Atak na Adamowicza. Mężczyzna, który w niedzielny wieczór zaatakował na scenie WOŚP w Gdańsku prezydenta miasta Pawła Adamowicza, to karany za napady na banki w Gdańsku 27-letni Stefan W. Niedawno wyszedł z więzienia, gdzie odsiadywał kilkuletni wyrok.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do ataku na prezydenta Pawła Adamowicza doszło w niedzielę na scenie WOŚP w Gdańsku. Rannego prezydenta przewieziono do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, trwa operacja. Jego stan ma być ciężki, ale stabilny.

Sprawcę ataku jeszcze na scenie obezwładnili ochroniarze. Zanim jednak doszło do obezwładnienia mężczyzny, ten zdążył się przedstawić i poinformować, że ostatnie lata spędził w więzieniu.

Stefan W. miał zaatakować prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nożem wojskowym o długości 15 cm. W poniedziałek najprawdopodobniej stanie przed prokuratorem i usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa. Najprawdopodobniej zdążył zadać kilka ciosów.

Atak na Adamowicza. Sprawca napadał na banki w Gdańsku, pieniądze wydawał na przyjemności

Jak udało się nam nieoficjalnie ustalić, mężczyzna w maju 2014 roku został skazany na 5,5 roku więzienia za napady na placówki SKOK-ów w Gdańsku przy ul. Bora Komorowskiego, Kołobrzeskiej i Dmowskiego, a także na bank Credit Agricole przy ul. Jana Pawła II.

Były to napady z bronią w ręku, miały miejsce wiosną 2013 r. Napastnik za każdym razem wykorzystywał moment, gdy w środku nie było klientów. Wyciągał wtedy zza pasa spodni broń (rewolwer na naboje hukowe albo wiatrówkę na śrut), zastraszał personel i zabierał z kasy pieniądze. W sumie zrabował ok. 15 tys. zł.

Wpadł kilka minut po ostatnim napadzie. Kryminalni namierzyli go w wyniku tzw. działań operacyjnych i przygotowali obławę w pobliżu banku na Zaspie. Udało się wówczas odzyskać tylko 2,5 tys. zł z ostatniego napadu. Pozostałe pieniądze mężczyzna wydał m.in. na wycieczkę na Wyspy Kanaryjskie, granie w kasynach i wizyty w restauracjach.

O tym, jak powinien wyglądać napad, dowiedział się ponoć z filmów. – Jego zachowanie przypominało sceny z klasycznych filmów gangsterskich – uzasadniał wyrok sędzia Radomir Boguszewski.

Atak na Adamowicza. Napastnik „chciał mieć pieniądze, których nie potrafił zarobić"

O mężczyźnie krążą też plotki w internecie. W jednym z popularnych serwisów społecznościowych jeden z użytkowników napisał:

„Znam osobiście napastnika który dzisiaj dźgnął Pawła Adamowicza. To ten sam typ który kilka lat temu w Gdańsku napadł na 4 banki. (...) Wyjechał sobie na wakacje, na Wyspy Kanaryjskie, za zarobione pieniądze z napadów. Odsiedział kilka lat w więzieniu (jak sam mówi na nagraniu – pięć lat). Dostawałem sporo informacji od kolegów, którzy korespondowali z nim oraz widywali się z nim, że w więzieniu dosłownie postradał zmysły. Był izolowany od reszty więźniów. (...) Byłem z nim na manifestacji przeciwko ACTA, pamiętam, jak mi opowiadał, że ma zamiar zmierzyć się z dzikiem w lesie (siłować się z nim czy coś) i wrzucić to na YouTube. Absolutnie nie popieram tego, co zrobił. Życzę panu Adamowiczowi szybkiego powrotu do zdrowia".

Stefan W. w maju 2014 r. przyznał się do winy, ale nigdy nie wyraził skruchy i nie przeprosił. Nie chciał składać wyjaśnień przed sądem. W prokuraturze stwierdził jedynie, że „chciał mieć pieniądze, których nie potrafił zarobić". Był na utrzymaniu rodziny, ma czworo rodzeństwa.

Na wolność wyszedł prawdopodobnie na przełomie roku, ponieważ na poczet 5,5-letniej kary więzienia zaliczono mu czas spędzony w areszcie od czerwca 2013 roku. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wg świadków ze sceny wykrzykiwał, że przez PO siedział niewinnie i był torturowany..
  Może i wariat, a może i przepełniony nienawiścią do politycznych przeciwników nakręcony przez plastelinowe opowieści pani Peli z telewizji publicznej, bandyta..
  @def11
  Czy zeznania tych "świadków ze sceny" zostały zarejestrowane przez policję albo prokuraturę?
  już oceniałe(a)ś
  2
  73
  @wyatearp
  Czy nie mógłyś choc raz w życiu nie być juchem i zamilknąć?
  już oceniałe(a)ś
  74
  0
  @wyatearp
  yyy .. zapytaj u źródła

  ps. ale całkiem możliwe, że prokuratura pana Zbyszka "zarejestrowała" :
  Zabić Kaczyńskiego , Tusk mnie przysłał !
  już oceniałe(a)ś
  47
  0
  @wyatearp
  Nadal wychwalasz Amber Gold?
  już oceniałe(a)ś
  46
  0
  @wyatearp
  Kulsony nie miały czasu rejestrować, bo pilnują pomników Zimnego Lecha...
  już oceniałe(a)ś
  53
  0
  @wyatearp
  Zamilcz - swołocz.
  już oceniałe(a)ś
  33
  0
  @rlnd
  Nie wykluczone, że Amber Gold to ruska robota.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @wyatearp
  Zamknięte mordę ciulu!
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @wyatearp

  Zamilknij...

  Nawet ja słyszałam to wystąpienie, o którym o którym pisze Def, bo jest dostępne w sieci.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @wyatearp
  Jesteś czujny, zapytaj o to policji i prokuratury. Jeśli nie zarejestrowali to trzeba złożyć zawiadomienie, tylko szybko bo potem może być jeszcze gorzej.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @g96
  Raczej szczujny.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @Czesio_
  zapomniałeś o Mekel i cyklistach....
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @wyatearp
  Masz upublicznione nagrania, slychac wyraznie, DLACZEGO atakowal polityka PO, tepaku.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @def11
  To teraz będzie siedział "winnie". Niewinnie siedział za napady z bronią w ręku, acha. To jest człowiek, który działa dla własnej przyjemności, w tych rabunkach nie było ideologii. Więc zastanawiam się, ile mu zapłacili, żeby mu się opłaciło wrócić do więzienia?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @def11
  braciszek sprzedawał po zatrzymaniu jego książki o tym jak udawać wariata
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Co teraz będą robili piewcy miłości z tvp? Co teraz mówi pan b., który tak ochoczo krzyczał : "komuniści i złodzieje"? Co mówi policja. która tak ochoczo pilnowała uroczystości pis-u, a jej rzecznik teraz mówił, że policji tam nie było? To gdzie powinni być? Jakie piękne słowa o barbarzyństwie i współczuciu słyszymy z ust znaczących pis-owców?
  @attache_48
  To współczucie to niech oni teraz wsadzą sobie w d....
  już oceniałe(a)ś
  24
  0
  @attache_48
  Pan B. teraz mowił o święcie, ktore kojarzyło sie z dobrem i radością, czyli o Orkiestrze! Szkoda, że wczesniej tego nie mówili. Niestety, w takiej strasznej sytuacji panna Krysia nadal pluje jadem - i ma popleczników. Co ci ludzie maja w głowach??? Koszmar!
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  @attache_48
  "najlepsze" wyrazy współczucia wyraził prezydent ->
  "Zwykle różnimy się z Panem Prezydentem Pawłem Adamowiczem w poglądach, jak powinny być prowadzone sprawy publiczne i sprawy Polski, ale dziś bezwarunkowo jestem z Nim i Jego Bliskimi, tak, jak - mam nadzieję - wszyscy nasi Rodacy. Modlę się o Jego powrót do zdrowia i pełni sił" - napisał prezydent Andrzej Duda.
  jak można w takiej koszmarnej sytuacji wspominać o różnicach politycznych - gdzie wyczucie?
  zdumiewające miejsce na wyrażanie tego typu poglądów i nazywanie ofiary publicznie /w takim momencie/ - przeciwnikiem politycznym - jedynie kilka słów ale ... w tym połowa deprecjonująca postawę życiową zmarłego
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Eskalacja hejtu w mediach publicznych i atak w Gdańsku. Przypadek ?
  @temperufka
  Oczywiscie, ze to nie przypadek. Hejt jest niestety rowniez tutaj na forum GW.
  już oceniałe(a)ś
  10
  2
  @antoninus2
  Akcja rodzi reakcje,"nie popieram ale rozumiem ".
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Dlaczego taka impreza nie jest ochraniana przez policję, Dobra Zmiano? Bo nie lubicie Owsiaka?
  @Franek.Dolas
  Tak.
  już oceniałe(a)ś
  17
  2
  @Franek.Dolas
  Jakiś przyłup z policji powiedział, że to była impreza zamknięta. Hehehe, chyba dla mundurowych bo im zabronili kontaktów z WOŚP.
  już oceniałe(a)ś
  22
  1
  @Franek.Dolas
  zle byla tez zorganizowana.na przepustkach Media nie bylo nazwisk czy zdjec a mozna je bylo dostac bez legitymiwania sie nawet.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Franek.Dolas
  Bo policja jest zajęta warowaniem pod kaczą norą i pod pomnikiem jego żałosnego braciszka. No i pod bramami kościołów, a nuż jakis terrorysta zechce tam powiesić dziecięce buciki.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Nowy patriota w dresach polski walczacej
  już oceniałe(a)ś
  173
  2
  Kolejny świr. Dzięki tej wypowiedzi do mikrofonu, o tym, że musiał zginąć Adamowicz dostanie przynajmniej kwalifikację prawną usiłowania (oby tylko usiłowania) zabójstwa z zamiarem bezpośrednim. Pisiory ciągle wlewają do głowy, że wszystko, co złe to wina PO, to i temu wariatowi się wydawać mogło, że to wina PO, iż jako społeczny pasożyt musiał napadać na bamki, żeby jeździć na Wyspy Kanaryjskie.
  @sebaos
  Może i świr, ale zauważ, że zdrowy psychicznie. Gdyby biegły sądowy znalazł u niego objawy choroby psychicznej, to by go zamknęli w zakładzie psychiatrycznym, nie karnym. Chociaż - czy takie indywiduum można nazwać zdrowym człowiekiem??
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Na miejscu Kaczora bardzo bym się zaniepokoił o wynik przyszłych wyborów. Dobra zmiana zaczyna już być niebezpieczna. Ludzie zaczynają się zwyczajnie bać.
  @prsev33
  chyba ty :)
  teraz słupki strzelą w górę, w końcu zabito jednego "lewaka", a to chyba dobrze, no nie?
  :)
  już oceniałe(a)ś
  5
  21
  @a_gdybym_zgolil_ten_was
  Adamowicz lewak? W którym miejscu?
  TY chyba nawet nie wiesz czym się różni lewica od prawicy.
  Zacytuję tu Herberta:
  "łańcuchy tautologii parę pojęć jak cepy
  dialektyka oprawców żadnej dystynkcji w rozumowaniu
  składnia pozbawiona urody koniunktiwu"
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Skazany za czasów Platformy. Do tej partii chował w sercu urazę jakby przekonany, że inna władza by mu odpuściła.
  @jerjar
  " jakby przekonany, że inna władza by mu odpuściła."

  To przekonanie nie musi być bezpodstawne. Gdyby znał odpowiednich ludzi to kto wie...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0