Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Respiratory, przy walce z koronawirusem, należą obecnie do najpilniejszych potrzeb szpitali. Stąd decyzja Staraka i jego Polpharmy. Zakupione przez nich respiratory trafią do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia i zostaną przekazane do wskazanych przez nie placówek.

Starak: Wszystkie ręce na pokład!

Jerzy Starak: - Zdrowie Polaków to dla nas sens pracy i działania. Dziś, gdy Polska i świat stoją przed wielkim wyzwaniem, nasza odpowiedź może być tylko jedna: odpowiedzialność i solidarność. Pomoc kierujemy tam, gdzie jest to kluczowe - mimo wielkiego zapotrzebowania na świecie udało nam się zakupić 100 najbardziej potrzebnych dziś urządzeń: respiratorów, które trafią do placówek w całym kraju.

Właściciel Polpharmy dodaje również: - Jednocześnie Polpharma za swój priorytet uznaje zapewnienie bezpieczeństwa lekowego Polaków - pozostajemy w tej kwestii w stałym kontakcie z rządem. W imieniu sektora biznesu chciałbym wyrazić ogromny szacunek, podziw i podziękowanie dla wszystkich tych, którzy walczą o bezpieczeństwo pacjentów na pierwszej linii frontu: dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników, farmaceutów i pracowników służb medycznych. Jesteście naszymi bohaterami. W tych trudnych czasach łączymy z Wami siły. Wraz z tysiącami pracowników grupy Polpharma robimy, co w naszej mocy, by Was wesprzeć - nasze fabryki pracują ze wzmożonym wysiłkiem, aby nikomu nie zabrakło potrzebnych leków. Zgodnie z mottem Polpharmy: „Ludzie pomagają Ludziom”. Wszystkie ręce na pokład!

Łączna kwota zakupu - 7 mln zł

W ramach projektu realizowanego przez Polpharmę, udało się już podpisać kontrakty i dokonać zapłaty na dostawę 90 respiratorów. Pierwsze 40 sztuk powinno być dostarczonych do Polski w połowie kwietnia, kolejne 50 – pod koniec kwietnia. Sprzęt ma zatem trafić do szpitali w okresie, w którym spodziewane jest najwyższe zapotrzebowanie. Finalizowane są negocjacje dotyczące dostawy następnych 10 urządzeń – tak aby pula przekazana szpitalom wskazanym przez Ministerstwo Zdrowia wynosiła w sumie 100 sztuk. Łączna kwota zakupu to ok. 7 mln zł.

Sprzęt ochronny i posiłki dla szpitali

We wsparcie służb medycznych i szpitali zaangażowały się także pozostałe spółki należące do Staraka. Polpharma Biologics przekazała w zeszłym tygodniu sprzęt ochronny dla lekarzy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Dzięki współpracy Polpharmy, Herbapolu Lublin oraz restauracji Belvedere przez najbliższe miesiące ponad 500 posiłków wraz z sokami i herbatami będzie codziennie dostarczanych do warszawskich szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.