Rozpoczęły się prace przy muralu przedstawiającym znane i nieznane działaczki "Solidarności". Wspólna akcja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i "Gazety Wyborczej" jest częścią obchodów Roku Wolności i "Solidarności".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mural „Kobiety wolności” powstaje na przęsłach przystanku PKM Strzyża w Gdańsku. Znajdą się na nim ikony „Solidarności”, m.in. Anna Walentynowicz, Henryka Krzywonos i Alina Pienkowska, ale też twarze innych kobiet - działaczek opozycyjnych z całej Polsce, które w latach 80. m.in. redagowały „Tygodnik Mazowsze”, udostępniały mieszkania ukrywającym się działaczom, przenosiły bibułę w wózkach dziecięcych albo w siatkach z zakupami, były zaangażowane w tworzenie audycji Radia „Solidarność” i nadawanie ich z prywatnych mieszkań.

CZYTAJ TAKŻE: Henryka Krzywonos: Robiłam dzieciom po dwie kanapki do szkoły i mówiłam: "Jedną zjedz, a drugą daj komuś, kto nie ma"

– Kobiety nie robiły mniej niż mężczyźni, odwalały taką samą robotę – podkreśla Henryka Krzywonos.

Mural „Kobiety wolności” będzie kolorowy, narysowany 36 kolorami. Wzbogacą go anegdoty i cytaty. Mural tworzą artystki z pierwszej w Polsce interakcyjnej agencji muralowej Redsheels, autorki muralu Kory Jackowskiej w Warszawie. W swojej pracy będą korzystać z archiwalnych zdjęć działaczek „Solidarności”.

Mural 'Kobiety wolności'
Mural 'Kobiety wolności'  Mat. prasowe

– Myślę, że nasz mural wielu osobom otworzy oczy na to, że „Solidarność” była też kobietą! – przyznaje Tomasz Konopacki, rzecznik prasowy PKM, pomysłodawca muralu.

„Kobiety na mury” to akcja organizowana przez „Wysokie Obcasy”. Więcej o muralu „Kobiety wolności” w sobotę w „WO”.

.
.  .

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    kompletnie zapomniany i schowany pod dywan motyw kobiet w 100 lecie uzyskania praw wyborczych

    1918 = 2018

    KOBIETY CALY CZAS POD BUTEM
    już oceniałe(a)ś
    2
    0