Wydarzenia ostatnich lat pokazują, że bunt kobiet jest ogromną siłą, która może zmieniać rzeczywistość. Spotkajmy się 26 października w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, by podczas wydarzenia "Kobiety wiedzą, co robią" podzielić się energią i pomysłami.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podróżujący po Polsce projekt „Kobiety wiedzą, co robią” 26 października zawita do Gdańska. Warsztaty, prelekcje i dyskusje będą okazją do wymiany doświadczeń i wzajemnego zmotywowania się do działania, ale też do nauki relaksu i odnajdywania własnego głosu. Porozmawiamy o tym, co jest dla nas ważne, co chcemy zrobić, jak chcemy to zrobić, ale też co i jak powinnyśmy sobie odpuścić – bo żeby działać, walczyć, pracować, wychowywać i pomagać, trzeba przede wszystkim mieć w sobie siłę i dobrze czuć się samej ze sobą.

Spotkanie otworzą Aga Kozak i Kamila Kalińczak z Instytutu Dobrego Życia, serwisu o dobrym życiu, dobrych relacjach i dobrej pracy, prowadzonego w ramach „Wysokich Obcasów”.

Buntowniczki

W pierwszym panelu wezmą udział kobiety, dla których niemożliwe nie istnieje – wśród nich Henryka Krzywonos i Bożena Grzywaczewska, opozycjonistki z czasów PRL.

Natalia Waloch, która poprowadzi panel „Rebelia jest kobietą. Za wolność waszą i naszą”, podkreśla: – O tych kobietach przez długi czas w ogóle się nie mówiło, a bez nich pewnie nie byłoby porozumień sierpniowych i nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy Polski. Także ostatnie lata w Polsce pokazują, że bunt kobiecy jest ogromną siłą, według niektórych socjologów jedyną, zdolną zmienić Polskę. To kobiety stoją za największymi protestami organizowanymi w Polsce po 1989 roku, mam na myśli Czarny Poniedziałek w 2016 r. i Czarny Piątek w 2018 r., ale kobiecy duch buntu stoi też za sprawami niepełnosprawnych, seniorów czy za protestem nauczycieli. Ekologię na sztandarach też niosą głównie kobiety, które myślą w kategoriach: „co będzie z naszymi dziećmi?”. I to głównie kobiety walczą, by dzieci w Polsce miały edukację na europejskim poziomie.

Panel poprzedzi prezentacja dotycząca Marii Moczydłowskiej – pierwszej kobiety, która jako posłanka zabrała głos w polskim Sejmie.

– Siła kobiet nie bierze się znikąd. To, co dzisiaj dzieje się w Polsce, nie pozostaje bez związku z tym, czego dokonały nasze prababki, które sto lat temu walczyły, żebyśmy nie były tylko żonami i matkami, ale mogły studiować, pracować, głosować i się rozwodzić – mówi Natalia Waloch.

Dziennikarki „WO”

W następnym panelu tajniki swojego warsztatu pracy odsłonią dziennikarki „Wysokich Obcasów”. Katarzyna Pawłowska, Monika Tutak-Goll, Dorota Kruk i Paula Szewczyk opowiedzą, jak powstają ich teksty, a wszystko to przez pryzmat bohaterek, które najbardziej zapadły im w pamięć.

A w panelu „Kobiety kobietom. Jak wspierać się w walce o równość w firmie” przedstawicielki świata biznesu, kobiety zajmujące eksponowane stanowiska w firmach, zrelacjonują, jak dochodziły do tych stanowisk, z czym się borykają, jak łączą rolę matki z wyzwaniami zawodowymi, a także jak w ich firmach kobiety wspierają się nawzajem i co robią, by firmy były przyjazne rodzicom i żeby nie było dyskryminacji pod względem płci. Porozmawiamy także o nierówności płac.

CZYTAJ: Mural "Kobiety Wolności" na przystanku PKM Strzyża w Gdańsku jest już gotowy. Hołd dla milionów Polek

Bardzo ciekawie zapowiada się również panel poświęcony ekologii. O znaczeniu wyborów w naszym codziennym życiu opowiedzą Areta Szpura, jedna z najbardziej znanych aktywistek w Polsce, propagatorka mody na ratowanie świata, i Reni Jusis, piosenkarka, autorka tekstów i muzyki, która od kilku lat aktywnie działa na rzecz ekologii i ekologicznego wychowania dzieci, współautorka m.in. „Poradnika dla zielonych rodziców”.

„Osiędbanie”

Na koniec Aga Kozak, nauczycielka oddechu i dbania o siebie, dziennikarka, coacherka i trenerka poprowadzi warsztat „Osiędbanie”, ponieważ kobiety w Polsce częściej poświęcają się dla wszystkich, niż dbają o siebie. Tymczasem dbanie o siebie pomaga nam ładować baterie, a kiedy jesteśmy zadbani, możemy pełniej cieszyć się życiem i dać więcej społeczeństwu i naszej planecie.

Organizatorami wydarzenia „Kobiety wiedzą, co robią” są „Gazeta Wyborcza”, „Wysokie Obcasy” i Instytut Dobrego Życia. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale trzeba się wcześniej zarejestrować i pobrać wejściówkę na stronie https://bilety.cojestgrane24.pl/kobiety_wiedza_co_robia_gdansk . Zapraszamy!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem