Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Obecny rozkład jazdy PKM pozostawiał wiele do życzenia. Nieregularne odjazdy, dziury w godzinach szczytu, za mało kursów w najbardziej obleganych godzinach powodowały wiele negatywnych komentarzy pasażerów. Urząd marszałkowski wsłuchał się w te krytyczne głosy i postanowił rozkład mocno zmienić. I choć liczba kilometrów pokonywana przez składy w nowym rozkładzie się zbytnio nie zmieni, to pociągów będzie więcej.

ROZKŁAD JAZDY DLA WSZYSTKICH PRZYSTANKÓW DO ŚCIĄGNIĘCIA LUB WYDRUKOWANIA NA DOLE STRONY

Będzie takt

Najważniejsze, co udało się urzędnikom, to wprowadzenie przez większą część dnia taktu, czyli regularnej częstotliwości kursowania pociągów. Nie będzie go w zasadzie tylko w porannym szczycie. Jak tłumaczą urzędnicy, rano okazało się to niemożliwe ze względu na dużą liczbę pociągów, a mało wydajną infrastrukturę na jednotorowych odcinkach do Kartuz i Kościerzyny. I tak z Gdańska Wrzeszcza do Kartuz pociągi będą odjeżdżać od godz. 9 do 18 z końcówką 16, do Gdyni Głównej od godz. 8 do 19 z końcówką 46. Z Gdyni Głównej pociągi przez cały dzień odjeżdżać będą z końcówką 11, a z Kartuz od godz. 9 do 18 z końcówką 31.

Na odcinku miejskim będzie więc przez prawie cały dzień 30-minutowy takt dopełniany przyspieszonymi pociągami do i z Kościerzyny oraz dodatkowymi „szczytowymi”.

Komunikacja miejska się dostosuje

Dzięki wprowadzeniu taktu uda się także lepiej skomunikować odjazdy i przyjazdy pociągów z komunikacją miejską oraz wprowadzić zmiany w siatce połączeń w Gdańsku i Gdyni, o co postulowaliśmy na łamach „Wyborczej” w artykule "Jest rozkład PKM, teraz czas na autobusy. Test dla miast".

ZKM Gdynia stanął na wysokości zadania i już od 11 marca zmieniona zostanie trasa autobusu 192, którego część kursów zostanie „wygięta” do przystanku Stadion PKM, co umożliwi mieszkańcom Witomina wygodną przesiadkę do pociągów. Powstał też nowy przystanek tuż przy wyjściu z peronów na ul. Sportowej. Zmienione zostały też godziny kursowania części autobusów linii 145, aby przyjazdy i odjazdy autobusów z przystanku Karwiny PKM dostosować do odjazdów i przyjazdów pociągów z Gdyni Głównej.

KAMIL GOZDAN

Tydzień później wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej w Gdańsku. Od 17 marca zaczną obowiązywać nowe rozkłady jazdy na liniach 155 (dojazd z południowych dzielnic do przystanku Gdańsk Jasień), 268 (dojazd z Kiełpinka i Kokoszek do przystanku Gdańsk Kiełpinek) oraz 269 i 179 (dojazd do przystanku Gdańsk Osowa). Nieco dłużej, bo około dwóch tygodni, trzeba będzie poczekać na zmiany w kursowaniu linii 164 (dojazd do przystanku Gdańsk Kiełpinek).

Wzrośnie liczba pociągów do Kartuz

Nowy rozkład to nie tylko takt. Zwiększy się też liczba połączeń. Do Kartuz dziś jest ich 17, a od niedzieli będzie 20. Pojawi się nowe połączenie do Gdańska w porannym szczycie. Dodatkowy pociąg będzie odjeżdżał z Kartuz o 5.53. Dzięki temu między 5 a 7 pociągi odjeżdżać będą co ok. 30 min. Będą też trzy pary składów Kartuzy – Żukowo Wschodnie, które będą skomunikowane z pociągami Kościerzyna – Gdańsk – Gdynia. Dzięki temu mieszkańcy Kartuz będą mogli dojechać do Trójmiasta co godzinę od 4.17 do 20.40.

W drugą stronę pociągi będą kursować co godzinę od 4.32 do 22.46 (dziś nie ma połączenia o 19 i 21).

– „Wcisnąć” więcej pociągów w szczycie na krytycznym odcinku Glincz – Żukowo – Gdańsk Rębiechowo na istniejącej infrastrukturze się już nie uda. Z tego powodu uzyskanie równej końcówki dla kursów z wyższą niż 60 min częstotliwością nie jest możliwe – wyjaśnia Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Lepszy rozkład dla Gdyni

Od niedzieli zyskają też mieszkańcy Gdyni. Po pierwsze, zwiększy się liczba połączeń na trasie Gdynia Główna – Gdańsk Wrzeszcz. Dziś jest ich 17, a będzie 19. Nowe pociągi pojawią się w godzinach porannego i popołudniowego szczytu w obu kierunkach, zwiększając częstotliwość co 30 min. Z tą różnicą, że poranne pociągi będą bezpośrednie, a popołudniowe z przesiadką w Gdańsku Rębiechowie.

Będzie więc para pociągów Gdynia Główna – Gdańsk Rębiechowo skomunikowana z pociągiem do i z Kartuz, a czas przesiadki wyniesie odpowiednio 8 i 4 min. Co ważne, trasa pociągu po godz. 17 z Gdańska Wrzeszcza do Gdyni Głównej zostanie skrócona do Osowej, gdzie będzie możliwa przesiadka „drzwi w drzwi” do pociągu relacji Kościerzyna – Gdynia.

I co bardzo ważne, godziny przyjazdów i odjazdów pociągów w Gdyni dopasowane zostaną do godzin pracy osób m.in. w biurowcach przy Łużyckiej. I tak, z kierunku Karwin na przystanek Gdynia Stadion będą one przyjeżdżać o 7.20, 7.40, 8.13 oraz 8.49, a odjeżdżać o 15.46 (Kościerzyna), 16.11 (Wrzeszcz), 16.36 (Wrzeszcz przez Rębiechowo) oraz 17.11 (Wrzeszcz).

Koniec z dziurami i różnymi czasami przejazdu

Wraz ze zmianami znikną też dziury w porannym szczycie na odcinku miejskim. Dziś między 6 i 7 oraz 7 i 8 są 30-minutowe przerwy w kursowaniu pociągów w kierunku Wrzeszcza, mimo że tuż przed nimi składy pojawiają się na peronach w dziewięciominutowych odstępach. Teraz to się zmieni, a pociągi zaczną kursować z większą regularnością.

RENATA DĄBROWSKA

Urzędnicy uporządkowali też czasy przejazdu pociągów. Dziś odcinek Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Port Lotniczy składy pokonują w różnym czasie – od 23 do 27 min, a Gdańsk Wrzeszcz – Gdynia Główna od 47 do 50 min. Od marca podróż między przystankami będzie trwała tyle samo – z Wrzeszcza na lotnisko zajmie 25 min, do Osowej 30 min, a do Gdyni Głównej 47 min.

Nocny pociąg z lotniska

Od niedzieli pasażerowie gdańskiego lotniska zyskają też dodatkowe połączenie nocne. Ostatni pociąg w dni robocze będzie teraz odjeżdżał o godz. 0.01 (wyruszający z Kartuz o godz. 23.01 i mający wydłużony do 26 min postój na przystanku Gdańsk Port Lotniczy – od 23.35 do 0.01).

Gdańsk Główny czasowo zawieszony

Jedynym minusem nowego rozkładu będzie skrócenie trasy pociągów kartuskich do Gdańska Wrzeszcza. Tylko odjeżdżający z Kartuz o 6.38 skład dojedzie do Gdańska Głównego oraz ostatni kurs z Kartuz (z wydłużonym postojem na lotnisku). Jest to wymuszone pracami modernizacyjnymi na stacji Gdańsk Główny, gdzie m.in. remontowane są perony.

Równa końcówka ma złagodzić negatywne skutki w systemie przesiadek na stacji Gdańsk Wrzeszcz, gdzie po 6 min pasażerowie odjadą i przyjadą do Gdańska Śródmieścia o tej samej godzinie przez większą część dnia.

ROZKŁAD JAZDY PKM DLA WSZYSTKICH PRZYSTANKÓW DO ŚCIĄGNIĘCIA LUB WYDRUKOWANIA

ODCINEK AGLOMERACYJNY
Gdańsk Wrzeszcz

Gdańsk Strzyża

Gdańsk Niedźwiednik

Gdańsk Brętowo

Gdańsk Jasień

Gdańsk Kiełpinek

Gdańsk Matarnia

Gdańsk Port Lotniczy

Gdańsk Rębiechowo

Gdańsk Osowa

Gdynia Karwiny

Gdynia Stadion

Gdynia Główna

Sopot

Gdańsk Oliwa

ODCINEK KARTUSKI
Rębiechowo

Pępowo Kartuskie

Żukowo Wschodni

Żukowo

Borkowo

Dzierżążno

Kartuzy

ODCINEK KOŚCIERSKI
Babi Dół

Kiełpino Kartuski

Somonino

Sławki

Wieżyca

Krzeszna

Gołubie Kaszubski

Skorzewo

Kościerzyna

CAŁY ROZKŁAD

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.