Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

– Przed chwilą odszedł od nas Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Ogarnia mnie przejmujący smutek i żal. W tych trudnych dla nas wszystkich chwilach łączę się z rodziną Pawła. Bądźmy w ten czas razem myślami i modlitwą z Nimi. Paweł odszedł od nas po barbarzyńskim zamachu, dokonanym przez człowieka opętanego nienawiścią. Odszedł człowiek bardzo mi bliski, Przyjaciel. Znaliśmy się wiele lat, wiele lat razem pracowaliśmy. Odszedł też, a jestem tego pewien, najlepszy w historii włodarz i gospodarz Gdańska. Gdańsk pod Jego rządami stał się miastem europejskim, z którego jesteśmy dumni. Ale równocześnie – co ważniejsze – to dzięki Pawłowi Gdańsk pozostał miastem Wolności i Solidarności. I Gdańsk będzie nadal takim miastem, bo taki właśnie testament pozostawił nam Paweł. Chciałby, abyśmy kontynuowali Jego dzieło, aby każdy mieszkaniec mógł się czuć w Gdańsku prawdziwie wolnym. Chciałby, aby Gdańsk był miastem ludzi solidarnych, w którym nikt nie czuje się wykluczony z tej prawdziwej wspólnoty, jaką tu tworzymy. Pawle, na zawsze pozostaniesz w naszych sercach. I chociaż przepełnia je teraz ból, to wiem, że się kiedyś zobaczymy. Do zobaczenia, Przyjacielu.

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu

– Trudno uwierzyć w śmierć Przyjaciela. Całe życie poświęcił walce i pracy o wolność i demokrację. Od kilku lat, do samego końca, w sposób szczególny apelował o wzajemny szacunek ludzi, walczył o otwartość i tolerancję... Odszedł wspaniały Ojciec, Mąż, Syn, Prezydent Gdańska. Prezydent Miasta, które całkowicie zmieniło swoje oblicze dzięki pracy Pawła Adamowicza.

Pawle, zawsze będziesz z nami [*] Jacek Karnowski

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

– Wierzyliśmy, że Paweł wygra tę walkę o życie. Ta wiadomość pogrążyła w smutku nie tylko Gdańsk, ale całe Pomorze i całą Polskę. Wszyscy myślimy teraz o jego żonie Magdzie, córkach, najbliższych osobach, które pracowały z nim przez te 30 lat. Związany był od roku 1990 z samorządem, od pierwszych wolnych wyborów. Działalność w opozycji ukształtowała jego i to pokolenie, które potrafiło lepiej smakować wolność i miało poczucie, że dla tej Polski trzeba pracować. Zmienił Gdańsk. Dzisiaj Gdańsk jest przykładem nowoczesnej metropolii w wymiarze europejskim. Ogromna w tym jego zasługa, człowiek z pasją i charakterem walczący o swoje ideały. W życiu był uśmiechnięty, pogodny. Lubił samorząd, kontakt z mieszkańcami. To cechy, które posiada dobry lider, który nie boi się konfrontować własnych planów i robił to każdego dnia. Serca gdańszczan i wszystkich Polaków przepełnia ból. Do tej pory mówienie o nim w czasie przeszłym wydaje mi się niewyobrażalne.

Mikołaj Trzaska, gdański muzyk

– Drogi Pawle! Prezydencie Gdańska, zrobiłeś dla naszej demokracji bardzo wiele, na przekór złym czasom hejtu. Ostatnio byłem świadkiem twoich wielu publicznych wystąpień, w których zawsze namawiałeś do społecznego pojednania. Ogarnia mnie strach, co się teraz wydarzy, są tacy, co będą chcieli sobie przywłaszczyć ludzką tragedię. Już teraz pojawia się w mediach próba zrzucenia winy w postaci wypowiedzi tęgich głów. Musimy sobie z tym poradzić. Mój Kochany Gdańsku! Zawsze płacisz za wolność i niezależność wysoką cenę. Jesteśmy Razem i nie da się nas podzielić. Spoczywaj w Spokoju!

Adam Korol, poseł PO, mistrz olimpijski w wioślarstwie

– Żegnaj, Pawle, nigdy cię nie zapomnę. Nigdy nie zapomnę tego, co dla nas mieszkańców Gdańska zrobiłeś... Dziękuję ci za wszystko... Odpoczywaj w pokoju...

 

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga

– Paweł Adamowicz – Prezydent Gdańska nie żyje. Zaledwie wczoraj mówił: „To cudowny czas dzielenia się dobrem”. Niestety bestialski, brutalny atak, do którego doszło podczas wczorajszego Finału, zabrał wszystko – życie, radość, plany i marzenia. Pozostawił natomiast szok i niedowierzanie. Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Prezydenta Adamowicza. Przez ostatnie godziny miałem nadzieję, że wygra tę dramatyczną walkę. Tym trudniej jest mi pogodzić się z tą tragiczną wiadomością, że jeszcze wczoraj – jak większość z nas – pełen radości życia wśród swoich mieszkańców uczestniczył w pięknym akcie dzielenia się dobrem, szerząc ideę miłości i solidarności. Łączę się w bólu i składam wyrazy współczucia Rodzinie, współpracownikom i całej społeczności Gdańska. To dla nas wszystkich samorządowców ogromna strata, z którą z pewnością nie będziemy mogli się pogodzić.

Jerzy Borowczak, poseł PO

– CAŁY ŚWIAT ŚIĘ WALI. ZOSTAŁ ZAMORDOWANY PAWEŁ ADAMOWICZ, powszechnie znany i szanowany Prezydent naszego kochanego miasta Gdańsk. Trudno mi pisać o Pawle, którego znałem chyba z 35 lat i wiele wspólnie pracowaliśmy na rzecz Gdańska. TEGO MORDU POLITYCZNEGO NIGDY NIE ZAPOMNIMY.

Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot

Z wielkim smutkiem żegnamy Pana Pawła Adamowicza, Prezesa Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Charyzmatycznego lidera, twórcę idei metropolii na Pomorzu, wielkiego wizjonera i wspaniałego szefa. Dziękujemy za odważne prowadzenie nas ku tworzeniu metropolii otwartej, solidarnej i wrażliwej na drugiego człowieka. Przekazujemy wyrazy współczucia Rodzinie i Przyjaciołom.

Muzułmanie w Gdańsku

Społeczność Muzułmańska z Gdańska składa wyrazy współczucia dla żony Magdy, córek Antoniny i Teresy oraz Brata i Rodziców Naszego Prezydenta Pawła Adamowicza. Bądźcie silni w tych trudnych chwilach, nie poddawajcie się. Bardzo ciężko nam żegnać się z Pawłem, z Przyjacielem, z Współpracownikiem, z wspaniałym Człowiekiem. Trudno nam cokolwiek więcej napisać w tej chwili. Boże, zaopiekuj się naszym Przyjacielem.

Społeczność Muzułmańska w Gdańsku 

FRAG, ruch miejski 

– Nie jesteśmy w stanie wyrazić słowami naszego smutku, złości, żalu i całej masy uczuć oraz pozostających bez odpowiedzi pytań, które, podobnie jak wielu z was, sami sobie zadajemy. Modlitwą i myślami jesteśmy z rodziną i najbliższymi Prezydenta Pawła Adamowicza.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.