Mówi się często, że Unia Europejska jest w kryzysie. To przesada. Wolne społeczeństwa stają wobec wyzwania i zawsze znajdują odpowiedź - mówił w Gdańsku europoseł i były komisarz unijny ds. budżetu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Janusz Lewandowski rozpoczął wystąpienie od „gratulacji dla suwerena” za zrzutkę na Europejskie Centrum Solidarności. – Jest to reduta „Solidarności” przez duże „S” i reduta prawdy historycznej. Opiera się tym, którzy chcą historię pisać na nowo – stwierdził, na co sala zareagowała gromkimi brawami.

„Nieźle się rozepchnęliśmy"

Osią przemówienia byłego komisarza ds. budżetu była Unia Europejska. Najpierw cofnął się w czasie do 2004 r., gdy UE powiększyła się o dziesięć nowych państw, w tym Polskę. Zdaniem Lewandowskiego było to „spotkanie nierównych potencjałów".

– Dodaliśmy jedną trzecią terytorium, jedną czwartą ludności, ale nasz potencjał gospodarczy wynosił około 5 proc. potencjału starej Europy. To jest gigantyczna dysproporcja. I dowód, w jakim zapóźnieniu trzymał nas komunizm. Za bardzo o tym nie pamiętamy, bo nasz kraj rozepchnął się w Unii lepiej niż inni. I to jest powód do dumy, bo to jest dzieło wszystkich Polaków – mówił.

Za przykład na udaną współpracę między Polską i UE posłużyły czerpane garściami dotacje z Brukseli, a także wysoko piastowane stanowiska w administracji unijnej, z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem na czele.

– Nieźle się rozepchnęliśmy – podsumował tę część wystąpienia europoseł.

„Wierzę w żywotne siły demokracji"

Tłumaczył również, dlaczego – mimo brexitu i raczkujących nacjonalizmów – wciąż wierzy w Unię Europejską.

ZOBACZ TAKŻE: Bez środków unijnych bylibyśmy zapomnianą przystanią 

– Europa bez granic i wojny to była karkołomna abstrakcja, a teraz jest rzeczywistością. To jest zmaterializowana utopia dawnych pokoleń, która stała się elementem instytucjonalnej przyrody. Mówi się często, że jest w kryzysie. To przesada. Rzeczywiście, z jednej strony mamy lękliwego Europejczyka z Zachodu, który zaczyna kojarzyć Unię z uchodźstwem i terroryzmem, a z drugiej strony – zmęczonego reformami Europejczyka ze Wschodu. Ale Unia Europejska rozwijała się poprzez kryzysy. To jest zdumiewająca zdolność wolnych społeczeństw. Społeczeństwa totalitarne najczęściej rozwiązują problemy, które same produkują – przypominają w tym naszą „dobrą zmianę” – i upadają pod ich ciężarem. Wolne społeczeństwa stają wobec wyzwania i znajdują odpowiedź. Dlatego wierzę w żywotne siły demokracji.

Europoseł nazwał 2018 r. „rokiem trzeźwości": - Wyciągamy wnioski. Koszty brexitu otrzeźwiły wyborców we Francji, Holandii i Austrii.

Na koniec przypomniał, że w tym roku rozstrzygniemy przy urnach nie tylko o losach Unii Europejskiej, ale również własnego państwa. - Populiści i nacjonaliści będą przekonywali, że bezpieczna jest tylko przystań krajowa i należy się odgrodzić od Europy. Z kolei my będziemy przekonywać, że z bezpieczeństwem i ochroną granic żaden kraj nie poradzi sobie w pojedynkę. 

W kierunku spójnej Europy

Podczas konferencji „W kierunku spójnej Europy. 15 lat integracji, 15 lat przyspieszonego rozwoju polskich miast” organizowanej przez think tank "Przyszłość Jest Teraz" oraz koalicję Front Europejski także w sobotę będziemy rozmawiać o rozwoju polskich aglomeracji oraz o stojących przed nimi wyzwaniach.

Razem z naszymi ekspertkami i ekspertami poruszymy kluczowe dla miast tematy, takie jak transport, walka ze smogiem czy tworzenie przestrzeni inkluzywnych i wolnych od nienawiści.

_____

Konferencja organizowana przez think tank Przyszłość Jest Teraz

Projekt „Future is Now – Przyszłość jest teraz” jest współfinansowany przez Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO) Komisji Europejskiej. Informacje i poglądy przedstawione na tej stronie są wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko Unii Europejskiej. Ani instytucje i organy Unii Europejskiej, ani żadna osoba działająca w ich imieniu nie mogą być pociągnięte do odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych tu informacji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem