Tylko w miniony weekend w Gdańsku dziewięć osób objętych kwarantanną złamało zakaz i wyszło z domu. Jedna z nich nie chciała powiedzieć policjantom przez telefon, gdzie przebywa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Obowiązkiem osób poddanych kwarantannie jest stałe przebywanie w domu lub innym wskazanym miejscu, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Codziennie policjanci z Gdańska sprawdzają, czy osoby poddane kwarantannie nie wychodzą z domu. Tylko ostatniej doby skontrolowali ponad 2 tys. adresów objętych zaleceniami służb sanitarnych. 

W miniony weekend dziewięciu mieszkańców Gdańska objętych kwarantanną złamało zakaz służb sanitarnych i wyszło z domu, m.in. po zakupy, do znajomego. Niektóre osoby przebywały pod innym adresem albo nie odebrały telefonu od policjanta.

Jeden z kontrolowanych mężczyzn powiedział policjantowi przez telefon, że nie ma go w domu, i nie chciał powiedzieć, gdzie przebywa. Mimo to funkcjonariusze ustalili miejsce jego przebywania.

30 tys. zł kary za wyjście z domu 

Jak informuje st. asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, policjanci prowadzą czynności wyjaśniające w związku z niedostosowaniem się do nakazu służb oraz postępowanie w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób.

Każdy, kto złamie zakaz kwarantanny, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości policja kieruje wniosek do sądu o ukaranie takiej osoby. Informuje również wojewódzkiego inspektora sanitarnego, który może nałożyć na taką osobę karę w wysokości 30 tys. zł. 

W drastyczniejszych przypadkach, np. kiedy osoba, która złamała zakaz wychodzenia z domu, jest zakażona i spowoduje rozprzestrzenianie się choroby, podlega pod paragrafy z Kodeksu karnego – karze od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. 

– Policjanci przypominają, że złamanie kwarantanny wiąże się z odpowiedzialnością karną, i zapowiadają stanowcze działania wobec takich osób – podkreśla st. asp. Kamińska. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem