Koronawirus. Jerzy Starak i należąca do niego grupa Polpharma, największy producent leków w Polsce, sfinansowali zakup i przekażą służbom medycznym 100 respiratorów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Respiratory, przy walce z koronawirusem, należą obecnie do najpilniejszych potrzeb szpitali. Stąd decyzja Staraka i jego Polpharmy. Zakupione przez nich respiratory trafią do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia i zostaną przekazane do wskazanych przez nie placówek.

Starak: Wszystkie ręce na pokład!

Jerzy Starak: - Zdrowie Polaków to dla nas sens pracy i działania. Dziś, gdy Polska i świat stoją przed wielkim wyzwaniem, nasza odpowiedź może być tylko jedna: odpowiedzialność i solidarność. Pomoc kierujemy tam, gdzie jest to kluczowe - mimo wielkiego zapotrzebowania na świecie udało nam się zakupić 100 najbardziej potrzebnych dziś urządzeń: respiratorów, które trafią do placówek w całym kraju.

Właściciel Polpharmy dodaje również: - Jednocześnie Polpharma za swój priorytet uznaje zapewnienie bezpieczeństwa lekowego Polaków - pozostajemy w tej kwestii w stałym kontakcie z rządem. W imieniu sektora biznesu chciałbym wyrazić ogromny szacunek, podziw i podziękowanie dla wszystkich tych, którzy walczą o bezpieczeństwo pacjentów na pierwszej linii frontu: dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników, farmaceutów i pracowników służb medycznych. Jesteście naszymi bohaterami. W tych trudnych czasach łączymy z Wami siły. Wraz z tysiącami pracowników grupy Polpharma robimy, co w naszej mocy, by Was wesprzeć - nasze fabryki pracują ze wzmożonym wysiłkiem, aby nikomu nie zabrakło potrzebnych leków. Zgodnie z mottem Polpharmy: „Ludzie pomagają Ludziom”. Wszystkie ręce na pokład!

Łączna kwota zakupu - 7 mln zł

W ramach projektu realizowanego przez Polpharmę, udało się już podpisać kontrakty i dokonać zapłaty na dostawę 90 respiratorów. Pierwsze 40 sztuk powinno być dostarczonych do Polski w połowie kwietnia, kolejne 50 – pod koniec kwietnia. Sprzęt ma zatem trafić do szpitali w okresie, w którym spodziewane jest najwyższe zapotrzebowanie. Finalizowane są negocjacje dotyczące dostawy następnych 10 urządzeń – tak aby pula przekazana szpitalom wskazanym przez Ministerstwo Zdrowia wynosiła w sumie 100 sztuk. Łączna kwota zakupu to ok. 7 mln zł.

Sprzęt ochronny i posiłki dla szpitali

We wsparcie służb medycznych i szpitali zaangażowały się także pozostałe spółki należące do Staraka. Polpharma Biologics przekazała w zeszłym tygodniu sprzęt ochronny dla lekarzy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Dzięki współpracy Polpharmy, Herbapolu Lublin oraz restauracji Belvedere przez najbliższe miesiące ponad 500 posiłków wraz z sokami i herbatami będzie codziennie dostarczanych do warszawskich szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  To bardzo zacne ze strony Polpharmy.

  Ale z drugiej strony co za wstyd. Czeski rząd mógł zamówić w Chinach materiały dla szpitali za 6 mln PLN. Nasz daje 2 mld PLN na TVP i nie testuje "bo testy są drogie".

  To już nie jest państwo z tektury, to państwo z maseczki chirurgicznej po 12-godzinnym dyżurze.
  @pauleycz
  a co? odstawili od koryta, czy nie załapał się na prywatyzacje państwowych zakładów.?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Szlachetne i piękne, ale jak chcecie trafić do potrzebujących, to trzeba Orkiestrze powierzyć i Jurkowi Owsiakowi, bo inaczej , to karytas baszombora przejmie.
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  o ile pamietam na konferencji duda twierdził ze zna prezydenta chin i bedzie do niego dzwonil w sprawie maseczek !!!!???? ŻENADA ROKU !brak slow
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  Dziekujemy to dobry i potrzebny gest ale dystrybucja respiratorów powinna byc zorganizowana w inny sposób najlepiej poprzez wyspecjalizowane organizacje pozarządowe. Kto zagwarantuje ze te potrzebne urządzenia nie trafia w większości do Torunia na Podkarpacie, rządowych klinik czy innych lojalistycznych miejscówek.
  @swensypool
  Jeden od razu pojedzie do piwnicy na Żoliborzu.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @172basia
  Już tam jest. Kot się nim bawi ...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  To wspaniałe, że w tak trudnych czasach można liczyć na prywatnych darczyńców i firmy. Dzięki nim życie części Polaków zostanie uratowane, To wstyd, że państwo się nie sprawdziło- zamiast służbę zdrowia, zasiliło propagandę.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Skoro państwo leży i kwiczy, mimo że cały świat nam ku... zazdrości, to niech otworzą możliwość odpłatnego testowania. Podobno test kosztuje między 10 a 50 zł. W większości ludzie, czy pracodawcy pokryją te koszty nie oglądając się na po raz pierwszy zrównoważony budżet państwa.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Bardzo piękny gest. Należą się wyrazy wielkiego podziękowania i szacunku dla pana Staraka. Zaś przy tej okazji, z drugiej strony same nasuwają się pytania: ile zasypana pieniędzmi TVPiSs podarowała na sprzęt dla harujących ciężko lekarzy? Czy rzygający pieniędzmi O'rydzyk podarował choć złamany grosz? I tak wymieniac można omal bez końca...Bo że lansujący się jako wódz od walki z wirusem kandydat Duda to nieporozumienie - to widać, słychać i czuć.
  @zabooziboo
  Rydzyk jeszcze prosił o wsparcie finansowe bo, nasz dziennik upadnie. Brak słów na opisanie tej obrzydliwej kreatury
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczeggo Ministerstwo zdrowia, nie może zrobić tego samego, czyli zamówić jak najwięcej respiratorów dla polskich szpitali??? Przecież wiadomo, że będą one potrzebne i przyda się każda ilość.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0