Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Burmistrz miasta w Polsce znalazł się w bardzo poważnym stanie po tym, jak został ugodzony na scenie podczas finału wielkiej imprezy charytatywnej w niedzielę” – informuje największy nowojorski dziennik „New York Times".

Sprawą ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza żyją nie tylko polskie, ale także światowe media. Do ataku doszło w niedzielę wieczorem na scenie WOŚP w Gdańsku. Rannego prezydenta przewieziono do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, trwa operacja. Jego stan ma być ciężki, ale stabilny. Sprawcę ataku jeszcze na scenie obezwładnili ochroniarze.

CZYTAJ TAKŻE: Atak na Adamowicza. Kim jest mężczyzna, który dokonał napaści na prezydenta Gdańska?

Zanim jednak doszło do obezwładnienia mężczyzny, ten zdążył się przedstawić przez mikrofon i poinformować, że ostatnie lata spędził w więzieniu.

Atak na Adamowicza. Zagraniczne media: „Progresywny, wspierał prawa LGBT i tolerancję dla mniejszości"

„New York Times” podaje: „Prezydent Gdańska został zaatakowany ostrym narzędziem podczas zbiórki pieniędzy zorganizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, najważniejszą organizację charytatywną w Polsce. Minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński powiedział, że Adamowicz został hospitalizowany w bardzo poważnym stanie. Nazwał przeszywający „akt niewytłumaczalnego barbarzyństwa". Podejrzany został aresztowany. Polski nadawca TVN poinformował, że napastnik wykrzyknął ze sceny, że został uwięziony pod rządami Platformy Obywatelskiej, partii, do której należał wcześniej burmistrz, mimo że był niewinny".

„The Guardian", jeden z największych dzienników brytyjskich oprócz informacji o ataku na Adamowicza podaje też informacje z jego życiorysu:

Paweł Adamowicz w poważnym stanie po ataku „ostrym narzędziem” w niedzielny wieczór. Burmistrz miasta w Polsce znalazł się w bardzo poważnym stanie po tym, jak został dźgnięty na scenie podczas finału wielkiej imprezy charytatywnej. (...) Adamowicz jest burmistrzem Gdańska, miasta portowego nad Bałtykiem, od 1998 roku. Był częścią opozycji demokratycznej powstałej w tym mieście pod kierownictwem Lecha Wałęsy w latach 80. Jako burmistrz jest postrzegany jako progresywny, wspierał prawa LGBT i tolerancję dla mniejszości. Okazał solidarność ze społecznością żydowską, kiedy w ubiegłym roku w miejskiej synagodze wybito okno, potępił wandalizm".

Link do artykułu "The Guardian" podał na Twitterze m.in. burmistrz Londynu Sadiq Khan:

O ataku na Adamowicza w podobnym tonie informują także m.in. „The Mirror", „Washington Post” oraz telewizje Sky News i BBC. Większość podaje dalej informacje zaczerpnięte od jednej z polskich agencji prasowych, ale „Washington Post” przypomina m.in., że Adamowicz jest prezydentem otwartym i wychodzącym naprzeciw dzisiejszym wyzwaniom cywilizacyjnym:

„Adamowicz (...) był częścią opozycji demokratycznej utworzonej w tym mieście pod kierownictwem Lecha Wałęsy w latach osiemdziesiątych. Po opuszczeniu Platformy Obywatelskiej, jesienią został ponownie wybrany na szóstą kadencję jako niezależny kandydat. Jest prezydentem progresywnym, wspierającym prawa LGBT i tolerancję dla mniejszości. Maszerował w zeszłorocznej paradzie gejów, co jest rzadkością wśród polityków w Polsce" - czytamy na stronie amerykańskiej gazety.

Informacja o ataku dotarła także do Rosji (agencja informacyjna TASS), Włoch ("La Repubblica") i Niemiec ("Der Spiegel"). Wiadomość podały też media na Węgrzech, w Austrii i na Islandii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.