Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

GODZ. 18:40

W pomorskich szpitalach przebywa 10 osób z podejrzeniem koronawirusa. 32 osób pozostaje w kwarantannie domowej. 

Pod nadzorem epidemiologicznym na Pomorzu jest w tej chwili 1114 osób.

Do tej pory Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku łącznie przebadało 53 próbkI od pacjentów. 12 trafiło do stacji w przeciągu ostatnich 24 godzin. Testy, których wyniki poznaliśmy do godz. 19 nie potwierdzały zakażenia koronawirusem u żadnego z pacjentów.

- Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny nie wydaje nowych zaleceń i wytycznych - informuje pomorski sanepid.

GODZ. 18:30

OTOZ Animals zawiesza do odwołania działalność wolontariatu i przyjmowanie wycieczek na terenie schroniska prowadzonego przez stowarzyszenie.

"Powyższe decyzje podjęte są w trosce o dobro ludzi i zwierząt ze względu na szerzenie się epidemii koronawirusa. Schronisko nadal przyjmuje i wydaje do adopcji zwierzęta. Przyjmowane do schroniska będą jedynie osoby zdecydowane na adopcję, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Prosimy o wyrozumiałość! Wskazane ograniczenia mają na celu uniknięcie ewentualnych zakażeń wśród opiekunów, od których zależy życie i zdrowie przebywających na terenie schroniska zwierząt" - czytamy w komunikacie animalsów.

Do odwołania jest za to nieczynne gdańskie schronisko Promyk. Zarządzenie nie obejmuje osób, które chcą odebrać swojego zwierzaka lub znalazły zagubionego psa lub kota.

GODZ. 18.00

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku wstrzymuje wszystkie przyjęcia planowe do odwołania. Zarządzenie obowiązuje od 13 marca. 

Nie dotyczy to pacjentów: ONKOLOGICZNYCH, TRANSPLANTACYJNYCH, PROGRAMÓW LEKOWYCH, CHEMIOTERAPII, TELERADIOTERAPII, OKULISTYCZNYCH, ZWIĄZANYCH Z CIĄŻĄ I POŁOGIEM, ŚWIADCZEŃ PEDIATRYCZNYCH ORAZ ŚWIADCZEŃ JEDNODNIOWYCH. 

GODZ. 16.00

Od piątku 13 marca do odwołania swoją działalność zawiesza Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego.

- Specyfika pracy egzaminatorów, instruktorów techniki jazdy i wykładowców polega na ciągłym kontakcie z innymi osobami w niewielkich pomieszczeniach, co mogłoby spowodować rozprzestrzenianie się choroby. Na razie trudno powiedzieć, jak długo ośrodek będzie zamknięty – mówi Roman Nowak, dyrektor PORD w Gdańsku.

Ośrodek będzie informował o nowych terminach egzaminów. Zapewni też zwrot kosztów w razie nieprzeprowadzenia egzaminu.

GODZ. 15.30 

Na ośmiu skrzyżowaniach w Gdyni wyłączono i zabezpieczono folią przyciski uruchamiające zielone światło. W pozostałych lokalizacjach zostanie przeprowadzona dodatkowa dezynfekcja przycisków.

- Reagujemy i intensyfikujemy czynności zapobiegawcze na gdyńskich przejściach dla pieszych. Chcemy w kontrolowany sposób wyłączyć z użytkowania lub zdezynfekować jak największą ilość przycisków. Przyciski przy szczególnie obciążonych ciągach komunikacyjnych pozostaną aktywne. Nie chcemy generować opóźnień transportu zbiorowego - tłumaczy Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W miejscach, w których przyciski pozostaną aktywne rekomenduje się dotykanie ich przez odzież wierzchnią. Przejścia dla pieszych, które będą miały wyłączone przyciski, będą działać automatycznie. 

GODZ. 15.00

Władze Sopotu apelują do Ministerstwa Zdrowia o zamknięcie sanatoriów.

- Z oferty sanatoryjnej Sopotu korzystają głównie osoby starsze – zarówno jako kuracjusze, jak i uczestnicy dziennych zajęć rehabilitacyjnych – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – W przypadku kuracjuszy są to osoby z całego kraju, są także goście z zagranicy. W trosce o ich bezpieczeństwo, jak i w ramach działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniana się koronawirusa, wystosowaliśmy dzisiaj pismo do Ministra Zdrowia o pilną decyzję o zamknięciu sanatoriów. Liczmy na szybką i odpowiedzialną decyzję Ministra Zdrowia.

Prezydent Jacek Karnowski zwrócił się także do wojewody pomorskiego z wnioskiem o zamknięcie działających na terenie kurortu klubów rozrywkowych i Aquaparku:

GODZ. 14.30

W Trójmieście wyludniły się pojazdy komunikacji zbiorowej, dworce i ulice. Za to prawdziwe tłumy są w dużych sklepach z produktami spożywczymi i w drogeriach. Największą popularnością wśród osób robiących zapasy cieszą się produkty z długim terminem ważności i artykuły pierwszej potrzeby.

Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

W środę zmiany zaobserwowali także pracownicy sklepów odzieżowych w Forum Gdańsk i Alfy Centrum.

- Do środy nie odczuwaliśmy, żeby klientów było mniej, wszystko toczyło się normalnie, ale teraz widzimy, że klientów jest dużo mniej - mówi Ewa z Forum.- Niektórzy z nas mówią, że się martwią, zwracają większą uwagą na dezynfekcję rąk, boją się dużych skupisk. Ale raczej nie panikujemy. Wczoraj poszła plotka, że zamkną całą galerię handlową. Zobaczymy, co dalej będzie się działo, bo to przecież nie od nas zależy.

GODZ. 13.20

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk apeluje o rozwagę i wzajemne wsparcie. W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem i ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia pandemią prosi mieszkańców województwa pomorskiego o pozostawanie w domach, zachowanie spokoju i rozsądku oraz wsparcie w tym trudnym momencie. Chodzi o zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa .

Apel marszałka Struka opublikowany na Facebooku:

Szanowni Państwo!

Wczoraj podjęte decyzje o zamknięciu instytucji kultury i placówek edukacyjnych wprowadziły w moim odczuciu niemałe zamieszanie. Dla porządku więc, przekazuję Państwu garść rad i wytycznych:

- potraktujcie Państwo poważnie kwestię unikania skupisk ludzkich. Szkoły, przedszkola, uczelnie, teatry czy kina nie są zamknięte, aby utrudnić Państwu życie. Zdecydowanie bardzo proszę o ograniczenie wyjść z domów i wytłumaczenie dzieciom i młodzieży, że nie mamy do czynienia z dodatkowymi wakacjami, ale z poważną sytuacją, w której i oni ponoszą odpowiedzialność za dalszy rozwój pandemii;

- rodzice dzieci do lat 8 mogą skorzystać z 14-dniowego zasiłku opiekuńczego płatnego w wysokości 80 proc. rodzice starszych dzieci powinni ustalić z pracodawcą zasady pracy podczas najbliższych 2 tygodni;

- nie szturmujmy sklepów – rząd informuje o tym, że nie będą one zamykane, więc nie ma potrzeby wpadać w panikę. Oczywiście o podstawowe zapasy warto zadbać, ale wyrywanie sobie produktów z rąk przy sklepowych półkach to przesada;

- pamiętajmy o higienie, zdrowym odżywianiu, nawadnianiu się, aktywności fizycznej na świeżym powietrzu – mamy w tym zakresie ogromne możliwości. Jeśli czujecie się Państwo dobrze, nie przechodzicie kwarantanny, to nie ma przeciwwskazań do spaceru;

- stosujmy się do zaleceń przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

I najważniejsze:

Pamiętajcie Państwo, o tym, że żyjemy pośród innych ludzi – osób starszych, osób z przewlekłymi chorobami, kobiet w ciąży, osób z obniżoną odpornością. Te osoby są w grupie podwyższonego ryzyka i mimo, że sami możemy być zdrowi, możemy zakazić innych. Tym samym myśleniem kierujcie się Państwo również w innych sytuacjach - pomagajcie sobie, bądźcie wrażliwi na innych, nie przekazujcie innym nierzetelnej, niesprawdzonej wiedzy.

Apeluję o pozostawanie w domach, zachowanie spokoju i rozsądku oraz wzajemne wsparcie w tym trudnym momencie.

GODZ. 12.45

Organizatorki i organizatorzy Gdańskich Targów Książki podjęli decyzję o przełożeniu literackiej imprezy na listopad. Targi Książki mogły zgromadzić ponad 20 tysięcy osób.

GODZ. 11.50

Epidemia koronawirusa torpeduje rozgrywki sportowe w Polsce. Decyzją Zarządu Polskiej Ligi Koszykówki, organizatora rozgrywek Energa Basket Ligi, rywalizacja zostanie zawieszona od 12 do 25 marca.

Więcej na temat odwoływanych imprez sportowych przeczytasz TUTAJ.

Koronawirus torpeduje również rozgrywki sportowe. Na zdjęciu fragment meczu Trefl Sopot - Asseco Arka GdyniaKoronawirus torpeduje również rozgrywki sportowe. Na zdjęciu fragment meczu Trefl Sopot - Asseco Arka Gdynia Fot. Michał Ryniak / Agencja Wyborcza.pl

GODZ. 11.40

Urząd Miejski w Gdańsku apeluje do osób powyżej 60. roku życia o szczególne zachowanie ostrożności i zasad bezpieczeństwa, żeby uniknąć zarażenia koronawirusem:

"Prosimy Państwa o stosowanie się do zaleceń Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Ich komunikaty emitowane są na bieżąco m.in. w środkach masowego przekazu, mediach społecznościowych. Dostępne są również na stronach obu instytucji".

W komunikacie czytamy również: "Kierując się Państwa dobrem i bezpieczeństwem zdrowotnym oraz życiowym prosimy o przestrzeganie zaleceń dotyczących m.in.:

- utrzymania odpowiedniej higieny (np. częste mycie rąk wodą z mydłem; unikanie dotykania okolic oczu, ust; stosowanie płynów dezynfekujących itd.);

- ograniczenia do niezbędnego minimum wychodzenia z domu i unikania miejsc publicznych;

- ograniczenia wizyt w przychodniach lekarskich, wyłącznie do niezbędnych;

- skorzystania z pomocy bliskich, znajomych przy załatwieniu sprawunków, spraw urzędowych, pocztowych;

- ograniczenia kontaktów z osobami powracającymi z zagranicy, w szczególności z obszarów gdzie koronawirus bardzo się rozprzestrzenił;

- racjonalnego odżywiania się i częstego odpoczywania".

Podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku proszeni są o utrzymywanie kontaktu np. telefonicznego, ze swoim pracownikiem socjalnym.

GODZ. 11.30

"Od dnia 12 marca br. we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych będzie dokonywany profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom wchodzącym na ich teren, w tym odwiedzającym osadzonych. W przypadku stwierdzenia temperatury ciała przekraczającej 38 stopni C, zostanie podjęta decyzja o niewpuszczeniu na teren jednostki " - czytamy w komunikacie na stronie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku.

Służba Więzienna apeluje, aby osoby chcące odwiedzić bliskich w zakładach karnych i aresztach śledczych, w przypadku wystąpienia u nich objawów infekcji górnych dróg oddechowych (m.in. gorączki, kaszlu, kataru czy duszności) pozostały w domach.

GODZ. 9.45

Prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz dla portalu gdansk.pl w programie "Wszystkie strony miasta"  o tym, czy powinny zostać zamknięte kościoły: "Jutro spróbuję skontaktować się [w tej sprawie] z biskupem, odpowiedzialność jest wspólna. Podejmujemy niełatwą decyzję o zamknięciu szkół, przedszkoli żłobków, wszyscy musimy zachowywać się odpowiedzialnie".

GODZ. 9.35

Od poniedziałku 16 marca wszystkie placówki oświatowe w Polsce będą zamknięte ze względu na epidemię koronawirusa. Ministerstwo edukacji narodowej dało rodzicom czas na zorganizowanie opieki nad dziećmi, dlatego jeszcze w czwartek i w piątek żłobki, przedszkola oraz szkoły opiekują się najmłodszymi. W SP 57 w Gdańsku jest siedmioro dzieci, w SP 50 w Gdańsku tylko troje. Garstka uczniów jest też w SP 67 przy Żabim Kruku w Gdańsku. 

- Jesteśmy w stałym kontakcie z rodzicami - przyznaje Anna Listwenik, dyrektorka SP 57. 

SzkołaSzkoła Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Placówki oświatowe ograniczają kontakty z osobami z zewnątrz. W SP 57 rodzice odbierają podręczniki dla dzieci z portierni, a w SP 50 uczniowie zabrali podręczniki do domu jeszcze wczoraj. Nauczyciele przekazują uczniom materiały do nauki w domu za pomocą Gdańskiej Platformy Edukacyjnej, szczególnie tym, którzy przygotowują się do egzaminów. 

GODZ. 8.50 

"Wielokrotnie, gdy w historii Kościoła czy w dziejach naszej Ojczyzny modlono się przez wstawiennictwo Matki Bożej i Świętych Patronów o oddalenie epidemii, błagania były wysłuchiwane" - czytamy w komunikacie gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

Gdańska kuria prosi kapłanów i wiernych, aby z "całą roztropnością i odpowiedzialnością" stosowali się do zaleceń władz i służb sanitarnych.

Jak głosi komunikat "nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać sobie znak pokoju przez podanie dłoni" i "kto ma obawy, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach".

Głódź zawiesił szkolne rekolekcje i odwołał sobotnią pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę. 

CZWARTEK, GODZ. 6.30

Epidemia dała się we znaki morskim spedytorom z Trójmiasta. Ładunków jest mniej niż zwykle, ale największe spadki dopiero się szykują. - Efekt koronawirusa poznamy w kwietniu. Wcześniej sytuacja była przewidywalna, ale obecnie nawet sami armatorzy nie wiedzą, jakie będzie tempo dostaw - tłumaczy Katarzyna Frankiewicz z DCT Gdańsk.

Więcej na ten temat w artykule "Koronawirus uderzył w porty. Sytuacja jest napięta".

ŚRODA, GODZ 18.30

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek w liście do mieszkańców podkreślił, że nie należy ulegać panice, ale należy wykonać każdy wysiłek, aby ograniczyć ryzyko zakażenia: "Namawiam państwa do pozostania w domach zawsze, gdy tylko ich opuszczenie nie jest bezwzględnie konieczne. Ten apel kieruję szczególnie do seniorów. Proszę, zadbajmy o nich szczególnie, szczególnie o tych, którzy są samotni. Zróbmy im zakupy, odbierzmy leki z apteki, wyprowadźmy psa. Pamiętajmy o zaleceniach higienicznych, które obowiązują nas wszystkich.

Pamiętajmy, by choćby na odległość i za pośrednictwem telefonów czy internetu zadbać o nasze więzi. W ciężkich czasach warto trzymać się razem. Te trudne decyzje, które zapewne wzbudzają także Państwa niepokój, wynikają z troski o mieszkańców Gdyni i mają na celu, by normalność jak najprędzej do nas wróciła. Gorąco wierzę, że przetrwamy ten czas bez uszczerbku, zjednoczeni, solidarni i wzmocnieni wzajemną troską i empatią. Życzę Państwu jak najserdeczniej zdrowia i spokoju" - zakończył prezydent Szczurek.

GODZ. 17.30

W pociągach SKM Trójmiasto wyłączono przyciski otwierające drzwi. Zmiany dotyczą zarówno pociągów elektrycznych i spalinowych (na liniach PKM). Nadal działać będą pozostałe przyciski - alarmowe lub służące np. wezwaniu obsługi pociągu. W niektórych niezmodernizowanych pociągach wyłączone z użytkowania zostały toalety z tzw. obiegiem otwartym. W pozostałych toaletach (z obiegiem zamkniętym) zostały wyłączone elektryczne suszarki do rąk, a pojawiły się ręczniki papierowe.

Pracownicy PKP SKM mający bezpośredni kontakt z podróżnymi zostali wyposażeni w żele antybakteryjne, maseczki i jednorazowe rękawiczki. Zostali też zapoznani z procedurami dotyczącymi postępowania z pasażerem, który zdradza objawy zarażenia wirusem COVID-19.

GODZ. 16.00

Decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, począwszy od czwartku 12 marca do środy 25 marca działalność dydaktyczna na polskich uczelniach zostaje zawieszona. Do rozporządzenia w środę po popołudniu odniosły się władze Politechniki Gdańskiej. W ramach specjalnego zarządzenia rektora PG, okres profilaktyczny obejmujący zawieszenie zajęć na naszej uczelni będzie wydłużony względem pozostałych uczelni w Polsce i potrwa od czwartku 12 marca do niedzieli 29 marca. Do odwołania zamknięte będą czytelnie biblioteki PG oraz Centrum Sportu Akademickiego.

GODZ. 15.25

Strach przed koronawirusem sprawia, że oblegane są trójmiejskie hipermarkety. - Makaron, ryż - tych produktów nie ma już prawie wcale. Najwięcej osób, oczywiście, kłębi się przy półkach z produktami o długim terminie ważności - relacjonuje pan Marcin, który w środę po południu robił zakupy w sklepie Auchan przy ul. Kołobrzeskiej w Gdańsku. - Ogromne kolejki - donosi też Joanna, która robi zakupy w Biedronce przy ul. Norwida w Gdańsku.

11 marca, hipermarket Auchan przy Kołobrzeskiej. 11 marca, hipermarket Auchan przy Kołobrzeskiej.  Czytelnik

GODZ. 14.44

Pomorska posłanka Lewicy Beata Maciejewska ogłosiła w środę, że jej biuro poselskie w Gdańsku-Wrzeszczu zmienia się teraz w centrum wsparcia dla osób starszych, którzy potrzebują pomocy w związku z epidemią koronawirusa.

- Nie o to chodzi, żeby ludzie do nas przychodzili, ale żeby do nas dzwonili i pisali maile jeśli czegoś potrzebują - mówi posłanka Beata Maciejewska. - Jeśli ktoś mieszka w Gdańsku Wrzeszczu i potrzebuje informacji, albo, żeby mu przynieść zakupy czy wyprowadzić psa to pracownicy mojego biura i wolontariusze są do dyspozycji.

GODZ. 14.30

Ze sklepów znika spirytus. Przyczyną jest epidemia koronawirusa. Manager sieci specjalistycznych sklepów alkoholowych w Trójmieście powiedział dziennikarce "Wyborczej Trójmiasto", że butelki ze spirytusem sprzedają się w zatrważającym tempie: "Nie ma jeszcze sezonu na robienie nalewek, ale sprzedaż jest wzmożona. Ludzie przychodzą do sklepu, ale również dzwonią i pytają, czy mamy jeszcze towar. Dziś rozmawiałem z klientką, która chciała kupić 15 butelek spirytusu".

Po ogłoszeniu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu w rzeszowskich sklepach zaczęło brakować spirytusu (zdjęcie ilustracyjne)Po ogłoszeniu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu w rzeszowskich sklepach zaczęło brakować spirytusu (zdjęcie ilustracyjne) L.Siekier/Shutterstock

Cała rozmowa TUTAJ.

GODZ. 14:17

W pomorskich szpitalach przebywa 9 osób z podejrzeniem koronawirusa. 26 osób pozostaje w kwarantannie domowej. Jak podkreśla Łukasz Szumowski, minister zdrowia to bardzo ważne, żeby przestrzegać jej zasad.

- Chrońmy siebie, swoich bliskich, chrońmy wszystkich dookoła. Jeżeli jesteśmy w kwarantannie, to nie możemy wyjść na spacer, do sklepu czy po bułki - zaznacza szef MZ.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Pod nadzorem epidemiologicznym na Pomorzu jest w tej chwili 865 osób.

Do tej pory Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku łącznie przebadało 41 próbek od pacjentów. 16 trafiło do stacji w przeciągu ostatnich 24 godzin. Testy, których wyniki poznaliśmy do godz. 14 nie potwierdzały zakażenia koronawirusem u żadnego z pacjentów.

- Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny nie wydaje nowych zaleceń i wytycznych - informuje pomorski sanepid.

GODZ. 14.15

Koronawirus torpeduje imprezy sportowe w Trójmieście. W najbliższych tygodniach kibicom chcącym dopingować swoje zespoły zostaje tylko przekaz telewizyjny.

Tak wyglądać będą w Polsce w najbliższym czasie trybuny stadionów i hal. Przyczyną koronawirusTak wyglądać będą w Polsce w najbliższym czasie trybuny stadionów i hal. Przyczyną koronawirus Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

Większość wydarzeń odbędzie się przy pustych trybunach, choć coraz więcej imprez jest po prostu odwoływanych. Biorąc pod uwagę ostatnie decyzje rządu (m.in. jeśli chodzi o zamknięcie szkół i uczelni) można być pewnym, że zakaz organizowania imprez masowych będzie obowiązywał jeszcze minimum dwa-trzy tygodnie, choć z wielkim prawdopodobieństwem potrwa dłużej. O tym jak wygląda sytuacja z organizacją zawodów sportowych w Trójmieście można już dowiedzieć się z raportu przygotowanego przez red. Tomasza Osowskiego z "Gazety Wyborczej Trójmiasto"

GODZ. 13.50

W związku z decyzją rządu o zamknięciu na dwa tygodnie wszystkich placówek edukacyjnych w kraju, zapytaliśmy pracujących w Trójmieście rodziców, jak poradzą sobie z tą sytuacją. Większość odpowiedziała, że spodziewała się takiej decyzji rządzących. Rodzice z Trójmiasta podkreślają, że ulice od kilku dni już i tak wyglądają jak w czasie ferii - wiele osób już wcześniej zdecydowało, by nie posyłać swoich pociech do żłóbków, przedszkoli i szkół.

Minister Rodziny, Pracy i Opieki Społecznej Marlena Maląg na środowej konferencji prasowej w Warszawie przypomniała, że regulacje dotyczące zapewnienia opieki nad dzieckiem zawarte są w specustawie koronawirusowej. Jakie prawa mają rodzice przeczytacie TUTAJ.

GODZ. 12:45

Wczoraj po wyłączeniu sprzedaży biletów przez prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej w Gdańsku, dziś na taki krok zdecydowały się także władze Gdyni. Zmiany weszły w życie ze skutkiem natychmiastowym

GODZ. 11.45

W Warszawie zakończyło się spotkanie prezydentów największych miast w sprawie działań dotyczących koronawirusa. 

- Dla nas istotne jest, żeby wprowadzać w życie specustawę. Potrzebujemy aktów prawnych, bo dzisiaj nie mamy podstaw prawnych, żeby móc cofnąć wydane już zgody na imprezy masowe – powiedziała po spotkaniu prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W czwartek w Gdańsku odbędzie się również posiedzenie miejskiego sztabu zarządzania kryzysowego.

- O zamknięciu szkół poinformował już pan premier, ale jutro i w piątek będziemy organizowali opiekę. Zamknięcie miejsc publicznych, szczególnie tych chętnie odwiedzanych w tej sytuacji jest niestety koniecznością. O szczegółach decyzji będziemy informowali w najbliższych godzinach. Dziękuję za współpracę i zrozumienie dla tych niełatwych decyzji – dodała Dulkiewicz.

Dzisiaj po godz. 18 Aleksandra Dulkiewicz i Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak wezmą udział w czacie poświęconym koronowirusowi, zorganizowanym przez portal gdansk.pl.

GODZ. 11.34

Od 9 marca polskie władze wprowadziły kontrole sanitarne na granicach, a od 10 marca także w portach. W porcie w Gdyni pierwsza kontrola odbyła się we wtorek rano na promie, który przypłynął z Karlskrony. Temperaturę pasażerom mierzą funkcjonariusze straży pożarnej. 

- Pasażerowie statków, zgodnie z zaleceniami Urzędu Morskiego zobowiązani są do wypełnienia, przed wpłynięciem do Polski, specjalnego kwestionariusza tzw. Karty Informacyjnej Pasażera - informuje Agnieszka Zembrzycka, rzecznik prasowy Stena Line Polska. - Po przybyciu do portu, służby graniczne przeprowadzają pomiar temperatury ciała pasażerów. Działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pasażerów, a przede wszystkim szybkiej identyfikacji osób mających styczność z COVID-19 i możliwości kontaktu z nimi przez służby epidemiologiczne.

 GODZ. 11.15

W środę, po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o zamknięciu placówek oświatowych - publicznych i niepublicznych - oraz szkół wyższych. Szkoły i przedszkola będą zawieszone do 25 marca. W czwartek i w piątek placówki będą zapewniały opiekę. Od poniedziałku nie będą już przyjmowały dzieci i młodzieży.

Zajęcia na uczelniach wyższych nie będą się odbywały od 12 do 25 marca.

Nauczyciele będą w tzw. gotowości do pracy i otrzymają za ten okres wynagrodzenie.

GODZ. 9.45

Dominikanie z parafii św. Mikołaja w gdańskim Śródmieściu, oferują pomoc w związku z epidemią koronawirusa.

"Osoby starsze, osłabione chorobą, będące po zabiegach medycznych, które obawiają się o zdrowie i nie chcą opuszczać swoich domów informujemy, że mogą skorzystać z pomocy klasztoru i wolontariuszy z nami związanych" - czytamy na fanpage Dominikanie Gdańsk.

Jednocześnie zakonnicy apelują, żeby informację przekazywać kolejnym parafianom i parafiankom, którzy mogą potrzebować pomocy - zrobienia zakupów, załatwienia najpilniejszych spraw, a także przyniesienia komunii św.

GODZ. 9.20

Marszałek pomorski Mieczysław Struk w środę, 11 marca, zalecił instytucjom kultury, dla których samorząd Województwa Pomorskiego pełni funkcję organizatora, zawieszenie działalności.

- W związku z zagrożeniem koronawirusem uznałem za zasadne i zalecam niezwłoczne zawieszenie do odwołania działalności w instytucjach kultury podległych Samorządowi Województwa Pomorskiego. W przypadku czterech instytucji, gdzie jesteśmy współorganizatorem, zwróciłem się z prośbą do władz Gdańska, Sopotu i Powiatu Wejherowskiego o wydanie podobnej – wspólnej decyzji – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje

Lista instytucji kultury, które zawieszają działalność: Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku, Opera Bałtycka w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku.

GODZ. 9.15

Uniwersytet Gdański do odwołania wstrzymał wszystkie zajęcia dydaktyczne, naukowe, sportowe i artystyczne. Zamknięte są czytelnie Biblioteki Głównej i bibliotek specjalistycznych. Prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zdecydowała o odwołaniu wszystkich wydarzeń organizowanych przez miasto Gdańsk i instytucje zależne.

Koronawirus. Galeria Bałtycka – znika płyn dezynfekujący

Służby sanitarne apelują, by ze względu na zagrożenie koronawirusem skrócić czas przebywania w centrach handlowych. Galerie w Trójmieście i w Gdyni nie planują jednak ograniczenia działalności. 

– Codziennie przez naszą galerię przewija się ok. kilkunastu tysięcy osób, ale nie organizujemy imprez o charakterze masowym, nie mamy też zaplanowanych wydarzeń z dużą liczbą publiczności – mówi Marcin Łukasiewicz, dyrektor Galerii Bałtyckiej w Gdańsku. – Dopóki nie ma wytycznych, by ograniczyć komunikację między ludźmi, dopóty nie podejmujemy żadnych radykalnych kroków. Edukujemy naszych klientów, powiesiliśmy m.in. plakaty na temat zalecanych środków ostrożności.

W ostatnim czasie w Galerii Bałtyckiej w toaletach pojawiły się środki dezynfekujące do mycia rąk. Klienci korzystali z nich tak intensywnie, że zapas już się skończył.

– Zamówiliśmy nową dostawę, ale czy do nas dotrze na 100 proc., nie mogę zagwarantować – mówi Marcin Łukasiewicz. – Zalecamy korzystanie z wody i mydła, które również jest skuteczne.

Galeria Bałtycka w GdańskuGaleria Bałtycka w Gdańsku BARTOSZ BAŃKA

Koronawirus. Centrum Riviera – dodatkowa osoba do dezynfekcji

W Centrum Riviera w ramach profilaktyki prowadzona jest regularna dezynfekcja elementów wyposażenia w pasażach, toaletach i części gastronomicznej. Dezynfekowane są stoły, klamki, poręcze schodów, przyciski w windach, meble na pasażu, place zabaw, ekrany w tzw. infokioskach oraz bankomaty. 

– Dodatkowa wyznaczona osoba z firmy świadczącej usługi sprzątania Riviery w godzinach otwarcia centrum zajmuje się wyłącznie dezynfekcją środkami specjalistycznymi – informuje Anna Krakowska, dyrektorka Centrum Riviera.

Kierownictwo Riviery przypomniało też najemcom o zwracaniu szczególnej uwagi na utrzymanie czystości, higienę i prowadzenie rutynowej dezynfekcji wyposażenia salonów, np. drzwi w przymierzalniach. Zaleciło też, by w lokalach gastronomicznych sztućce i słomki nie stały na ladach w pojemnikach zbiorczych, lecz były wydawane indywidualnie każdemu klientowi.

– Zamówiliśmy również dodatkowe środki dezynfekujące, które będą montowane w toaletach, oraz tabliczki edukacyjne dotyczące wirusa SARS-CoV-2, które wkrótce będą umieszczone przy wejściach do Centrum Riviera – mówi Anna Krakowska.

W najbliższym czasie w Centrum Riviera nie były zaplanowane imprezy masowe. Odwołane zostało przedstawienie teatralne dla dzieci, które miało się odbyć pod koniec marca.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.