Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Abp Sławoj Leszek Głódź tak zachęca do modlitwy błagalnej: „Wielokrotnie, gdy w historii Kościoła czy w dziejach naszej Ojczyzny modlono się przez wstawiennictwo Matki Bożej i Świętych Patronów o oddalenie epidemii, błagania były wysłuchiwane” – napisał metropolita gdański na stronie archidiecezji.

Koronawirus. Abp Głódź: Prosimy o zachowanie spokoju i nieustawanie w nadziei

Abp Głódź apeluje do wiernych i duchownych, aby z „roztropnością i odpowiedzialnością stosowali się do zaleceń odpowiednich władz i służb, których celem jest powstrzymanie epidemii”.

Kuria w Gdańsku wylicza:  

1. Nie ma wymogu, by podczas mszy św. przekazywać sobie znak pokoju przez podanie dłoni.

2. Kto ma obawy, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

3. Przypominamy o możliwości przyjmowania Komunii Świętej na rękę, co w obecnej nadzwyczajnej sytuacji może być, zwłaszcza w przypadku osób chorych czy starszych, szczególną formą miłości bliźniego.

4. Duszpasterzy prosimy, aby w tym szczególnym czasie zamiast ucałowania relikwii czy krzyża pobłogosławić nimi. Dodatkowo prosimy spowiedników, aby konfesjonały były wyposażone w folię ochronną.

Ponadto archidiecezja zawiesiła szkolne rekolekcje i odwołała sobotnią pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę. Katechetów prosi z kolei o zorganizowanie mszy w intencji maturzystów.

"Prosimy o zachowanie spokoju i nieustawanie w nadziei. Niech to trudne doświadczenie, przeżywane w duchu wiary, zjednoczy nas w modlitwie i współdziałaniu dla dobra wspólnego" - napisał arcybiskup.

Koronawirus. Więcej mszy? To logiczne

W komunikacie metropolita gdański zwraca się także z prośbą do proboszczów o „rozeznanie sytuacji duszpasterskiej i ewentualne zwiększenie liczby mszy św. w niedziele i święta nakazane". 

- To logiczne. Chodzi o to, żeby nie było takich tłumów na mszach świętych - wyjaśnia w rozmowie z "Wyborczą" ks. Rafał Dettlaff z archidiecezji gdańskiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.