Joly (pierwszy rząd) i Niemka Terry Reintke (drugi rząd) z plakatami #MeToo podczas obrad Europarlamentu w Strasburgu 25 października 2017 PATRICK HERTZOG/AFP/EAST NEWS

Było sporo propozycji w tej kategorii, m.in. rosnące poparcie dla PiS jako prezent dla Putina czy Szyszko wycięty szybciej niż Puszcza. Biesiadnicy najczęściej zgłaszali jednak głośną akcję #metoo, dzięki której na jaw wyszły liczne przypadki molestowania seksualnego, często po wielu latach. Wydarzeniem roku zostało więc  molestowanie seksualne, którego nie odczuwa się od razu, ale dopiero teraz.

BUBEL ROKU

Minister zdrowia Konstanty Radziwił w ICZMPMinister zdrowia Konstanty Radziwił w ICZMP MARCIN WOJCIECHOWSKI

Nominowano tu m.in. serial TVP „Korona królów” czy hit „Despacito” puszczony w sylwestra TVP za 450 tys. zł. Największy aplauz zdobyła jednak – „reforma służby zdrowia wg ministra Radziwiłła, która eliminuje z systemu lekarzy i pielęgniarki, a uwzględnia tylko zdrowych”.

PARANOJA ROKU

91. miesięcznica smoleńska. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Warszawa, 10 listopada 2017 r.91. miesięcznica smoleńska. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Warszawa, 10 listopada 2017 r. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Tytuł ten zdobyła „Polska jako bezludna wyspa wolności i tolerancji”. To nawiązanie do słów Jarosława Kaczyńskiego, który na miesięcznicy smoleńskiej stwierdził, że Polska pod rządami PiS „będzie wyspą wolności i tolerancji”.

ZWIERZĘ ROKU

Siostry GodlewskieSiostry Godlewskie YouTube / Esmeralda Godlewska

Kategoria obfitująca w liczne propozycje. Nominowano m.in. wszystkie koty prezesa czy króliczki Radziwiła. Biesiadników jednak najbardziej rozśmieszyła propozycja pt. Siostry Godlewskie jako świąteczne „kolędojady”.

CWANIAK ROKU

18.12.2015, Toruń, o. Tadeusz Rydzyk wśród wiernych.18.12.2015, Toruń, o. Tadeusz Rydzyk wśród wiernych. Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta

Tutaj najwięcej nominacji dostał ojciec Tadeusz Rydzyk. Biesiadnicy okrzyknęli go nawet cwaniakiem 25-lecia biesiady, bo często występował w tej kategorii. W tym roku dostał ją z uzasadnieniem, że „dostał dotację na cudowne źródełko, które samoistnie nie chciało wytrysnąć”.

IDIOTA ROKU 

Europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski. Łódź, 11 kwietnia 2014Europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski. Łódź, 11 kwietnia 2014 Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta

Wiele wskazań otrzymał Jacek Saryusz-Wolski, którego rząd PiS wystawił w pojedynku o fotel przewodniczącego Rady Europejskiej z Donaldem Tuskiem, przegranym 27:1. Biesiadnicy nazwali go „europejskim narcyzem, któremu mali politycy wmówili, że jest wielki”.

ZBOCZENIE ROKU 

Wacław Berczyński i Antoni MacierewiczWacław Berczyński i Antoni Macierewicz Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

„Dziękuję, Wacku, w imieniu służby”. Ten zwrot ministra Antoniego Macierewicza do Władysława Berczyńskiego, szefa zespołu smoleńskiego, najbardziej rozbawił biesiadników w tej kategorii.

NUMER ROKU

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki z wizytą w Zakładzie karnym w NowogardzieWiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki z wizytą w Zakładzie karnym w Nowogardzie CEZARY ASZKIEŁOWICZ

W tej kategorii najczęściej pojawiają się różne cyfry. Zgłaszano m.in. 70 mln dla ojca Rydzyka czy przegraną rządu PiS 27:1. Zwyciężyła jednak – budowa najbardziej nowoczesnego więzienia w Europie przez Patryka Jakiego pod jego własnym domem, czyli Jaki numer?

PAW ROKU 

Korona królów memyKorona królów memy źródło: Facebook

Biesiadnicy nie mieli wątpliwości. W tej kategorii zwyciężył – serial TVP „Korona Królów” za – aktorstwo z remizy, dekoracje z sylwestra i dialogi z drewna, czyli Władysław Łokietek bardziej niż Kiepski.

CIOS ROKU 

Ryszard Petru i Katarzyna Lubnauer - były i obecna przewodniczący NowoczesnejRyszard Petru i Katarzyna Lubnauer - były i obecna przewodniczący Nowoczesnej MAŁGORZATA KUJAWKA

Nominacji było wiele m.in. weto Dudy jako cios w „dobrą zmianę”. Zwyciężyła jednak – Katarzyna Lubnauer, która została Ryszardem Petru.

NARZĘDZIE ROKU

Młodzi funkcjonariusze prewencji 'zamykają się' na 'symbol głupoty i nienawiści, skrajnej głupoty i skrajnej nienawiści'. Szef władz partyjnych i państwowych Jarosław Kaczyński zwykł tak nazywać białe róże - znak pokojowych zamiarów Obywateli RP. Warszawa, Plac Zamkowy, 87 miesięcznica smoleńska, 10 lipca 2017Młodzi funkcjonariusze prewencji 'zamykają się' na 'symbol głupoty i nienawiści, skrajnej głupoty i skrajnej nienawiści'. Szef władz partyjnych i państwowych Jarosław Kaczyński zwykł tak nazywać białe róże - znak pokojowych zamiarów Obywateli RP. Warszawa, Plac Zamkowy, 87 miesięcznica smoleńska, 10 lipca 2017 Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Tu również zgłoszono wiele propozycji, m.in. pelerynę narodową prezesa Kaczyńskiego, świece „wdów ubeckich” palone pod sądami, ale także prezydenta Dudę i premier Szydło. Najwięcej głosów biesiadników dostała jednak – biała róża jako narzędzie zakłócające cykliczne uroczystości religijne. Przypomnijmy, że prezes Kaczyński nazwał białe róże, przynoszone na kontrmanifestacje smoleńskie, „symbolem skrajnej głupoty i skrajnej nienawiści”.

HAPPENING ROKU 

Beata KempaBeata Kempa Fot. Jakub Porzycki

Sporo głosów w tej kategorii zdobył komendant wrocławskiej policji, którego straż miejska znalazła pijanego, bez butów. Prześmiesznym happeningiem roku okrzyknięto jednak  Beatę Kempę zajmującą się imigrantami poza granicami kraju.

OFIARA ROKU 

Jan Pietrzak podczas festiwalu w Opolu 2017Jan Pietrzak podczas festiwalu w Opolu 2017 fot. Roman Rogalski / Agencja Gazeta

Nominowana tu była rodzina Waltzów przed komisją ds. prywatyzacji w Warszawie czy dymisja Antoniego Macierewicza.

Zwyciężył jednak Jan Pietrzak jako ofiara własnego benefisu na festiwalu w Opolu. Wydarzenie to miało bowiem bardzo niewielką frekwencję, mimo ogromnej reklamy.

KICZ ROKU 

Magdalena Ogórek w programie 'Studio Polska'Magdalena Ogórek w programie 'Studio Polska' Fot. TVP Info

Paski TVP rywalizowały tutaj z „Koroną królów”, ale prawdziwą królową tej kategorii została  „PiSarka Magdalena Ogórek z zakazem wstępu do warszawskich sklepów odzieżowych, za to wpuszczana do bibliotek i telewizji”.

MARTYROLOGIA ROKU 

Antoni Macierewicz żegna się z MON-em, 9 stycznia 2018.Antoni Macierewicz żegna się z MON-em, 9 stycznia 2018. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Koniec końców na miano to zasłużył Antoni Macierewicz, jako żołnierz wyklęty przez Dudę.

UNIK ROKU

Piotr Gliński oficjalnie odsłonił XVIII-wieczne popiersie bogini Diany.Piotr Gliński oficjalnie odsłonił XVIII-wieczne popiersie bogini Diany. Alik Keplicz / AP (AP Photo/Alik Keplicz)

Zwycięzcą tej kategorii został minister Gliński, który rzucił klątwę na „Klątwę” i wycofał dotacje na festiwale Malta oraz Dialog

POWIEDZENIE ROKU 

Hatakumba na miarę naszych możliwościHatakumba na miarę naszych możliwości Fot. Wykop.pl

W tej kategorii zgłoszono najwięcej propozycji. Biesiadnicy mieli problem z wybraniem najbardziej głupiego cytatu politycznego minionego roku, bo było ich bardzo dużo. Ostatecznie wygrała kompilacja cytatów z ministra Patryka Jakiego i prezesa Kaczyńskiego, czyli – „Hatakumba zdradzieckich mord bez żadnego trybu”

SKANDAL ROKU

Emil Haidar, Dorota R.Emil Haidar, Dorota R. KAPIF.PL/WBF

Zwycięzcą tej kategorii uznano  wypuszczenie Dody z aresztu po zaledwie 4 godzinach

TANIEC ROKU

Hanna Gronkiewicz-Waltz; kamienica przy ul. Noakowskiego 16Hanna Gronkiewicz-Waltz; kamienica przy ul. Noakowskiego 16 AG

To dodatkowa kategoria stworzona z okazji jubileuszu Biesiady. Wygrał w niej  ostatni Waltz pod Noakowskiego 16. Czyli problemy rodziny prezydent Warszawy z reprywatyzowaną kamienicą przy ul. Noakowskiego.

SMAKOSZ ROKU

Adam Grelecki, radny Krakowa z PiSAdam Grelecki, radny Krakowa z PiS BIP. Krakow.pl

To również dodatkowa kategoria tegorocznej Biesiady stworzona specjalnie dla radnego PiS z Krakowa Adama Greleckiego, który palnął głupotę, że „dzieci z in vitro to eksperymenty genetyczne jak truskawki bez smaku”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.