27-letni Stefan W., który śmiertelnie ranił prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, spędził 5,5 roku w więzieniu za napady na placówki bankowe. Wcześniej leczył się psychiatrycznie zarówno w trakcie odsiadki, jak i jako nastolatek. Więzienie opuścił na początku grudnia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stefan W. po zadaniu śmiertelnych ciosów nie został przewieziony od razu do aresztu, tylko do szpitala. Miał atak drgawkowy, był ranny. – Miał złamany nos i uraz ręki. Obrażenia otrzymał prawdopodobnie jeszcze na scenie w chwili, gdy był obezwładniany, a być może także przy sprowadzaniu go z podestu – powiedział nam jeden ze śledczych.

Stefan W. doprowadzany do prokuratury. Gdańsk, 14 stycznia 2019
Stefan W. doprowadzany do prokuratury. Gdańsk, 14 stycznia 2019  Fot. Wojciech Strożyk/Reporter

CZYTAJ TAKŻE: Gdańszczanie i gdańszczanki pogrążone w żałobie. Żegnają swojego prezydenta

Mężczyznę w eskorcie policji przywieziono do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku ok. godz. 21.30, a więc półtorej godziny po ataku. Miał pamiętać całe zdarzenie, ale nie chciał podawać szczegółów ani policjantom, ani lekarzom. Śledczym miał też przekazywać sprzeczne komunikaty co do swojego miejsca zamieszkania – raz mówił, że jest bezdomny, a potem, że nie pamięta ani swojego adresu zamieszkania, ani aktualnej daty. Badania wykazały, że był trzeźwy i nie był pod wpływem środków odurzających.

Wypisano go ok. godz. 2 nad ranem. Z SOR-u został przewieziony do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego na tzw. Srebrzysku w Gdańsku, gdzie po konsultacji z lekarzem przetransportowano go do policyjnego pomieszczenia dla zatrzymanych. W poniedziałek rano przyjechał na przesłuchanie do prokuratury.

Napadał na SKOK-i

Jak udało się ustalić „Wyborczej”, Stefan W. w maju 2014 r. został skazany na 5,5 roku więzienia za napady na placówki SKOK-ów w Gdańsku przy ul. Bora-Komorowskiego, Kołobrzeskiej i Dmowskiego, a także na bank Crédit Agricole przy ul. Jana Pawła II. Były to rabunki z bronią w ręku, napastnik za każdym razem wykorzystywał moment, gdy w środku nie było klientów. Wyciągał wtedy zza pasa spodni broń (rewolwer na naboje hukowe albo wiatrówkę na śrut), zastraszał personel i zabierał z kasy pieniądze. Ukradł niewiele, w sumie ok. 15 tys. zł.

Wpadł po ostatnim napadzie, gdy policjanci zorganizowali na niego obławę na gdańskiej Zaspie. Odzyskali tylko 2,5 tys. zł z ostatniego napadu, resztę Stefan W. wydał m.in. na wycieczkę na Wyspy Kanaryjskie, granie w kasynach i wizyty w restauracjach. Zdjęciami z wycieczki chwalił się na portalach społecznościowych, a po mieście chodził w tych samych przeciwsłonecznych okularach, w których dokonywał napadów. O tym, jak powinien wyglądać rabunek, dowiedział się z filmów. – Jego zachowanie przypominało sceny z klasycznych filmów gangsterskich – przyznał, uzasadniając wyrok, sędzia Radomir Boguszewski.

Stefan W. podczas napadu na gdański SKOK w 2013 r
Stefan W. podczas napadu na gdański SKOK w 2013 r  Policja

CZYTAJ TAKŻE: Gdańsk żegna prezydenta Adamowicza

Stefan W. wyszedł na wolność na początku grudnia 2018 r., bo na poczet kary wliczono mu czas spędzony w areszcie od czerwca 2013 r. Nieco ponad miesiąc po wyjściu z więzienia pojawił się z 15-centymetrowym nożem wojskowym na scenie WOŚP i zaatakował prezydenta Adamowicza.

Według naszych informacji Stefan W. od wielu lat miał problemy psychiczne. Nieoficjalnie, już jako nastolatek, pojawiał się na konsultacjach psychiatrycznych w jednym z gdańskich szpitali. Zanim dokonał napadów i został skazany, miał się przechwalać koledze, że chce się zmierzyć w lesie z dzikiem i umieścić nagranie na YouTubie. Podczas odsiadki stan jego zdrowia psychicznego konsultowali lekarze w zakładzie karnym w Szczecinie (wyrok odsiadywał w Malborku), gdzie spędził na obserwacji kilka miesięcy w 2016 r. Według informacji Wirtualnej Polski zdiagnozowano u niego wtedy schizofrenię paranoidalną i rozpoczęto terapię lekową.

Terapię przerwano

Mimo że jako więzień Stefan W. zachowywał się na tyle niestabilnie emocjonalnie, iż izolowano go od innych skazanych, terapię przerwano, bo pacjent odmówił dalszego przyjmowania leków (miał być już wtedy w lepszym stanie psychicznym).

Informacje o schorzeniach psychicznych napastnika potwierdził w poniedziałek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. – Takich szaleńców może wśród nas się trochę pojawić, ludzi niezrównoważonych. Z tego, co już wiemy, to właśnie ten przypadek też jest taki – mówił Zieliński na konferencji prasowej.

Napastnikowi w poniedziałek po południu postawiono zarzut z art. 148 paragraf 2 kodeksu karnego, czyli zabójstwa z motywu zasługującego na szczególne potępienie. Grozi mu wyrok nie krótszy niż 12 lat, a maksymalna kara to dożywocie.

W 2014 r. Stefan W. po zapadnięciu wyroku za napady nie wyraził skruchy ani nie przeprosił. Nie chciał też składać wyjaśnień przed sądem. W prokuraturze stwierdził jedynie, że „chciał mieć pieniądze, których nie potrafił zarobić”. Ale nigdy nie pracował, przez całe życie pozostawał na utrzymaniu rodziny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Morderca perfekcyjnie przygotowal akcje..............z wyprzedzeniem zaplanowal zbrodnie,zdobyl identyfiator,przygotowal narzedzie zbrodni.Po zamachu podniosl rece w gescie triumfu, wykrzykujac hasla zaslyszane w TVP.Czy to wyglada na przypadkowy zbieg okolicznosci?
  @majak
  Jaka perfekcja? Zagwarantował sobie ujęcie na miejscu zbrodni, przyznał się ze sceny do zamiaru morderstwa i sam zapewnił tak niezbite dowody winy, że jeśli zostanie uznany za poczytalnego, dożywocie ma jak w banku. To była zbrodnia antydoskonała i na tę chwilę co najwyżej w tym można upatrywać inspiracji dobrą zmianą.
  już oceniałe(a)ś
  17
  9
  @jac_l_w
  Ale jak wszedł na scenę? Skąd miał identyfikator? Na razie nie słyszałem aby jakiś dziennikarz zgłosił zagubienie/kradzież identyfikatora, a tym bardziej aby znaleziono jakiegoś dziennikarza zaźganego w kuble na śmieci. Jeśli za chwilę sprawca zejdzie w celi to można będzie go wymieniać w jednym zdaniu z Georgem Elserem, Lee Harvey Oswaldem albo Sirhan Sirhanem - jako przykłady kozłów ofiarnych żeby nie było wątpliwości.
  już oceniałe(a)ś
  3
  9
  @n-s
  KAMERĘ to można mu w celi zamontować nawet mikrofony i GPS na kończynach.A w końcu ludzie z Grupy Baader-Meinhof znikali i odradzali się ale samobójstwa dokonali zbiorowo w różnych celach.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @jac_l_w
  Nie rozumiesz, że to co mu pozostało po tej zbrodni, to obrona samego siebie, jako
  wariata.
  Zresztą uważam, że ta linia obrony została dla niego przygotowana, a potwierdza to
  narracja policyjnych śledczych.
  "Doskonałość" tej zbrodni polega na tym, że zbrodniarz jest tylko końcowym ogniwem.
  już oceniałe(a)ś
  13
  2
  @majak
  Wielkie mi planowanie - wejść na scenę, gdzie przebywa kilkanaście osób, w ogólnym zamieszaniu, przy nieuwadze ochrony i kompletnym braku policji.
  Identyfikator to nie banknot, nie posiada żadnych zaawansowanych zabezpieczeń, można go sobie wydrukować, zalaminować, podbić pieczątką, którą zrobi ci każdy zakład pieczątkarski bez pytania.
  Wszędzie widzisz spiski @majak?? W Smoleńsku też?? Sorry, ale akurat Twój nick tak się wpisał w nieracjonalne bajdurzenia, że aż trudno nie pisać o majakach. Przemyśl to.
  Sekta smoleńska też wierzy w kierownictwo Putina i co im zrobisz??
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @PiotrPT
  Z wszelkich logicznych ścieżek, ta o "doskonałości" zbrodni, znajduje się na czele listy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @majak
  Przeczytaj uwaznie i pomysl co mowia o sprawach psychocznie chorych i nie pisz chlopie, bo sie osmieszasz, nic nie rozumiesz.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @n-s
  Nie mial oficjalnego tylko podrobiony.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @PiotrPT
  Poczytaj zeznania matki. Jest tu jej "spowiedz'. Teoria spiskow sara jak swiat.Brak zauania do lekarzy etc. ksiadzu tylko daja wiare nawet kryminaliscie. Tka katolikow uksztaltowala religia.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @indywidualismus
  Podobny jest moj komentarz. Brak zaufania do lekarzy i teorie spiskowe.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  To był tylko wykorzystany przez was - "prawdziwych polaków" indoktrynowany przez waszą TVP w więzieniu przez ostatnie lata - wykonawca. To wy, pełni nienawiści do ludzi i żadni władzy zabiliście Pana Adamowicza. Jak szczury chowacie się teraz, próbując jeszcze ogłupić społeczeństwo. Odejdziecie nawet z historii, a pozostanie tylko pamięć o waszych czynach i zbrodniach. I tylko to na pewno wam się należy !!!!!.
  @20zbyszek15
  Zanim byla telewizja i PiS od 1000 lat ksztaltuje nas krwawa najkrwawsza w dziejach nowozytnosci religia Watykanu ! Spowiedz ma zalatwiac kryminalne zachowania, a kler jest poza podejrzeniem. Parafianie bronia pedofili. Szykanuja ofiary i rodzicow z rodzinami tych kryminalistow ksiezy. Zascianek koltunski nadwislanskiego kraju.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  To co teraz. Oddział zamknięty? Ktoś się na jego przypadku zdoktoryzuje, ktoś inny napisze książkę albo film nakręci.
  A dla mnie proste. Morderca. Zaplanował i zabił. Bez wyrzutów, będzie sobie w swoim świecie żył jeszcze z 50 lat.
  Pan Bóg jeśli istnieje niech przeprasza za niego.
  @krynolinka
  To, co powinno nastąpić teraz, droga @krynolinko, a na pewno w dobrym, działającym państwie, to powinna być zmiana prawa w taki sposób, aby osoby już karane, które dokonały przestępstwa i wykazują takie poważne zaburzenia, stwarzają zagrożenie dla innych, powinny być izolowane bezterminowo dla bezpieczeństwa nas wszystkich, którzy tu żyjemy, płacimy podatki i chcemy czuć się bezpiecznie. Może skomplikowane zdanie mi wyszło, ale tak - chcę izolacji takich osób tak długo, jak stwarzają zagrożenie dla innych. Nie kary śmierci, nie przymusowej eutanazji (nawet, jeśli to tańsze), ale izolacji. Mamy jeszcze lekarzy, psychiatrów, można im dobrze zapłacić i prosić o ocenę, czy pacjent stwarza zagrożenie. Nie minister - lekarz ma to stwierdzać, może kilku lekarzy. I izolować. Mamy prawo do bezpiecznego życia a państwo ma obowiązek nam je zapewnić w ramach możliwości. Po to płacimy podatki!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @indywidualismus
  Demagogia.
  Zycie wyprzedza prawo. Tworzymy je juz po zaistnialych faktach.
  Nie ma dokonalego prawa. Do tego potrzeba ciaglosci panstwa. staliblnych rzadow bez kleru.
  Sa panstwa bez kodeksu z prawem zwyczajowym wcale nie gorsze niz te z kodeksem Hannibala ! Hitler tez mial " prawa". Wzorowal sie na swietej inkwizycji w torturowaniu i spopielaniu ludzi.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @krynolinka
  Niektorzy mysla,ze co zlego to szatan....Kto stworzyl ZLO, CHOROBY ,?
  Skad mamy geny ZLA?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Pytanie czy przez ostatne trzy lata oglądał coś poza TVP. Jest coś takiego ?delusion by proxy?. Czyli że paranoją można się zarazić.
  już oceniałe(a)ś
  42
  2
  Co to znaczy leczył się psychiatrycznie? Konkretnie z powodu ADHD, depresji, bezsenności, schizofrenii czy np. manii urojeniowej, bo to olbrzymia różnica. Samo leczył się psychiatrycznie nie znaczy nic...
  @kzet69
  Przecież masz w artykule napisane, że zdiagnozowano u niego schizofrenię paranoidalną.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @kzet69
  "Według informacji Wirtualnej Polski zdiagnozowano u niego wtedy schizofrenię paranoidalną."
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Jak na wariata to sobie całkiem nieźle radził i doskonale wszystko planował, napady, wyjazdy, wczasy, kasyno...
  @astrolog
  Zyl w BANCE swojego swiata. A ty co psychiatra sadowy?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @wh2015
  Zaprogramowala go tv. Powiedzail,ze ogladal filmy o napadach na banki?
  Cos sie doprawdydzieje z ta podejrzyliwoscia. Filozof mowi, ze nikt nie siega wzrokiem powyzej poziomu wzroku. Malo sie ludzie napatrza na "wytworne zycie w kasinach?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Wytwór TVP Szczujni.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Żaden psychiczny! To wyznawca dojnej zmiany i teorii spiskowych. Zdradzieckie mordy triumfują.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0