Po barbarzyńskim ataku na życie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w wielu miastach w Polsce zaplanowano na poniedziałek wiece przeciwko nienawiści i przemocy. Odbędą się one m.in. w Gdańsku, Toruniu, Krakowie, Olsztynie, Katowicach i Szczecinie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zaraz po ataku nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas finału WOŚP jego przyjaciele, znajomi i sympatycy porażeni informacją postanowili spontanicznie spotkać się na wiecach.

Radomir Szumełda, działacz KOD, zaapelował do gdańszczan, aby w poniedziałek o godz. 18 spotkali się pod gdańskim Neptunem na ulicy Długiej, żeby w milczeniu wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy oraz okazać swoją solidarność z Prezydentem Pawłem Adamowiczem.

– To będzie spotkanie bez żadnych przemówień. Przyjdźmy wszyscy bez względu na poglądy. Po prostu bądźmy razem i pomilczmy – zaapelował Szumełda.

Wiec przeciwko nienawiści i przemocy odbędzie się także w Toruniu. Rozpocznie się o godz. 18 przy pomniku Mikołaja Kopernika.

„Spotkajmy się, żeby w milczeniu wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy, żeby okazać swoją solidarność z Prezydentem Pawłem Adamowiczem. Bądźmy wszyscy, bez względu na poglądy. W tej sprawie bądźmy razem” – napisali organizatorzy toruńskiego wiecu.

W Krakowie wiec przeciw fali nienawiści i przemocy odbędzie się w poniedziałek o godz. 20 na rynku Głównym. 

– Jestem wstrząśnięty tym, co stało się w Gdańsku. Myślami jestem przy Pawle Adamowiczu i Jego rodzinie. Mam nadzieję, że szybko wróci do zdrowia – napisał na Facebooku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. 

Mieszkańcy Olsztyna zbiorą się w poniedziałek o godz. 18 pod Ratuszem, na placu Jana Pawła II, żeby w milczeniu wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy, żeby okazać swoją solidarność z Prezydentem Pawłem Adamowiczem i mieszkańcami Gdańska.

Śląski KOD zaprasza w poniedziałek na godz. 18 na wiec rynek przed Teatrem Wyspiańskiego w Katowicach, aby w milczeniu wyrazić sprzeciw wobec agresji i przemocy. ”Przyjdźmy by wyrazić Solidarność z Prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem. Musimy być tam wszyscy niezależnie od poglądów” – napisali organizatorzy.

Wstrząśnięty atakiem jest także Szczecin. Tam manifestacja pod hasłem "Szczecin przeciwko nienawiści" odbędzie się w poniedziałek o godz. 18 na pl. Solidarności. 

Zszokowani zamachem na Adamowicza są również mieszkańcy Poznania. W poniedziałek o godz. 18. Komitet Obrony Demokracji (oddział Wielkopolska) zaprasza na plac Wolności pod hasłem "Jesteśmy razem do końca świata i jeden dzień dłużej".

Manifestacja przeciwko nienawiści i przemocy zaplanowano również w Płocku. Odbędzie się ona o godz. 19 na placu Narutowicza.   

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Opola po dramatycznych wydarzeniach z finału WOŚP w Gdańsku: bestialski atak

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Zjednoczmy się.

  Łatwo teraz wskazywać winnych i szczerze mówiąc muszę się mocno powstrzymywać, ale może nie tego ranny prezydent by chciał. Zjednoczmy się i sprawmy, by już nigdy więcej zinstytucjonalizowana nienawiść nie była narzędziem polityki.
  @milleniusz
  "Zjednoczmy się i sprawmy, by już nigdy więcej zinstytucjonalizowana nienawiść nie była narzędziem polityki."
  Jak widać, niestety nie da się tego zwalczyć raz na zawsze. "Historia uczy nas tego, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła."
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Gdzie była policja? Zamiast stawiać zasieki i chronić nienawistnych marszów dojnej zmiany oraz domu Zielińskiego,zamiast cięcia konfetti czy szarpania pokojowo protestujących, powinna pilnować tak wielkiej imprezy jak Owsiaka. Panie jo-jo,jest pan osobiście odpowiedzialny za brak ochrony obywateli których tak chętnie lupicie.
  już oceniałe(a)ś
  49
  1
  Mamy skutki uprawiania polityki takiej jak: dzielenie Polaków, sianie nienawiści
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  To powinno być przeciw polityce PiS.
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  z tego co mi wiadomo Warszawa też
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  A co w Lublinie ? czy tego miasta to nie dotyczy.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  Zróbmy spokojny i godny WIEC w Warszawie.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  A gdzie jest Bydgoszcz? Wstyd, dla bydgoszczan, że jest tylko i zawsze Toruń. Na nich zawsze można liczyć!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0