Dewizą Uniwersytetu Gdańskiego jest łacińska sentencja "in mari via tua" (łac. "w morzu twoja droga"). Rozwój i charakter uczelni pokazuje, że nie jest to jedynie puste hasło. Co stanowi o morskości jednego z największych nadbałtyckich uniwersytetów Europy?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uniwersytet Gdański jest w sieci uniwersytetów europejskich wybranych w konkursie Komisji Europejskiej – „European Universities”. Wraz z partnerami – Uniwersytetem w Kadyksie (Hiszpania), Uniwersytetem Zachodniej Bretanii (Francja), Uniwersytetem Christiana-Albrechta w Kilonii (Niemcy), Uniwersytetem w Splicie (Chorwacja) i Uniwersytetem Maltańskim (Malta) – tworzy konsorcjum Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego (European University of the Seas – SEA-EU). Morskość UG to też naukowe stacje badawcze o międzynarodowej renomie, takie jak Stacja Morska Instytutu Oceanografii im. prof. Krzysztofa Skóry w Helu, Stacja Badania Wędrówek Ptaków oraz Stacja Biologiczna w Sobieszewie. Żaden uniwersytet w Polsce nie ma też swojego statku badawczego. UG jest armatorem najnowocześniejszego w Polsce statku „r/v Oceanograf”, przeznaczonego do prowadzenia interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów.

Morskie kierunki studiów i badania naukowe

Uczelnia pełni też wiodącą rolę w obszarze publikacji w zakresie oceanografii w Polsce (21,5 proc. wszystkich polskich publikacji w tym obszarze). Na Wydziale Prawa funkcjonuje Katedra Prawa Morskiego – najważniejszy ośrodek opiniotwórczy tego obszaru w Polsce, wpływający na krajową gospodarkę morską. Morskość UG widać nie tylko w osiągnięciach naukowych. Wydział Biologii posiada bogate, marynistyczne zbiory. Posiada Muzeum Inkluzji w Bursztynie oraz szkielet drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi – płetwala zwyczajnego (finwala). UG to też kierunki studiów, specjalności i badania naukowe związane z morzem, zwłaszcza pobrzeżem Bałtyku, m.in.: oceanografia, biologia, geografia, badania nad ochroną środowiska morskiego, badania prawa morskiego, ustroju miast pomorskich, kryminalistyki morskiej, transport i handel morski, marynistyczna problematyka Pomorza, folklorystyka Polski północno-wschodniej i mitologia bałtosłowiańska, problematyka regionu Morza Bałtyckiego, historia Gdańska i Pomorza.

Międzynarodowa współpraca bałtycka

Naukowcy UG zaangażowani są również w rozmaite projekty międzynarodowe, których wspólnym mianownikiem jest Bałtyk. To m.in. uczestnictwo we współpracy bałtyckiej poprzez realizację międzynarodowych projektów naukowych, m.in.: w ramach programów Horyzont 2020 (projekt Assamble Plus) oraz Interreg Południowy Bałtyk (projekt Seaplanspace – unikatowa sieć współpracy europejskiej w zakresie zrównoważonego zarządzania morzem). UG zainicjowało i koordynuje działania Konsorcjum Narodowego Centrum Badań Bałtyckich, w skład którego wchodzą uczelnie wyższe z Pomorza oraz instytuty badawcze realizujące badania naukowe, projekty badawczo-rozwojowe i usługi związane z gospodarka morską. UG ma również wpływ na kształtowanie polityki naukowej Komisji Europejskiej w zakresie zagadnień morskich i ochrony środowiska poprzez aktywny udział pracowników UG w powoływanych organach doradczych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem