W sobotę 29 lutego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się konferencja związana z 30-leciem polskiego samorządu. Organizuje ją Kongres Ruchów Miejskich. Aktywiści będą zastanawiać się m.in., czy władza samorządowa jest ich partnerem czy adwersarzem i w jakim miejscu ma być samorząd miejski za kolejne 30 lat.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę ustawy o samorządzie. To dobry moment, aby na podstawie doświadczenia samorządności porozmawiać o tym, co jest dla miast i mieszkańców ważne. W sobotę, 29 lutego, zrobią to ruchy miejskie z całej Polski, wspólnie w Gdańsku, podczas konferencji organizowanej w Europejskim Centrum Solidarności.

W zapowiedzi tego wydarzenia czytamy: "Samorządy są przestrzenią działania ruchów miejskich, a miejska wspólnota samorządowa to obszar ich aktywności. Dla rozwoju miast bardzo istotne są zmiany niematerialne – przemiany miejskich społeczności i zmiany w ludziach, mieszkańcach miast, w tym, co czują i jak myślą o swoich „małych ojczyznach”.

Na przestrzeni lat miasta - z jednostek administracyjnych scentralizowanego państwa - przeradzały się w “miejską tożsamość”. Początkowo jako poczucie, a potem praktyka: “my, mieszkańcy jesteśmy w nim gospodarzami”. Rezultatem okazał się miejski aktywizm: komplementarny wobec władzy, zabiegający o dobro mieszkańców i miasta, bo to w mieście, w samorządzie życie ma bardzo realny wymiar. To na poziomie lokalnym najsilniej odczuwamy wygodę placu zabaw w pobliżu, komfort jazdy nowym tramwajem, ciekawe zajęcia edukacyjne i kulturalne dla mieszkańców. Ale też doświadczamy skutków zanieczyszczonego powietrza, braku parków czy mieszkań komunalnych, złego stanu ulic. To na tę bliską rzeczywistość mamy największy wpływ."

- Dziś jesteśmy bogatsi o doświadczenia: government zamiast governance. Nie da się sprostać nowym wyzwaniom, jak np. katastrofie klimatycznej, centralizacji państwa, bez podmiotowości i współdecydowania. Samorząd to ogół mieszkańców, a nie tylko władza samorządowa - mówi Marta Bejnar-Bejnarowicz, prezes Kongresu Ruchów Miejskich z Ruchu Miejskiego Ludzie dla Miasta z Gorzowa Wielkopolskiego.

Konferencja Kongresu Ruchów Miejskich w ECS
Konferencja Kongresu Ruchów Miejskich w ECS  materiał prasowy

Ruchy miejskie stowarzyszone w Kongresie Ruchów Miejskich wydały stanowisko na 30-lecie polskiego samorządu. Można je przeczytać tutaj

W sobotę aktywiści KRM będą zastanawiać się m.in. nad tym, czy władza samorządowa jest ich głównym partnerem czy adwersarzem? W jakim miejscu ma być samorząd miejski za kolejne 30 lat? Czy ta władza to „oni” czy „my”? Czy ruchy miejskie to łączący te dwa lądy most?

Spotkanie 29 lutego w Gdańsku zakłada dwa bloki tematyczne: wyzwania 30-lecia polskiego samorządu oraz warsztat na temat „Miasta Równych Szans”. Od godz. 12 w Europejskim Centrum Solidarności wspólne prace rozpoczną przedstawiciele ruchów miejskich m.in. Gorzowa Wielkopolskiego, Gdańska, Sopotu, Rumi, Pruszcza Gdańskiego, Poznania, Warszawy czy Bytomia. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. 

Program wydarzenia:

godz.12.00-14.00 – Doświadczenia samorządności – praca warsztatowa, prowadzenie: Artur Celiński (Warszawa) / KRM / Magazyn Miasta

Inspiracje (wystąpienia) m.in:

Marta Bejnar-Bejnarowicz / Kongres Ruchów Miejskich, radna Miasta Gorzowa Wlkp.

dr Grzegorz Piotrowski - Wydział Myśli Społecznej Europejskiego Centrum Solidarności

Ksenia Grekulak - Inicjatywa miejska w Sztumie

godz. 14.00-14.30 – przerwa (kawa, przekąski)

godz. 14.30-16.00 – praca w dwóch grupach:

30 lat polskiego samorządu, prowadzenie: Artur Celiński

Miasto Równych Szans – dostępność przestrzeni publicznej i solidarność społeczna, prowadzenie: Lidia Makowska (Gdańsk) / KRM / Trójmiejska Akcja Kobieca, Sylwia Kowalska (Toruń) / KRM / Czas Mieszkańców / Fundacja Stabilo

godz. 16.00-16.45 – wspólne podsumowanie prac w grupach, zakończenie.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na jego profilu na Facebooku

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie mam wątpliwości, że samorządowa Polska to jeden z największych sukcesów transformacji ustrojowej. Niestety, jestem również pewny, że pissia władza dusi samorządy, bo ich nie kontroluje. Wykancza więc je finansowo, mnożąc zadania i tnac dochody.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Czy będzie tez mowa o tym co w samorządach nie gra? O układach, klikach, nepotyzmie? O przetargach, ustawianych konkursach, przeroście administracji? O spółkach samorządowych? Tu referat powinien wygłosić ktoś z Wrocławia, ponad 300 spółek samorządowych.
  już oceniałe(a)ś
  1
  3