W środę Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o kolejnym potwierdzonym przypadku koronawirusa na Pomorzu. Chodzi o 35-latkę, która miała kontakt z jedną z zakażonych wcześniej kobiet.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dwie pierwsze chore na Pomorzu zostały zdiagnozowane w sobotę. To dwie mieszkanki powiatu gdańskiego - 49- i 60-latka. Są hospitalizowane w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Pacjentki wróciły z wycieczki autokarowej. Były m.in. w Austrii, Niemczech i Czechach. Ich stan jest określany jako dobry. Choć - jak udało nam się ustalić - jedna z pacjentek jest w gorszym stanie. 

O kolejnych zakażeniach na Pomorzu Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek. Pozytywny wynik testu miało sześć osób. Potwierdzone wyniki dotyczą pięciu młodych osób, które są w stanie dobrym. W tej grupie jest córka 49-latki, u której zdiagnozowano zakażenie, jej partner i ich koleżanka. Zakażona jest też córka 60-latki i jej partner. Szósta zakażona osoba to 78-letni mężczyzna. Obecnie przebywa w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Został przywieziony tam w nocy z poniedziałku na wtorek ze szpitala im. Kopernika w Gdańsku. Taka decyzja została podjęta, gdyż pacjent miał objawy infekcyjne.

W środę Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o kolejnym potwierdzonym przypadku koronawirusa na Pomorzu. To 35-letnia kobieta. Nie jest hospitalizowana, ponieważ jej stan zdrowia nie wymagał tego. Przebywa w kwarantannie domowej. Jak udało nam się ustalić, miała kontakt z jedną ze zdiagnozowanych wcześniej kobiet.

13 osób w szpitalu

Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w pomorskich szpitalach hospitalizowanych jest 13 osób. W kwarantannie domowej są 983 osoby. Nadzorem epidemiologicznym objęto 3293 osoby. 

W ostatnich 24 godzinach w laboratorium WSSE w Gdańsku dla województwa pomorskiego przebadano 60 próbek.

Specjalne numery

Urząd Wojewódzki w Gdańsku informuje, że wszystkie pomorskie gminy na polecenie wojewody wyznaczyły pracowników, którzy telefonicznie będą informować i odpowiadać na pytania mieszkańców (lista gmin i nr. tel. pod adresem www.gdansk.uw.gov.pl).

Można dzwonić w sprawach:

- dostarczenia żywności dla osób starszych, samotnych, którzy nie mogą liczyć na wsparcie rodziny, znajomych etc.

- dostarczenia żywności dla osób i ich rodzin podlegających kwarantannie domowej

- pomocy społecznej (w tym pieczy zastępczej, ośrodków pomocy społecznej, ośrodków wsparcia placówek opiekuńczo-wychowawczych, domów seniora, domów pomocy społecznej, senior plus itd.).

W interwencyjnych przypadkach codziennie w godzinach 7.45-18 można dzwonić na infolinię Wydziału Polityki Społecznej PUW w Gdańsku - 58 30 77 565.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem