Halina Słojewska, aktorka i działaczka społeczna, zmarła w czwartek wieczorem (1 listopada) w Gdańsku w wieku 85 lat.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Halina Słojewska była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Pracowała w teatrach w Białymstoku, Bydgoszczy, Olsztynie oraz w Teatrze Starym w Krakowie. Od 1970 r. do emerytury związana była z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Występowała epizodycznie w polskich filmach. Prywatnie była żoną zmarłego dziewięć lat temu scenografa Mariana Kołodzieja.

W sierpniu 1980 r. wraz z innymi aktorami z Trójmiasta wspierała strajkujących w Stoczni Gdańskiej występami w sali BHP. W czasie stanu wojennego uczestniczyła w bojkocie TVP. Działała w komisji charytatywnej przy kościele św. Brygidy w Gdańsku, była obserwatorką rozpraw sądowych działaczy „Solidarności”, pomagała ukrywającym się opozycjonistom.

W 1984 r. wraz z mężem Marianem Kołodziejem stworzyła spektakl „Gloria victis”, poświęcony obrońcom Westerplatte. Podczas strajków w 1988 r. ponownie występowała dla robotników w Stoczni Gdańskiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Z panią Haliną Słojewską zetknąłem się w 1989 i 1990, gdy w Gdańsku powstał Komitet Obywatelski Solidarność w celu przygotowania wyborów samorządowych i wystawienia kandydatów. Mocno zaangażowała się w te prace. Przez jakiś czas była, jeśli dobrze pamiętam, przewodniczącą Komitetu na Głównym Mieście. Rodząca się wtedy samorządność potrzebowała takich ludzi.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0