17 maja 2000 roku, plac Solidarności w Gdańsku, widok z Zieleniaka. Choć dziś trudno sobie wyobrazić to miejsce bez charakterystycznego, rdzawego budynku Europejskiego Centrum Solidarności, wtedy - blisko 19 lat temu - ECS był jedynie "misją", której realizacji podjęła się powołana kilka miesięcy wcześniej Fundacja Centrum Solidarności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

ECS otwarto 30 sierpnia 2014 roku i jest ono nie tylko jedną z najważniejszych wizytówek Gdańska, nie tylko skupia wokół siebie tysiące ludzi i wydarzeń, ale diametralnie odmieniło również krajobraz tej – jakże ważnej i symbolicznej – części miasta.

Gdańsk, ul. Stągiewna, rok. 1997.
Gdańsk, ul. Stągiewna, rok. 1997.  PIOTR MAZUR

W ciągu ostatnich 30 lat takich przemian dokonała się w Gdańsku i Trójmieście cała masa. Po 1989 roku zaczęła się przecież zmieniać nie tylko Polska, nie tylko nasze myślenie, ale zaczęły się też zmieniać nasze miasta. Razem z Wami chcemy pokazać tę gigantyczną (r)ewolucję, której wspólnie dokonaliśmy.

ZOBACZ TAKŻE: Ale zmiana! Tak znikają 'dziury wstydu' w sercu Gdańska

Przeszukajcie swoje archiwa i albumy, zajrzyjcie do szuflad – na pewno macie zdjęcia, na których widać, jak na początku transformacji (i później) wyglądały nasze ulice, domy, dzielnice, urzędy, sklepy, samochody, place zabaw i rynki. Jak się ubieraliśmy, jak pracowaliśmy i jak się bawiliśmy. Podzielcie się z nami tymi fotografiami. Pokażemy je w naszym serwisie trojmiasto.wyborcza.pl, część z nich opublikujemy też w wydaniu papierowym „Wyborczej”.

Zdjęcia (wraz z opisem, co na nich widać, gdzie i kiedy zostały zrobione) możecie nam przysyłać TUTAJ, przynosić lub przysłać do naszej redakcji (ul. Żabi Kruk 16, 80-822 Gdańsk) lub przysyłać je mailem na adres dyzur@gdansk.agora.pl (w tytule prosimy wpisać "Miejskie rewolucje").

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  ECS oprócz kilku innych np. tunelu pod Martwą Wisła to jedna z ważniejszych inwestycji w Gdańsku ostatnich trzech dekad.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0