Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnej osobie z Pomorza, która jest zakażona koronawirusem. To młoda kobieta z Gdańska.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O godz. 12.20 ministerstwo zdrowia poinformowało o 16 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Jest wśród nich jedna osoba z województwa pomorskiego. Jak udało nam się ustalić to młoda kobieta z Gdańska.

- Była wcześniej objęta nadzorem epidemiologicznym. Kobieta miała kontakt pośredni z osobą, u której również potwierdzono obecność wirusa - mówi Anna Obuchowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. 

Jest w dobrym stanie, czeka na konsultację lekarską.

Wcześniej informowaliśmy, że zakażenie stwierdzono też dziś u dwóch mieszkańców Gdańska. Pierwszy mężczyzna jest w młodym wieku, drugi jest po 70. 

Obaj wrócili z zagranicy (USA i Dania) i byli objęci nadzorem epidemiologicznym - czyli nie mieli bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, ale byli w kraju, gdzie zanotowano liczne zakażenia.

Jeden z mężczyzn ze względu na stan zdrowia i choroby współtowarzyszące jest hospitalizowany w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. Drugi jest w dobrym stanie i przebywa w domu.

To kolejni zdiagnozowani w weekend pacjenci z Pomorza. W sobotę zakażenie potwierdzono u czterech osób:

 • młodego mężczyzny z powiatu tczewskiego, który miał kontakt z osobą, u której zdiagnozowano wcześniej zakażenie;
 • mężczyzny z Gdyni w średnim wieku, który był objęty nadzorem epidemiologicznym - wrócił niedawno z Austrii;
 • młodej kobiety z powiatu kartuskiego, która miała kontakt z osobą, u której zdiagnozowano wcześniej zakażenie i była objęta kwarantanną
 • kobiety z powiatu tczewskiego, która nie wyjeżdżała za granicę, ale  była pod nadzorem epidemiologicznym. Jak udało nam się ustalić, jest to pracownik jednego z gdańskich szpitali. 

Stan wszystkich zakażonych jest stabilny.

Jak zauważa minister zdrowia zakażonych będzie więcej. - Mamy modele, które pokazują, że za kilka dni będziemy mieli 1000, 1500, potem kilka tysięcy zakażeń. Niestety, takie są parametry tej epidemii – mówił na antenie TVN24 Łukasz Szumowski. 

Koronawirus. Kolejne przypadki 

W sumie koronawirusa stwierdzono u 17 mieszkańców Pomorza. Dwie pierwsze chore zostały zdiagnozowane w sobotę, 14 marca. To mieszkanki powiatu gdańskiego - 49- i 60-latka. Są hospitalizowane w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Pacjentki wróciły z wycieczki autokarowej. Były m.in. w Austrii, Niemczech i Czechach. Ich stan jest określany jako dobry. 

17 marca zakażenie potwierdzono u kolejnych sześciu osób. To pięć młodych osób, które są w kwarantannie. W tej grupie jest córka 49-latki, u której zdiagnozowano zakażenie, jej partner i ich koleżanka. Zakażona jest też córka 60-latki i jej partner. Szósta zakażona osoba to 78-letni mężczyzna. Obecnie przebywa w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Został przywieziony tam w nocy z poniedziałku na wtorek ze szpitala im. Kopernika w Gdańsku. 

18 marca okazało się, że zakażona jest 35-letnia kobieta z powiatu tczewskiego. Jak udało nam się ustalić, miała kontakt z jedną ze zdiagnozowanych wcześniej kobiet.

20 marca zakażenie potwierdzono u 46-latka z Gdańska, który wrócił z Francji. Czuje się dobrze. Przebywa w kwarantannie domowej. 

Z ostatnich danych pomorskiego sanepidu w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem:

 • 24 osób jest w szpitalu;
 • 4100 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym;

 • Liczba osób w kwarantannie:


  * na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 1005


  * na podstawie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. z 2020 r., poz. 433 ze zm.) - w trakcie weryfikacji danych z aplikacji Systemu Wjazdów do Polski


Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ciekawe ilu ludzi w Polsce jest faktycznie zakażonych, nie mają objawów lub mają objawy inne lub słabsze? Ciekawe ilu z tych ludzi porusza się swobodnie i nieświadomie zaraża innych?
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Testujcie personel medyczny bo nieświadomie zarażają obciążonych już przecież chorych !

  Obecnie każdy przyjęty do jakiegokolwiek szpitala z objawami płucnymi powinien mieć wykonany test na covid-19
  Inaczej ze szpitali gdzie nie ma zdrowych ludzi zrobimy umieralnie! A na obecnym poziomie epidemii pytanie o podróże lub kontakt z osobą potencjalnie chorą jest bzdurą!
  Bardzo proszę profesjonalistów przygotowywujących ten serwis o sprawdzenie liczby zgonów w marcu 2019 i 2020 , może z rozbiciem na tygodnie zobaczymy co się naprawdę u nas dzieje . 500-600 przypadków to jawna kpina!
  już oceniałe(a)ś
  4
  0