Przedstawiciele miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich wysłali list do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Jak przeprowadzić przy obecnych obostrzeniach szkolenia członków komisji? Jak znaleźć członków komisji w dniu wyborów? Jak zorganizować wybory w szpitalach czy zapewnić prawo wyborcze osobom objętym kwarantanną? - pytają samorządowcy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wybory prezydenckie mają się odbyć 10 maja. Na razie nic nie wskazuje na to, żeby zostały przesunięte. 

Miesiąc przed wyborami mija termin na zgłoszenia do Obwodowych Komisji Wyborczych. W liście do Sylwestra Marciniaka, przewodniczącego PKW samorządowcy podkreślają, że termin ten ze względu na stan epidemii w Polsce nie jest możliwy do dotrzymania. Nawet gdyby udało się skompletować komisje, pojawia się kolejny problem - szkolenia przeprowadzane przez urzędników gmin.

Na długiej liście problemów znalazły się: zorganizowanie obsługi przy Obwodowych Komisjach Wyborczych, zabezpieczenie w dniu wyborów członków komisji oraz wyborców, w tym osób starszych, sporządzenie spisu wyborców, doręczanie bezpośrednie pakietów wyborczych do głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym, wydawanie zaświadczeń do głosowania, które odbierane są osobiście, brak informacji jak miałaby być zabezpieczone punkty do głosowania - większość z nich znajduje się w placówkach oświatowych, które są zamknięte do Wielkanocy.

Samorządowcy podkreślają, że ograniczone obecnie funkcjonowanie urzędów uniemożliwi urzędnikom przygotowanie wyborów. Co z zagwarantowaniem głosowania osobom w szpitalach, domach pomocy społecznej czy osobom poddanym kwarantannie? - pytają.

Na koniec wyrażają pragnienie, by poznać stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w powyższych sprawach. Jak podkreślają, jest to niezbędne dla prawidłowego przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja 2020 r.

Francja odwołuje wybory samorządowe

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w poniedziałek w orędziu do narodu, że ze względu na pandemię koronawirusa odwołana będzie druga tura wyborów samorządowych.

Tymczasem Jarosław Kaczyński w sobotę rano na antenie RMF FM powiedział: "Jestem przekonany, że w tej chwili nie ma żadnych przesłanek do tego, żeby wprowadzić stan klęski żywiołowej czyli ten - można powiedzieć - najsłabszy ze stanów nadzwyczajnych. A tylko wtedy wybory mogą być odłożone, więc pamiętajmy o tym ograniczeniu konstytucji". 

Apel w sprawie podpisywania PETYCJI OBYWATELSKIEJ dotyczącej wyznaczenia nowego terminu wyborów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
No nie, ten skur.wiel powołuje się na konstytucję! Obyś sczezł, posrańcu!
już oceniałe(a)ś
29
1
Zagłosuje kaczor, pinokio i maliniak i tymi trzema głosami wybiorą prezydenta ?
@jerzy2015
Muszą mieć gdzie zagłosować.
Nie będzie komisji - nie będzie wyborów.
już oceniałe(a)ś
4
0
@jerzy2015
Niech zaśliniony staruch z Żoliborza sam się pakuje do urny.
już oceniałe(a)ś
2
0
Niestety, z PKW też zrobiła się tylko fasada...
już oceniałe(a)ś
18
0
Jak ktoś słusznie zauważył - przy zamkniętych sądach nie będzie się dało przeprowadzić procesów w trybie wyborczym.
już oceniałe(a)ś
16
0
Jedyna opcja, to bojkot oddolny - nie da się zorganizować. Co zrobisz jak nic nie zrobisz? No co zrobisz? Nic nie zrobisz?
już oceniałe(a)ś
10
0
Bez przesady, prezes powiedział, że wybory będą. Podobno kolejna wersja jest taka, że posłowie pisu przez aklamację zaklepią Dudzie kolejną kadencję.
już oceniałe(a)ś
9
0
To problem samorządów. Niechluj ma odmienną optykę.
już oceniałe(a)ś
8
0
Brak słów! Cha złamane robią, co chcą, a Polskę mają gdzieś!!!
już oceniałe(a)ś
6
0