Na Pomorzu potwierdzonych jest dziewięć przypadków zakażenia koronowirusem. W całym województwie 983 osoby są objęte kwarantanną.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ciągu ostatniej doby do laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku trafiło 60 próbek z woj. pomorskiego (o dwie więcej niż wczoraj). Do godz. 18 w środę potwierdzono zakażenie ośmiu osób, co oznacza, że w ciągu 24 godz. nie było nowych przypadków. Jednak chwilę później ogłoszono kolejny przypadek zakażenia w naszym województwie. W sumie jest ich dziewięć.

Koronawirus na Pomorzu

Jak informuje pomorski sanepid, w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa obecnie 13 osób (spadek o 4 w ciągu 24 godz.). Pod nadzorem epidemiologicznym są 3293 osoby (wzrost o 419). W kwarantannie domowej są 983 osoby  (wzrost o 212).

14 dni bez wychodzenia z domu

Osoba odbywająca kwarantannę nie powinna opuszczać miejsca kwarantanny, aby wykluczyć kontakt z innymi osobami. Sprawdzają to policjanci. 

"Podczas kontroli nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu policjanta/przedstawiciela Państwowej Inspekcji Sanitarnej z osobą objętą kwarantanną, więc nie ma potrzeby stosowania specjalnych środków ochrony osobistej. W sytuacji kwarantanny należy poprosić osoby znajome lub bliskie o robienie zakupów/leków i pozostawianie ich pod drzwiami mieszkania. Jeśli kwarantanna dotyczy osoby samotnej, która nie może liczyć na pomoc osób z rodziny, powinna zwrócić się do urzędu miasta lub gminy, w której mieszka, z prośbą o pomoc" - informuje sanepid.

Obowiązek kwarantanny jest nakładany w drodze decyzji administracyjnej, za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi mandat w wysokości 5 tys. zł, może również grozić odpowiedzialność karna.

Długość kwarantanny jest uzależniona od maksymalnego okresu wylęgania danej choroby. W przypadku choroby wywołanej koronawirusem to 14 dni.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A wie ktoś ile osób jest na Polankach zdiagnozowanych ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0