O śmierci prezydenta Gdańska poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Łukasz Szumowski wyszedł do dziennikarzy zebranych przed Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku ok. 14.40. Powiedział, że walki o życie prezydenta Gdańska nie udało się wygrać. – Nie udało się wygrać z tym wszystkim, co go dotknęło. Wieczny odpoczynek racz mu dać panie – powiedział. 

Doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. medycznych UCK, dodał: – Z najgłębszym żalem musimy poinformować, że niestety przegraliśmy walkę o życie pana prezydenta. Pan prezydent zmarł. Cześć jego pamięci. Zmarł bardzo niedawno. Przyczyny jego śmierci zostaną zbadane przez prokuraturę.

Jak się dowiedzieliśmy lekarze podtrzymywali czynności życiowe prezydenta od kilku godzin, ale serce nie wytrzymało wstrząsu. Szpital nie ujawnia szczegółowych informacji na temat przyczyn śmierci prezydenta Gdańska. - Rodzina prosiła, żeby nie przekazywać szczegółów i my to szanujemy - mówi "Wyborczej" jeden z lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. 

Na miejsce jedzie żona prezydenta Gdańska, która przebywała w USA. Jej samolot ma wylądować w Gdańsku ok. godz. 16.

Mieszkańcy Gdańska, którzy są w szpitalu, są poruszeni. Wielu nie kryje łez. 

Do szpitala przyjechał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i przyjaciel Pawła Adamowicza

"Trudno uwierzyć w śmierć przyjaciela. Całe życie poświęcił walce i pracy o wolność i demokrację. Od kilku lat, do samego końca, w sposób szczególny apelował o wzajemny szacunek ludzi, walczył o otwartość i tolerancję. Odszedł wspaniały Ojciec, Mąż, Syn, Prezydent Gdańska. Prezydent Miasta, które całkowicie zmieniło swoje oblicze dzięki pracy Pawła Adamowicza.

Pawle, zawsze będziesz z nami." - napisał w oświadczeniu. 

Już kilka godzin temu lekarze określali stan prezydenta Gdańska jako bardzo poważny. Prezydent był nieprzytomny, nie oddychał samodzielnie. Był wspomagany przez aparaturę ECMO, która zastępowała jego serce i płuca. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Tysiace rzeczy chcialbym nagle teraz napisac..
  Ale jednak milczenie jest zlotem.
  @yogi&ranger
  Modlitwy w ustach faryzeuszy, hipokrytow sa uwlaczaniem goddnosci Prezydenta Adamowicza. Nie wyobrazam sobie, zeby potrzebna mu byla lub mila modlitwa Brudzinskiego wolajacego "komunisci i zlodzieje..' lub Dudy lamiacegoo konstytucje, lub reszcie zwyklych maszerujacych 11 listopada z rzezimieszkami oraz karajacych kobiety, ktore chcialy zatrzymac marsz faszystow'.
  zamilkl by przynajmniej Ziobro. "Naczelny" skretarz przynajmniej siedzi cicho i spiskuje.
  Zlego diabli nie biora jakos.
  już oceniałe(a)ś
  3
  4
  @wh2015
  Właśnie o tym pisał @yogi - żeby nie siać dodatkowej nienawiści. Teraz jest czas milczenia. Niech spoczywa w pokoju. Chociaż przez chwilę.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Żegnaj Pawle. Obyś uświadczył spokoju którego Ci nie dano za życia.
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  Polska nie zasługuje na rządy nienawiści i głupoty. Ci, którzy dla władzy wzbudzają nienawiść muszą za to odpowiedzieć.
  @slavik
  Wolajmy glosno rzad do dymisji, przezydent do dymisji. radio torunskie pod kontrole Krajowej Rady Radia i telewizji, jak wszystkie inne rozglosnie.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Cześć Jego pamięci. Wielki smutek.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  Kondolencje dla rodziny przyjaciół znajomych i mieszkańców Gdańska
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  [*]
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Zaangażowana machina państwowa dokonała zbrodni na Prezydencie Gdańska. Zaczęło się od Smoleńska. MORDERCY, po wielekroć mordercy!!Uspokójcie się nikczemni faryzeusze, z waszym hersztem na czele, i nie szukajcie alibi, nie organizujcie pochodów, by przykryć ślady zbrodni.
  @teresa13
  Naprawdę musisz pluć jadem w obliczu rzeczy ostatecznych?? Nie dociera do Ciebie, że zabił go jakiś psychol, bandyta już wcześniej karany i wypuszczony na wolność, mimo że całe więzienie się go bało i trzymano go osobno?? W każdym poście musi być nienawiść? A gdzie miejsce na rozwagę i zadumę??
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  Lekarze zrobili wszystko. co możliwe. Walczyli o życie do końca. Czasem medycyna jest bezradna.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0