Atak na Adamowicza. Wiadomość o ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, do którego doszło w niedzielę wieczorem na scenie WOŚP w Gdańsku, obiegła już cały świat. O sprawie informują największe zagraniczne portale i gazety, m.in. "New York Times" i "The Guardian".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Burmistrz miasta w Polsce znalazł się w bardzo poważnym stanie po tym, jak został ugodzony na scenie podczas finału wielkiej imprezy charytatywnej w niedzielę” – informuje największy nowojorski dziennik „New York Times".

Sprawą ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza żyją nie tylko polskie, ale także światowe media. Do ataku doszło w niedzielę wieczorem na scenie WOŚP w Gdańsku. Rannego prezydenta przewieziono do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, trwa operacja. Jego stan ma być ciężki, ale stabilny. Sprawcę ataku jeszcze na scenie obezwładnili ochroniarze.

CZYTAJ TAKŻE: Atak na Adamowicza. Kim jest mężczyzna, który dokonał napaści na prezydenta Gdańska?

Zanim jednak doszło do obezwładnienia mężczyzny, ten zdążył się przedstawić przez mikrofon i poinformować, że ostatnie lata spędził w więzieniu.

Atak na Adamowicza. Zagraniczne media: „Progresywny, wspierał prawa LGBT i tolerancję dla mniejszości"

„New York Times” podaje: „Prezydent Gdańska został zaatakowany ostrym narzędziem podczas zbiórki pieniędzy zorganizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, najważniejszą organizację charytatywną w Polsce. Minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński powiedział, że Adamowicz został hospitalizowany w bardzo poważnym stanie. Nazwał przeszywający „akt niewytłumaczalnego barbarzyństwa". Podejrzany został aresztowany. Polski nadawca TVN poinformował, że napastnik wykrzyknął ze sceny, że został uwięziony pod rządami Platformy Obywatelskiej, partii, do której należał wcześniej burmistrz, mimo że był niewinny".

„The Guardian", jeden z największych dzienników brytyjskich oprócz informacji o ataku na Adamowicza podaje też informacje z jego życiorysu:

Paweł Adamowicz w poważnym stanie po ataku „ostrym narzędziem” w niedzielny wieczór. Burmistrz miasta w Polsce znalazł się w bardzo poważnym stanie po tym, jak został dźgnięty na scenie podczas finału wielkiej imprezy charytatywnej. (...) Adamowicz jest burmistrzem Gdańska, miasta portowego nad Bałtykiem, od 1998 roku. Był częścią opozycji demokratycznej powstałej w tym mieście pod kierownictwem Lecha Wałęsy w latach 80. Jako burmistrz jest postrzegany jako progresywny, wspierał prawa LGBT i tolerancję dla mniejszości. Okazał solidarność ze społecznością żydowską, kiedy w ubiegłym roku w miejskiej synagodze wybito okno, potępił wandalizm".

Link do artykułu "The Guardian" podał na Twitterze m.in. burmistrz Londynu Sadiq Khan:

O ataku na Adamowicza w podobnym tonie informują także m.in. „The Mirror", „Washington Post” oraz telewizje Sky News i BBC. Większość podaje dalej informacje zaczerpnięte od jednej z polskich agencji prasowych, ale „Washington Post” przypomina m.in., że Adamowicz jest prezydentem otwartym i wychodzącym naprzeciw dzisiejszym wyzwaniom cywilizacyjnym:

„Adamowicz (...) był częścią opozycji demokratycznej utworzonej w tym mieście pod kierownictwem Lecha Wałęsy w latach osiemdziesiątych. Po opuszczeniu Platformy Obywatelskiej, jesienią został ponownie wybrany na szóstą kadencję jako niezależny kandydat. Jest prezydentem progresywnym, wspierającym prawa LGBT i tolerancję dla mniejszości. Maszerował w zeszłorocznej paradzie gejów, co jest rzadkością wśród polityków w Polsce" - czytamy na stronie amerykańskiej gazety.

Informacja o ataku dotarła także do Rosji (agencja informacyjna TASS), Włoch ("La Repubblica") i Niemiec ("Der Spiegel"). Wiadomość podały też media na Węgrzech, w Austrii i na Islandii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Apel do całej opozycji. Powtarzam całej. Zjednoczcie się i nie pozwólmy, aby kiedykolwiek jeszcze można było w Polsce siać nienawiść w sposób instytycjonalny.

  To jest ostatni moment.
  @milleniusz
  Podpisuje sie pod tym apelem.
  już oceniałe(a)ś
  43
  0
  @he219
  I nie dajmy naszych emocji i słusznego gniewu porwać prowokatorom i ruskim trollom.
  już oceniałe(a)ś
  39
  0
  @he219
  Kategoryczne nie.
  Na wiadomosc o zbrodni,wplacilem drugie dzisiaj pieniadze na WOSP.
  już oceniałe(a)ś
  34
  0
  @he219
  Chcielibyście, towarzysze, co? Nic z tego, PiS rozliczy się wpierw przy urnach, a potem w sądach...
  już oceniałe(a)ś
  23
  2
  @milleniusz
  nie "ruskim trollom", tylko pisowskim trollom
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @he219
  IDIOTA !!!!!!
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @bajka49
  To jest to samo. PiS to po prostu zagraniczna ekspozytura putlerowskiej RoSSji.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @majak
  dokładnie, i ja dałem drugie tyle. Podaj dalej.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Oczywiście pis uderzy teraz w Owsiaka, bo robią wszystko, by zniszczyć ten kraj i przed niczym się nie cofną. Mam wielką nadzieję, że Prezydent Gdańska wyjdzie z tego cało, a Polacy w końcu się opamiętają.
  @CalmT
  okaże się, że facet kupił nóż w sklepie do którego chodzi sąsiad Tuska
  już oceniałe(a)ś
  24
  1
  @majkdzeger
  oj durny ty durny, a nawet idiota !!!
  już oceniałe(a)ś
  2
  17
  @bajka49
  Nie taki durny jak myślisz. Po prostu w skrócie przedstawił logikę którą kieruje się PiSs.
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  @Paragtaf22
  i niech tylko odpowiedni czas minie i się zacznie "podwyższone ryzyko", cofnięta zgoda na organizację, itd. Oni to wykorzystają w najbardziej haniebny możliwy sposób, bo to są ludzie bez honoru.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Świat widzi jak PISie szczuje pchają szaleńców do politycznych mordów
  już oceniałe(a)ś
  149
  1
  Gdzie była Policja???? Aha, jasne. Policja ma obowiązek obstawiania wszystkich imprez pisowskich, akademii ku czci Brata, miesięcznic, tygodnic , a zakaz pojawiania się na innych. Proponuję, żeby na pensje zwierzchników policjantów płacił ten % społeczeństwa, który głosował na obecną władzę. I abonament telewizyjny też, bo nikt mi nie powie , że 3 lata szczucia na ludzi o innych poglądach , jak te z Nowogrodzkiej nie będą skutkowały agresją. Mamy już pierwsze efekty. Polityka Prezesa okazała się skuteczna, naród wie, kogo bić.
  już oceniałe(a)ś
  137
  0
  Nawet chory przestepca nożownik podpina się pod politykę. To jest już naprawdę bardzo chore, Gdzie zaszliśmy?
  @Norami
  do piekła, witamy w momencie szczucia na Narutowicza przez endecję i kk zakończonego zabójstwem. I oczywiście uroczystymi mszami na grobie Eligiusza Niewiadomskiego. Do końca!
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  To naprawdę nie jest istotne, jakie gazety "na Zachodzie" o tym piszą.

  Ważne jest, żeby Adamowicz szybko wrócił do zdrowia.
  @tmeu
  Też jest ważne ale oczywiście powrót do zdrowia Adamowicza najważniejszy.
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  @tmeu
  Naiwny OSIOŁEK !!!!!!!
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  @ablewski1961nz
  To komu ablewski życzysz śmierci, a nie powrotu do zdrowia?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Paragtaf22
  Nie bądź osłem.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  I jak widać nie trzeba być uchodźcą by zaatakować człowieka nożem..
  Teraz to w sumie nieważne, liczy się tylko życie i zdrowie pana prezydenta.
  już oceniałe(a)ś
  63
  1
  Tolerowanie przez PiS hasła "Smierć wrogom ojczyzny" dała owoce. Prezydent została zakwalifikowany przez PiS na lewaka a wiadomo jak skrajna prawica traktuje takich ludzi. T
  już oceniałe(a)ś
  30
  0