Kto ma wydawać zaświadczenia będące podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego osobom, które wracają z zagranicy i są poddane kwarantannie? Sanepid: - Cały czas jest to ustalane i czekamy na wytyczne w tej sprawie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pan Piotr mieszkający pod Wejherowem wrócił kilka dni temu wraz z grupą znajomych do Polski z Omanu, korzystając z programu „Lot do domu”. Zgodnie z zaleceniami odbywa kwarantannę domową. Codziennie kontaktuje się z nim dzielnicowy, który prosi domowników objętych zakazem wychodzenia o pokazanie się w oknie.

Po powrocie mężczyzna zgłosił się do sanepidu, żeby otrzymać zaświadczenie o obowiązku odbycia kwarantanny. Powinien przekazać je pracodawcy, aby ten mógł skierować wniosek do ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego. Okazało się jednak, że nie jest to takie proste.

Koronawirus. Sanepid nie wydaje zaświadczeń

– Zgłosiłem się do sanepidu w Wejherowie z prośbą o wydanie takiej decyzji – mówi pan Piotr. – Tam dowiedziałem się, że nie wyślą mi żadnego dokumentu. Zadzwoniłem do Katowic, bo tam przylecieliśmy samolotem, żeby dowiedzieć się, jak tam to wygląda. Okazuje się, że sanepid w Katowicach ma listy osób wracających z zagranicy i zaświadczenia wysyła mailem.

Pan Piotr skontaktował się z sanepidem powiatowym w Gdańsku, który też odmówił wydania zaświadczenia. W sanepidzie wojewódzkim usłyszał z kolei, że dopiero zaczyna się wdrażanie procedury związanej z taką dokumentacją. 

– Jedyne, co mogę zrobić w tej sytuacji, to wysłać wniosek o urlop bezpłatny lub poprosić pracodawcę, by wstrzymał się z procedurą wysłania wniosku do ZUS – mówi pan Piotr. – Moja kuzynka, która znalazła się w podobnej sytuacji, przedstawiła w pracy jako dokument bilet lotniczy. Nie rozumiem, dlaczego odmawia nam się prawa do zasiłku chorobowego.

Koronawirus. Sanepid czeka na wytyczne

Osoby poddane kwarantannie mają prawo do zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego (na opiekę nad dzieckiem) i zasiłku wprowadzonego tzw. specustawą. 

– Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Polski stanu zagrożenia epidemicznego kwarantanna obowiązuje powracających z zagranicy. Kto i w jakiej formie będzie wydawał o tym zaświadczenia – cały czas jest ustalane i czekamy na wytyczne w tej sprawie – tłumaczy Anna Obuchowska, rzeczniczka pomorskiego sanepidu.

Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego, tłumaczy, że w przypadku osób wracających do Polski na mocy rozporządzenia ministra zdrowia i odbywających kwarantannę podstawą wypłaty zasiłku chorobowego ma być oświadczenie pracownika. – ZUS może to weryfikować, korzystając z bazy Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia – informuje rzecznik. – W najbliższym czasie ma zostać to uregulowane prawnie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Ale są przygotowani... Masakra....
już oceniałe(a)ś
10
0
"Już w styczniu, chyba 9, rząd rozpoczął przygotowania do nadchodzącej epidemii", tak mniej więcej głosił Pierwszy Kłamca Polski. "Z całego świata dochodzą mnie głosy podziwu dla Polski z powodu naszych działań w tej trudnej sytuacji". Tymczasem wszędzie burdel a działania ograniczają się do bezmyslnego zamykania co się da i stworzenia katastrofy na granicach.
już oceniałe(a)ś
4
0
Kwestia zaświadczeń o przebywaniu w kwarantannie, to prosta decyzja urzędnicza.
już oceniałe(a)ś
3
0