Koronawirus. Pasażerorowie, który przypływają promami do Gdyni, od wtorku przechodzą kontrole sanitarne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stena Line wprowadza dodatkowe procedury bezpieczeństwa związane z epidemią koronawirusa w Europie.

Koronawirus. Strażacy mierzą temperaturę

Jak informuje przewoźnik, zwiększono częstotliwość prewencyjnego czyszczenia i dezynfekcji „hotspotów - punktów kontaktowych rąk”, takich jak klamki do drzwi, panele dotykowe czy telefony na statkach, w portach i terminalach.

Od 9 marca polskie władze wprowadziły kontrole sanitarne na granicach lądowych, a od 10 marca także w portach. W porcie w Gdyni pierwsza kontrola odbyła się we wtorek rano na promie, który przypłynął z Karlskrony. Temperaturę pasażerom mierzą funkcjonariusze straży pożarnej. 

- Pasażerowie statków zgodnie z zaleceniami urzędu morskiego zobowiązani są do wypełnienia przed wpłynięciem do Polski specjalnego kwestionariusza tzw. karty informacyjnej pasażera - informuje Agnieszka Zembrzycka, rzecznik prasowy Stena Line Polska. - Po przybyciu do portu służby graniczne przeprowadzają pomiar temperatury ciała pasażerów. Działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pasażerów, a przede wszystkim szybkiej identyfikacji osób mających styczność z COVID-19 i możliwości kontaktu z nimi przez służby epidemiologiczne.

Koronawirus. Transport promowy bez utrudnień

Kontrola sanitarna przeprowadzana jest przez służby państwowe pod nadzorem Straży Granicznej. Transport promowy oraz operacje portowe odbywają się bez utrudnień i planowo.

- Pasażerowie i kierowcy ciężarówek podchodzą do kontroli pozytywnie i odpowiedzialnie, a kontrole sanitarne prowadzone na granicy odbywają się sprawnie i nie zakłócają przebiegu operacji portowych - mówi Agnieszka Zembrzycka, rzecznik prasowy Stena Line Polska.

Polska Żegluga Bałtycka, która obsługuje połączenie Gdańsk - Nynäshamn w Szwecji, wprowadziła także pomiar temperatury dla osób wchodzących na prom - nie tylko pasażerów, ale również członków załogi i pracowników sklepów. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem