Ministerstwo Zdrowia poinformowało po godz. 18 o trzech kolejnych osobach z Pomorza, które są zakażone koronawirusem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O godz. 18 ministerstwo zdrowia podało, że mamy w Polsce 40 nowych zakażeń koronawirusem. Wirusa zdiagnozowano u trzech osób z Pomorza:  

  • młodego mężczyzny z powiatu tczewskiego, który miał kontakt z osobą, u której zdiagnozowano wcześniej zakażenie i był w kwarantannie;
  • mężczyzny z Gdyni w średnim wieku, który był objęty nadzorem epidemiologicznym (objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku) - wrócił z Austrii;
  • młodej kobiety z powiatu kartuskiego, która miała kontakt z osobą, u której zdiagnozowano wcześniej zakażenie i była objęta kwarantanną

Stan wszystkich pacjentów jest stabilny. Nie została jeszcze podjęta decyzja, czy będą hospitalizowani, czekają na konsultację lekarską.  

Zakażenie potwierdzono też dziś u kobiety z powiatu tczewskiego . Nie wyjeżdżała za granicę, ale  była pod nadzorem epidemiologicznym. Jak udało nam się ustalić, jest to pracownik jednego z gdańskich szpitali. 

Kolejne przypadki 

W sumie na Pomorzu zakażenie potwierdzono dotychczas u 14 osób.  Dwie pierwsze chore na Pomorzu zostały zdiagnozowane w sobotę, 14 marca. To mieszkanki powiatu gdańskiego - 49- i 60-latka. Są hospitalizowane w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Pacjentki wróciły z wycieczki autokarowej. Były m.in. w Austrii, Niemczech i Czechach. Ich stan jest określany jako dobry. 

W wtorek zakażenie potwierdzono u kolejnych sześciu osób. To pięć młodych osób, które są w kwarantannie. W tej grupie jest córka 49-latki, u której zdiagnozowano zakażenie, jej partner i ich koleżanka. Zakażona jest też córka 60-latki i jej partner. Szósta zakażona osoba to 78-letni mężczyzna. Obecnie przebywa w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Został przywieziony tam w nocy z poniedziałku na wtorek ze szpitala im. Kopernika w Gdańsku. 

W środę ok. godz. 19 Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o kolejnym potwierdzonym przypadku koronawirusa na Pomorzu. 35-letnia kobieta nie jest hospitalizowana, ponieważ jej stan zdrowia nie wymagał tego. Przebywa w kwarantannie domowej. Jak udało nam się ustalić, miała kontakt z jedną ze zdiagnozowanych wcześniej kobiet.

W piątek zakażenie potwierdzono u 46-latka z Gdańska, który wrócił z Francji. Czuje się dobrze. Przebywa w kwarantannie domowej. 

32 osoby w szpitalu

Według ostatnich danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w pomorskich szpitalach przebywają 32 osoby. Pod nadzorem epidemiologicznym jest 3880 osób. W kwarantannie domowej jest 11957 osób.

Bilans zakażonych w Polsce wynosi obecnie 492 osób. Pięć osób zmarło.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem