Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pomorska posłanka Lewicy Beata Maciejewska ogłosiła w środę, że jej biuro poselskie w Gdańsku-Wrzeszczu zmienia się teraz w centrum wsparcia dla osób starszych, którzy potrzebują pomocy w związku z epidemią koronawirusa. 

- Nie o to chodzi, żeby ludzie do nas przychodzili, ale żeby do nas dzwonili i pisali maile, jeśli czegoś potrzebują - mówi posłanka Beata Maciejewska. - Jeśli ktoś mieszka w Gdańsku-Wrzeszczu i potrzebuje informacji albo, żeby mu przynieść zakupy czy wyprowadzić psa, to pracownicy mojego biura i wolontariusze są do dyspozycji. Dwie osoby już dzisiaj zadzwoniły z prośbą o zrobienie zakupów, wiem, że ludzie w blokach organizują sobie taką pomoc sąsiedzką. Apeluję o to, żeby ta pomoc i wsparcie rozprzestrzeniały się szybciej niż wirus. To sprawdzian dla nas jako społeczeństwa.  

Podobne inicjatywy ogłosili w środę inni posłanki i posłowie Lewicy, m.in. Monika Falej w Olsztynie, Krzysztof Śmiszek we Wrocławiu czy eurodeputowany Łukasz Kohut na Śląsku. Do akcji pomocowej włączyli się także wolontariusze z komitetów Roberta Biedronia, które w ostatnich tygodniach powstały w całej Polsce. Na Pomorzu inicjatywę podjęły Komitety Biedronia w Tczewie, Sopocie, Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie. 

- Apeluję do wszystkich posłów, żeby zrobili to samo - mówi Maciejewska. - Biura poselskie to ogromna sieć, która może być teraz taką siecią wsparcia. Jako posłowie mamy biura, pracowników i dostajemy pieniądze na ich utrzymanie. Możemy teraz te zasoby wykorzystać nie tylko w politycznym, ale także kryzysowym działaniu.  

Z biurem posłanki Maciejewskiej można się skontaktować telefonicznie pod numerem: 

505 910 799 lub mailowo na adres beata.maciejewska@sejm.pl. 

Biedroń zawiesza kampanię i proponuje pakiet antykryzysowy 

Posłanka Beata Maciejewska jest zarazem rzeczniczką prasową Robert Biedronia w trakcie kampanii wyborczej. W środę Biedroń ogłosił, że w związku z koronawirusem wstrzymuje swoją kampanijną trasę po Polsce. 

- Mieliśmy w tym tygodniu jechać do Torunia i do województwa zachodnio-pomorskiego, ale na razie wstrzymaliśmy wszystkie spotkania z wyborcami - mówi Maciejewska. - W najbliższych dniach będziemy się skupiać na przekazie medialnym czy kręceniu klipów wyborczych.   

Kandydat Lewicy na prezydenta RP ogłosił w środę pakiet rozwiązań przeciwdziałających skutkom epidemii koronawirusa. Robert Biedroń zaproponował m.in.:  

- dodatkowe 50-procentowe stawki za nadgodziny dla lekarzy i pielęgniarek  

- dla firm, które ucierpiały na skutek epidemii - sfinansowanie składek ZUS z budżetu przez 6 miesięcy

- płatne chorobowe od pierwszego dnia zwolnienia 

- powołanie przy ministrze zdrowia rady ds. mediów złożonej z przedstawiciel rządu, lekarzy, organizacji pozarządowych, przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i mediów o zasięgu ogólnopolskim

- wsparcie dla Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.