Od 50 lat kampus Uniwersytetu Gdańskiego zmienia się niemal z każdą dekadą. Największe w regionie pomorskim nie są zabytkowe katedry i gmachy, ale nowoczesne obiekty, które wpisują się w dynamiczny rozwój inwestycyjny całego Trójmiasta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od początku istnienia Uniwersytetu Gdańskiego jego główną bolączką były kłopoty lokalowe. Z powodu rozproszenia uniwersyteckich budynków na przestrzeni ponad 60 kilometrów – od Gdańska aż po Hel – uczelnia nazywana była najdłuższym uniwersytetem w Europie. Obecnie rozwój inwestycyjny Uniwersytetu Gdańskiego koncentruje się na rozbudowie uczelni w ramach kampusów: oliwskiego, sopockiego oraz gdyńskiego. Uczelniana infrastruktura powstaje w znacznej części w ramach środków finansowych pozyskiwanych z programów Unii Europejskiej. Nowoczesne gmachy wydziałów, pracownie i laboratoria, wyposażone w najnowszą aparaturę, otwierają nowe możliwości prowadzenia badań naukowych, współpracy z gospodarką i biznesem, zapewniają warunki studiowania na miarę XXI wieku. Mają znaczący wpływ na rozwój kadr dla administracji i gospodarki Pomorza oraz całego Regionu Morza Bałtyckiego. Rozbudowa największego kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie, wpisując się w dynamiczny rozwój Trójmiasta, zmieniła całkowicie wizerunek tej części Gdańska.

Jak budowano UG?

Początek budowy kampusu w Gdańsku Oliwie to lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku (zostały oddane tam dwa nowe budynki, w których dziś mieszczą się wydziały: Filologiczny i Historyczny oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki), ale intensywny rozwój został zapoczątkowany przez budowę nowego gmachu Wydziału Prawa i Administracji (oddany w 2002 r.). W 2006 roku została wybudowana najnowocześniejsza w regionie pomorskim Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, a w 2008 – Wydział Nauk Społecznych, gdzie mieszczą się wyposażone w multimedia aule, specjalistyczne pracownie socjologiczne, obserwacyjne, terapeutyczne, plastyczne, muzyczne, studio fotograficzne, radiowe i najnowocześniejsze w Polsce akademickie studio telewizyjne (laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i dokumentacji filmowej) oraz przestronny hall umożliwiający organizowanie wystaw. Największa inwestycja w Polsce, współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, to budowa wydziałów Biologii (2012 r.) i Chemii (2013 r.). W obu budynkach znajdują się nowoczesne aule, sale i laboratoria, a dodatkowo w budynku Wydziału Biologii można oglądać czasowe i stałe wystawy, mieści się tam m.in. Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Akwarium Malawii, eksponaty ptaków, gadów i ssaków, kolekcja roślin mięsożernych, ekspozycja szkieletów ssaków, ze szkieletem drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi – płetwala zwyczajnego (finwala). Wszystko to sprawia, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez mieszkańców Trójmiasta.

Uniwersytet na miarę XXI wieku

W 2015 roku oddane zostały do użytku kolejne trzy inwestycje: budynek Neofilologii, Administracji Centralnej oraz Instytut Biotechnologii. Infrastruktura nowego budynku Neofilologii (współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013), to nowoczesne sale wykładowe, laboratoria do nauki tłumaczeń, profesjonalna sala teatralna. Instytut Biotechnologii (współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko) wyróżnia się specjalistycznymi laboratoriami, jest tam m.in. laboratorium: bioinformatyczne, analiz biomolekularnych, izotopowe czy laboratorium o podwyższonych wymaganiach czystości i szczelności. Najnowsze inwestycje to budynek Instytutu Informatyki (współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020), który stanowi odpowiedź na potrzeby rynku pracy w zakresie zatrudnienia specjalistów z branży IT (2019 r.) oraz unikatowy EkoPark im. Macieja Płażyńskiego (2018 r.). Otwarty dla mieszkańców Ekopark jest miejscem zachowania chronionych gatunków - obiekt łączy funkcje edukacyjne, naukowe i rekreacyjne (współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

W Sopocie, zgodnie z wieloletnią tradycją, mieszczą się wydziały Ekonomiczny i Zarządzania. W 2006 roku powstał tam nowoczesny Ośrodek Dydaktyczno-Konferencyjny Wydziału Zarządzania, a w październiku 2010 roku – Centrum Komputerowe. W kampusie gdyńskim, gdzie mieści się Wydział Oceanografii i Geografii, w 2005 roku powstał reprezentacyjny budynek Instytutu Oceanografii.

Wynalazki i naukowe odkrycia UG

Uniwersytet Gdański znalazł się na trzecim miejscu wśród najbardziej aktywnych ośrodków zgłaszających wynalazki do Europejskiego Urzędu Patentowego w 2017 roku. Wśród wynalazków i naukowych odkryć wyróżniają się m.in.:

- prace badawcze nad lekiem na rzadką chorobę genetyczną Sanfilippo prowadzone przez zespół prof. Grzegorza Węgrzyna,

- szybki i bezinwazyjny test diagnostyczny do wykrywania raka pęcherza, opracowany przez prof. Adama Lesnera oraz dr Natalię Grubę. Proponowana metoda jest alternatywą dla obecnie stosowanych – zakłada jedynie pobranie próbki moczu,

- substancja wspomagająca radioterapię przy leczeniu nowotworów, opracowana przez zespół prof. Janusza Raka,

- zastosowanie medyczne substancji roślinnej do wytwarzania leku hamującego chorobę Huntingtona, wynalazek opracowany przez zespół w składzie: prof. Grzegorz Węgrzyn, dr Aleksandra Hać, dr Sylwia Barańska, mgr Karolina Pierzynowska,

- test molekularny do wykrywania DNA patogenów przenoszonych między innymi przez kleszcze, opracowany przez zespół w składzie: prof. Grzegorz Węgrzyn, Bożena Nejman-Faleńczyk, Sylwia Bloch,

- immunogenna szczepionka przeciwko wirusowi HCV i HBV, opracowana przez Katarzynę Grzyb i Annę Czarnotę,

- „Kalendarz życia, twórczości i recepcji Brunona Schulza”, opracowywany przez prof. Stanisława Rośka

- unikatowe odkrycia prof. Wojciecha Owczarskiego, kierownika Pracowni Badań nad Snem, Pamięcią i Wyobraźnią oraz dr Moniki Żółkoś w ramach projektu dotyczącego badań nad snami byłych więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu (Dreams of Auschwitz concentration camp prisoners).

- odkrycia archeologiczne zespołów badawczych w Instytucie Archeologii i Etnologii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem