Koronawirus. Najnowsze informacje z Pomorza związane z epidemią. Rośnie liczba przypadków zakażenia w Polsce. Na Pomorzu potwierdzono wirusa u dwóch osób. Sytuacja jest dynamiczna.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

GODZ. 18:56

Nie ma nowych zakażeń na Pomorzu. W tej chwili z podejrzeniem koronawirusa przebywa 18 osób. Znacznie zwiększyła się grupa osób w kwarantannie domowej. Przebywa w niej teraz 497. Pod nadzorem epidemiologicznym jest z kolei 2172 osób. 

Od wczoraj laboratorium WSSE w Gdańsku przebadała 26 z woj. pomorskiego i 51 z woj. kujawsko-pomorskiego.

GODZ. 18.33

Gdynia zbiera środki ochrony osobistej. Sytuacja jest na tyle poważna, że różnych stron napływają prośby o wsparcie dla szpitali. Zbiórkę dla Szpitali Pomorskich, w tym dla dwóch placówek znajdujących się w Gdyni, organizuje miasto Gdynia. Wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała apeluje o sięgnięcie do firmowych lub prywatnych zapasów.

- Zwracam się z apelem do grupy przedsiębiorców, którzy sami są bardzo pokrzywdzeni i musieli z dnia na dzień pozamykać swoje interesy, tracąc źródło dochodu – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała. Jesteśmy świadomi tego, jak trudna to sytuacja i będziemy ciężko pracować nad rozwiązaniami, które mogą wam pomóc, ale teraz prosimy, byście to wy pomogli Szpitalom Pomorskim. Szpitale Pomorskie, podobnie jak wszystkie szpitale w całym kraju bardzo potrzebują środków ochrony osobistej, których dziś prawie nigdzie nie można kupić. Być może fryzjerzy, kosmetyczki, manicurzystki, masażyści, może też weterynarze mają zapasy, których teraz i tak nie mogą wykorzystać. Być może państwo macie z jakiegoś powodu prywatne, domowe zapasy – jeśli tak, bardzo prosimy, przynieście je do nas. Będziemy odbierać je w hali Gdynia Arena.

Przydadzą się przede wszystkim maseczki, rękawiczki, gogle i kombinezony ochronne oraz inne środki ochrony osobistej. Ci, którzy są gotowi podzielić się posiadanymi materiałami mogą wcześniej zasygnalizować chęć pomocy przez krótkiego maila na adres sekr.b2@gdynia.pl. Po przyjęciu ich w Gdynia Arenie miasto przekaże je w dobre ręce.

GODZ 17.30

Od czwartku 19 marca do odwołania, we wszystkie dni powszednie na liniach tramwajowych i autobusowych w sieci komunikacyjnej ZTM w Gdańsku, będą obowiązywać sobotnie rozkłady jazdy. Uwaga! Wyjątek stanowią wybrane linie.

Zmiany w rozkładach jazdy wprowadzają także inni organizatorzy transportu miejskiego na terenie naszej metropolii. Ma to związek z malejącym popytem na przejazdy środkami komunikacji miejskiej.  

GODZ. 16.55

"Port Lotniczy Gdańsk jest w gotowości na przyjęcie lotów repatriacyjnych, technicznych i czarterowych. Terminal pasażerski jest otwarty, nie działa jednak większość usług" - informuje rzeczniczka lotniska Agnieszka Michajłow.

W poniedziałek 16 marca 2020 roku na gdańskim lotnisku wylądował samolot KLM z Amsterdamu. Przyleciał bez pasażerów, a potem zabrał do stolicy Holandii kilkudziesięciu podróżnych. To był tzw. lot repatriacyjny, na który pozwalają polskie przepisy o stanie epidemicznym, przyjęte w związku z koronawirusem. W Gdańsku mogą nadal lądować i stąd startować samoloty innych przewoźników, które jednak tylko tu parkują, a nie wożą pasażerów. Są to tzw. loty techniczne. Ponadto możliwe są powrotne loty czarterowe dla Polaków, którzy są na zagranicznych wakacjach. Ruch towarowy cargo odbywa się bez ograniczeń.

Koronawirus. Lotnisko
Koronawirus. Lotnisko  Fot. Martyna Niećko / Agencja Wyborcza.pl

„Przez kilka najbliższych dni będziemy obserwować sytuację. W zależności od tego, jakie będzie zapotrzebowanie linii lotniczych na korzystanie z naszego lotniska, podejmiemy decyzję, czy ograniczyć działalność, ale lotnisko nie zostanie zamknięte” – zapewnia Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Część firm, prowadząca działalność w terminalu pasażerskim gdańskiego lotniska, zamknęła już swoje punkty. Nie działają sklepy, restauracje, bary, nie pracuje Poczta Polska. Działa natomiast kasa biletowa, prowadzona przez Welcome Airport Services. Przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych LOT proszą natomiast, by się z nimi kontaktować telefonicznie (+48 58 341 25 89). Podobnie tylko przez telefon można się skontaktować z biurem SAS (+48 22 850 05 00)

GODZ. 16.18

Przypomnijmy, że od dziś kierowcy w Gdyni są zwolnieni z opłat w Strefie Płatnego Parkowania. - Podróż własnym samochodem, do której zazwyczaj zniechęcamy mieszkańców, tym razem wydaje się bezpieczniejsza - uważają władze Gdyni.

Inne zdanie mają urzędnicy w Gdańsku i Sopocie - tam płatne strefy będą obowiązywać nadal.

Strefa Płatnego Parkowania we Wrzeszczu
Strefa Płatnego Parkowania we Wrzeszczu  JAN RUSEK

GODZ. 15.52

Grupa LOTOS za pośrednictwem Fundacji LOTOS zadeklarowała przekazanie 5 milionów złotych na walkę z koronawirusem. Pomoc ma polegać m.in. na zakupie sprzętu szpitalnego.

"Rozumiemy powagę sytuacji i podejmujemy adekwatne środki zaradcze. Na bieżąco obserwujemy sytuację w kraju. Wprowadziliśmy już procedury dot. zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa, w firmie działa sztab kryzysowy. Powinniśmy wszyscy zmobilizować się i zadbać o nasze bezpieczeństwo. Grupa Lotos to firma odpowiedzialna społecznie, dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć szpitale w walce z koronawirusem" – tłumaczył Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy Lotos.

Lotos
Lotos  Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

GODZ. 15.48

Na wniosek prezydenta Gdańska zwołana została nadzwyczajna sesja Rada Miasta Gdańska. Sesja odbędzie się we wtorek, 17 marca o godz. 9.00. Będzie ona transmitowana na żywo na stronie www.gdansk.pl. Ze względu na obowiązujące przepisy mieszkańcy ani dziennikarze nie mają możliwości uczestnictwa w sesji.

Porządek sesji i projekty uchwał znajdują się na stronie bip.gdansk.pl.

GODZ. 15.40

Kilkudziesięciu pracowników naukowych i studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wypłynęło statkiem badawczym na Zatokę Gdańską. Do zakończenia rejsu mają zakaz schodzenia na ląd, a do brzegu przybijać będą tylko po prowiant. Rejs ma potrwać do 24 marca, czyli terminu, do którego obecnie odwołane są zajęcia.

GODZ. 15.35

Od czwartku wprowadzone zostaną poważne ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Gdańsku i Gdyni oraz pociągów SKM. Wprowadzone zmiany mają obowiązywać do 27 marca. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

GODZ. 14.35

Zamknięto zostało targowisko miejskie w Tczewie. Poinformował o tym prezydent tego miasta Mirosław Pobłocki.

GODZ. 14.30

Ochotnicza Straż Pożarna pomoże seniorom w gminie Potęgowo. Strażacy ochotnicy z gminy Potęgowo włączają się do akcji wspierania seniorów, którzy w obecnej sytuacji epidemicznej powinni pozostawać w domach. Udostępniono dla nich numer telefonu, pod którym mogą zwrócić się o pomoc w dostarczeniu najpotrzebniejszych zakupów oraz leków.

Strażacy pomagają seniorom
Strażacy pomagają seniorom  Fot. Mat, prasowe

- Seniorzy są najbardziej narażoną na zakażenie koronawirusem grupą społeczną. Część z nich ogranicza aktywność i stara się jak najrzadziej wychodzić z domów. To dobra decyzja, bo nawet wizyta w sklepie może być dla nich niebezpieczna. Dlatego seniorom potrzebna jest zwykła, sąsiedzka pomoc – mówi Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo. – Dziękuję duhnom i druhom z OSP, że zorganizowali takie wsparcie. Zachęcam także innych mieszkańców, aby rozejrzeli się w najbliższej okolicy. Teraz jest czas, abyśmy wykazali się wzajemną solidarnością. –

Strażacy akcję prowadzą całkowicie społecznie. Najpotrzebniejsze rzeczy zakupią i dostarczą potrzebującym dwa razy w tygodniu, we wtorek i piątek po godzinie 16:00. Dzwoniąc pod podany numer tel. 698 944 079, należy się przedstawić, opisać sytuację, podać adres, zamieszkania oraz listę zakupów. Należy także przygotować pieniądze za dostarczone sprawunki.

GODZ. 13.30

Pod przewodnictwem wiceprezydent Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej–Jachim, odbyło się dziś posiedzenie sztabu kryzysowego. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne posiedzenia sztabu odbywają się w zmienionej formule, czyli za pośrednictwem nowych technologii, telefonu.  Oto ustalenia sztabu:

Pogotowie w Sopocie

By do minimum ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, Dyrektor SP ZZOZ Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie podjął decyzje o czasowym zawieszeniu udzielania świadczeń zdrowotnych w poradni: ortopedycznej, poradni urologicznej, poradni medycyny pracy oraz w ambulatorium chirurgicznym. Zamknięcie obowiązuje od 16-03-2020 do 31-03-2020 włącznie.

Cmentarz

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym biuro Cmentarza Komunalnego zostało zamknięte do odwołania.

Wizytę związaną z organizacją pogrzebu należy umówić dzwoniąc pod nr 58 551 03 50 lub mail biuro@cmentarz.sopot.pl

Aby zapobiegać gromadzeniu się wielu osób w niewielkich pomieszczeniach zamknięta będzie również Kaplica Cmentarza Komunalnego.

Uroczystości żałobne i pogrzebowe rozpoczynać się będą przed Kaplicą i odbywać tylko na miejscu pochówku.

Rynek Sopocki

Od jutra, czyli 17 marca działają tylko i wyłącznie sklepy  spożywcze (z żywnością!!!) oraz sklepy z  artykułami chemicznymi i drogeryjnymi. Nie funkcjonuje sprzedaż z: lady/ław/samochodów.

Parkowanie w mieście

W celu wymuszenia rotacji miejsc, funkcjonuje nadal strefa płatnego parkowania. Parkometry są odkażane dwa razy w ciągu dnia. Prosimy jednak o korzystanie z płatności mobilnych.

Toalety w mieście

Zamknięta zostaje toaleta na ul. Bohaterów Monte Cassino. Działają wyłącznie toalety bezobsługowe, które dwa razy w ciągu dnia są dezynfekowane.

MOPS

Obecnie MOPS wraz z Caritas dowozi ciepłe posiłki do 46 osób w mieście. 

MOPS na bieżąco realizuje wypłatę świadczeń. Świadczeniobiorcy proszeni są o zakładanie kont bankowych (pomagają w tym pracownicy MOPS), a w celu obsługi tych którzy nie chcą konta w banku, wprowadzono śluzy w dostępie do kasy.

Kuracjusze

W sopockich sanatoriach przebywa łącznie około 700 kuracjuszy. Ich turnusy kończą się 30 marca i 1 kwietnia.

Gastronomia

Przypominamy, ze na stronie miasta aktualizowana jest na bieżąco lista lokali gastronomicznych, które prowadzą sprzedaż posiłków z dowozem lub odbiorem własnym.

GODZ. 13.25

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie znalazł się na pomorskiej liście placówek, które w razie pojawienia się zachorowań na koronawirusa mają zostać przekształcone w zakaźne.

GODZ. 13.15

Decyzja o zamknięciu lokali gastronomicznych dla gości była trudna i dotknęła całą branżę gastronomiczną. Wiele lokali przeszło na opcję zamawiania na wynos z dostawą lub z odbiorem własnym. To forma wsparcia ulubionych restauracji i danie im możliwości przetrwania trudnego czasu.

Pomóc można też za pomocą aplikacji Finebite. Jej twórcy stworzyli paczki wsparcia.

- Paczki wsparcia mają zarówno pomóc restauracjom, jak i ludziom w domach. Są to paczki z gotowymi już daniami bądź z półproduktami umożliwiającymi przygotowanie dania samemu w domu z przepisem szefa kuchni. Są też paczki z ulubionymi sosami, kiszonkami bądź przetworami. Paczki są w progach cenowych 20-80 zł - mówi Maciej Piwko z Finebite

Aplikacja Finebite oferuje paczki pomocowe dla restauracji na czas zamknięcia lokali gastronomicznych
Aplikacja Finebite oferuje paczki pomocowe dla restauracji na czas zamknięcia lokali gastronomicznych  grafika Finebite

Więcej na ten temat w artykule Małgorzaty Muraszko.

GODZ. 11.55

Żołnierz z dowództwa dywizji NATO w Elblągu jest zakażony koronawirusem. Brytyjczyk jest jedną z pięciu osób, które są teraz w szpitalu zakaźnym w Ostródzie. Jego stan jest dobry, a dowództwo dywizji poddało kwarantannie osoby, które miały  bezpośredni kontakt z zakażonym.

GODZ. 11.30

Minister Zdrowia zapowiedział, że na Pomorzu już nie tylko laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku będzie badało próbki na obecność koronawirusa. Badania w kierunku COVID-19 realizowane będą również w laboratorium Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Dzięki temu w ciągu dobry zostanie wykonanych więcej badań, a ich wynik pacjent pozna szybciej. 

GODZ. 11.05

Strefa Płatnego Parkowania w Gdyni zawiesiła pobieranie opłat od kierowców. "Rozwijająca się epidemia powinna być powstrzymywana w każdy możliwy sposób. Zawieszenie poboru opłat ma na celu umożliwienie dojazdu do pracy osobom, które zazwyczaj z uwagi na koszt parkowania korzystają z komunikacji miejskiej oraz ograniczenie dotykania parkomatów" - czytamy w komunikacie.

GODZ. 11

W gdańskiej Galerii Bałtyckiej pustki, mimo że otwarty jest Carrefour, a także stoiska np. z chlebem. Przy kasach w markecie nikt się nie tłoczy. Większy ruch jest za to w pobliskim Lidlu, gdzie przy kasie jest nawet do 8 osób, ale ludzie starają się stać w 1,5-metrowych odstępach od siebie.

GODZ. 10.20

Od poniedziałku, 16 marca, zawieszona zostaje czasowo bezpośrednia obsługa mieszkańców w Urzędzie Miejskim w Gdańsku i Zespołach Obsługi Mieszkańców. 

Wyjątek stanowią zgłoszenia zgonów oraz narodzin (ale wyłącznie w przypadku konieczności złożenia oświadczenia uznania ojcostwa), które będą realizowane w budynku Urzędu przy ul. Nowe Ogrody 8/12 od poniedziałku do piątku w godz.10.00-14.00 

Sprawy związane z pochówkiem na cmentarzach komunalnych zamkniętych i decyzje na sprowadzenie urny bądź trumny z zagranicy realizowane będą przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni 58 34 12 041, fax: 58 52 44 609, email: info@gzdiz.gda.pl.

Rejestracja pojazdów - rejestrowane będą wyłącznie pojazdy fabrycznie nowe po uprzednim umówieniu telefonicznym pod nr tel.: 58 323 69 28, 58 323 69 29 w ZOM nr 1 przy ul. Partyzantów 74.

Wszystkie umówione wcześniej spotkania i wizyty w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, Zespołach Obsługi Mieszkańców oraz Jednostkach Organizacyjnych miasta zostają odwołane. 

Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ.

GODZ. 8.45

Studenci, doktoranci oraz mieszkańcy hoteli asystenckich Uniwersytetu Gdańskiego, którzy mają możliwość innego zakwaterowania, zostali poproszeni o "niezwłoczne opuszczenie domów studenckich".

GODZ. 7.45

Od dziś do 25 marca wszystkie przedszkola, żłobki i szkoły (z wyjątkiem tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych) w Polsce mają być całkowicie zamknięte.

***

Dwie pierwsze chore na Pomorzu zostały zdiagnozowane 14 marca. Zakażone to dwie mieszkanki powiatu gdańskiego - 49- i 60-latka. Są hospitalizowane w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Pacjentki wróciły z wycieczki autokarowej. Były m.in. w Austrii, Niemczech i Czechach. Ich stan jest określany jako dobry. Sanepid poinformował, że pasażerowie autobusu, którym jechały dwie zakażone koronawirusem mieszkanki Pomorza, zostali objęci kwarantanną domową.

W związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w pomorskich szpitalach przebywa 17 osób. Pod nadzorem epidemiologicznym jest ok. 2 tys. osób.

Na polskich przejściach granicznych prowadzone są kontrole sanitarne, a wszystkie osoby wjeżdżające do kraju muszą być poddane 14-dniowej kwarantannie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Sytuacja jest taka, że córka kobiety zakażonej TRZECI dzień czeka na wynik testu. TO co robi władza to kpina. Brak testów - brak zakażonych według nich.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1