O godzinie 18 w środę w Gdyni, Sopocie i Pruszczu Gdańskim odbędą się otwarte spotkania z posłankami Platformy Obywatelskiej m.in. Ewą Kopacz, Małgorzatą Kidawą-Błońską, Moniką Wielichowską, Małgorzatą Chmiel, Elżbietą Radziszewską. Odbędą się one w ramach cyklu (S)prawa Polek, podczas którego Platforma buduje swój program dla kobiet.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Projekt (S)prawa Polek ruszył już w kwietniu. Do tej pory odbyło się już 17 otwartych spotkań w różnych regionach kraju. Kilkanaście kobiet, posłanek Platformy Obywatelskiej jeździ autobusem do małych i dużych miejscowości, gdzie rozmawiają z mieszkańcami nie tylko na tematy kobiece.

Projekt odbywa się m.in. z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia praw wyborczych kobiet.

CZYTAJ TAKŻE: 100 kobiecych książek na stulecie praw wyborczych kobiet. Ruszyło głosowanie

– Rozmawiamy na ważne tematy z Polkami i Polakami, aby potem na podstawie tych rozmów zbudować nasz program wyborczy – mówi posłanka Monika Wielichowska, koordynatorka projektu. – W polskim Sejmie nie rozmawia się obecnie o sprawach kobiet. PiS wyciąga jedynie temat aborcji, jak królika z kapelusza, który budzi emocje i dzieli Polki, aby zagłuszyć inne sprawy. Za kilka miesięcy przedstawimy wyniki tych spotkań, które znajdą odzwierciedlenie w naszym programie.

– Sprawa Polek, to nie tylko sprawa kobiet, ale także mężczyzn, którzy nas w tym projekcie wspierają – mówi była premier Ewa Kopacz. – Dzięki kwotom, które wprowadziła Platforma Obywatelska kobiet w polskim parlamencie jest więcej, ale wciąż za mało, żeby ich głos był słyszalny. Chcemy by było ich więcej, by to kobiety decydowały o wychowaniu naszych dzieci i wnucząt. Chcemy przez te spotkania uświadamiać, że głos każdego wyborcy jest ważny, a głos kobiet w demokracji - bardzo ważny.

CZYTAJ TAKŻE: Dużo ciekawych wydarzeń na stulecie praw wyborczych kobiet w Trójmieście

Podczas otwartych spotkań poruszane są m.in. takie zagadnienia jak pomagać kobietom pogodzić wychowanie dzieci i karierę zawodową, czy przywrócić finansowanie in vitro i standardy okołoporodowe, antykoncepcji, konwencji antyprzemocowej, edukacji seksualnej. Gorącym tematem spotkań jest też temat aborcji, ale posłanki PO unikają odpowiedzi na pytanie, czy będą dążyć do liberalizacji prawa aborcyjnego.

– Najpierw edukacja seksualna i dostępna antykoncepcja – odpowiada Ewa Kopacz.

Otwarte spotkania z posłankami odbędą się w środę w:

– Pruszczu Gdańskim (ul. Wojska Polskiego 9 – Restauracja „U Jakuba") godz. 18

– Sopocie (ul. Moniuszki 9 – Restauracja „Harnaś") godz. 18

– Gdyni (ul. Kielecka 7 – Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu) godz. 18.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem