Bilet na przyszłość do kina, gadżety "cegiełki" jako forma pomocy klubom, książki opłacone z góry, vouchery do restauracji - małe biznesy związane z kulturą i gastronomią proszą o pomoc finansową.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pandemia jest zabójcza, dosłownie i w przenośni. Wielu właścicielek i właścicieli biznesów musi stanąć przed trudnymi decyzjami i zastanawia się, co przyniesie im przyszłość. Coraz więcej miejsc zwraca się z prośbą o pomoc finansową. Jak pokazuje wiele przykładów na stałych bywalców i bywalczynie można liczyć.  

Wspólnie z Martą Szadowiak i Markiem Rogalą (eskaem.pl) przygotowujemy kulturalne polecenia aktywności w sieci. Zebraliśmy również lokalne gastronomie i miejsca kulturotwórcze z Trójmiasta, które w tym trudnym czasie potrzebują wsparcia. 

Sfinks 

Sfinks to mekka fanów i fanek muzyki elektronicznej, jeden z najważniejszych i najlepszych klubów w Polsce z długą, 30-letnią tradycją. Wspomóc go można przez zakup klubowych gadżetów na portalu zrzutka.pl

W Starym Kadrze

Filmowa kawiarnia w sercu Głównego Miasta ma swoich wiernych fanów i fanki oraz bardzo kameralną salę kinową, w której regularnie odbywają się seanse. Stary Kadr potrzebuje wsparcia, a środki ze zrzutki pokryją m.in. koszty zakupu licencji na wyświetlane filmy 

Kameralna sala kinowa w kawiarni W Starym Kadrze
Kameralna sala kinowa w kawiarni W Starym Kadrze  Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

Ziemia

Ziemia ma dwa lata i bardzo wpisała się w charakter gdańskiego Wrzeszcza. Wesprzeć ją można kupując przez zrzutka.pl gadżety z logo klubu: koszulki, torby czy szaliki.  

Kolonia Artystów 

Gdańska fundacja z długą historią działań na polu sztuki niezależnej - muzyki, sztuki wizualnej, teatru. Kolonia utrzymuje się z codziennej pracy kawiarni, która z powodu pandemii została zamknięta. Można ją wspomóc przez zrzutka.pl

Desdemona

Gdyńska Desdemona to miejsce kultowych spotkań i koncertów oraz z pewnością jeden z ważniejszych klubów w Gdyni. Po 20 latach działalności jest widmo jego zamknięcia z powodu pandemii, a właściciele potrzebują finansowego wsparcia. Klub można wesprzeć przez wpłatę na zrzutka.pl

Wydział Remontowy 

Gdański klub przy historycznej bramie Stoczni Gdańskiej, który znany jest ze swoich rockowych koncertów i tribute show. W ramach wsparcia można zapłacić dowolną kwotę, wpłacić 50 zł, które później będzie można wykorzystać na barze, lub 70 zł i wybrać utwór na popandemiczną imprezę otwarcia klubu. Wsparcie przez zrzutka.pl

Luks Sfera

To studio fotograficzne i miejsce spotkań w jednym w jednej z postoczniowych hal. Jej twórcy potrzebują wsparcia w czasie pandemii, ponieważ działalność studyjna została zawieszona, a koszty utrzymania się nie zmniejszyły. Wsparcie przez zrzutka.pl

Mewa Towarzyska

Mewa Towarzyska znana jest sopockim klubowiczom. Niewielki i ciasny klub na uboczu Monte Cassino gości DJ i zespoły z kraju i świata. W ramach wsparcia można kupić gadżety z grafiką Anny Rudak: set z muzyką DJ Noza, worek, T-shirt i bluzę z kapturem. Wsparcie przez zrzutka.pl

Teatr Boto 

Teatr Boto to miejsce spotkań teatralnych, literackich, artystycznych, muzycznych i wielu rozmów do rana. W trudnym czasie zamknięcia poszukuje wsparcia u swoich stałych bywalców i bywalczyń. Boto można wesprzeć za pośrednictwem PolakPotrafi: można kupić m.in. voucher na przyszłość, plakat teatralny z podpisami lub wejścia na przyszłe wydarzenia.  

BARTOSZ BANKA

Cafe Oficyna - #ksiazkiOficyny 

Siedzenie w domu w teorii oznacza więcej czasu na czytanie. Naprzeciw wszystkim wychodzi gdańska Oficyna, na stronie której można zamawiać książki online. A do zakupu każdej dorzucony będzie voucher do wykorzystania w kawiarni. To dobra forma wsparcia księgarni kameralnej.  

Teatr Muzyczny w Gdyni 

Kupienie biletu na przyszłość to jedna z form wsparcia klubów i teatrów. Zachęca do niej gdyński Teatr Muzyczny. Już teraz można kupić na spektakle, które odbędą się jesienią.  

Kupon na książki Smaku Słowa  

Księgarnia Smaku Słowa działa od sierpnia zeszłego roku i dla fanów i fanek książek jest to miejsce bardzo ważne. Smak Słowa można wesprzeć kupując już teraz ich książki bądź też kupując voucher na przyszłość.  

Bilet na przyszłość do Kino Kameralne Cafe 

Kina zamknięte, ale nie znaczy to, że kosztów ich utrzymania nie ma. Problemy mają te najbardziej kameralne miejsca, jak np. Kino Kameralne Cafe. Już teraz można kupić bilet na przyszłość do wykorzystania po pandemii. 

Tłok Kawiarnia

Kawiarnię Tłok z Gdyni można wesprzeć na kilka sposobów: zamawiając na wynos ich ciasta i chleby, kupując kawę ziarnistą lub vouchery do wykorzystania w przyszłościowi oraz wpłacać środki na zbiórkę.

CieKawa

O wsparcie proszą właściciele kawiarni społecznej CieKawa z Gdańska, w której pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Miesięcznie potrzebują 5 tys. zł na utrzymanie działalności. Wspomóc ich można przez wpłatę pieniędzy a także przez licytację przedmiotów wystawionych na Bazarku dla Ciekawej Spółdzielni Socjalnej.

W kawiarni CieKawa pracować będą osoby niepełnosprawne intelektualnie
W kawiarni CieKawa pracować będą osoby niepełnosprawne intelektualnie  BARTOSZ BAŃKA

Morze Kawy 

Niewielka wrzeszczańska kawiarnia alternatywna ratuje się w trudnym czasie, oferując wegańskie lunche, wypieki i kawę na wynos. Można ją również wesprzeć, wpłacając środki na zbiórkę na portalu zrzutka.pl.

House of Seitan

House of Seitan to lokal młody, ale już przy otwarciu zyskał miano "kultowego". Wegańskie bistro przy rondzie na Wajdeloty oferuje sycące dania wegańskie i angażuje się w wiele akcji pomocowych. Właścicielki otworzyły go dzięki zbiórce pieniędzy na jednym z portali pomocowych i otrzymają pomoc oddają z nawiązką. Teraz ponownie potrzebuje wsparcia i oferuje zakup voucherów na przyszłość. 

FineBite: voucher na przyszłość

Knajpy można wesprzeć również przez aplikację FineBite. Znaleźć tam można restauracje, do których za pośrednictwem aplikacji można kupić vouchery na przyszłość do trójmiejskich restauracji. A wśród nich Rada Miasta, Klatka B, Fino, Składak czy Ducha 66. 

Pierogarnia "Pierożek" w Gdyni

Z powodu pandemii koronawirusa obroty w Pierogarni "Pierożek" w Gdyni spadły o 80%, a utrzymanie dwóch lokali w obecnej sytuacji jest wyzwaniem. Właściciele oferują zakup voucherów za pośrednictwem aplikacji FineBite oraz można ich wspomóc wpłacając środki na zrzutkę. Każdy, kto wpłaci 100 zł będzie miał możliwość zapisania dziecka na pierogowe warsztaty lub otrzyma inny tematyczny gadżet. 

Kate Coffee&Cake

Kawiarnia i cukiernia z Gdyni wprowadziła możliwość zamawiania całych ciast na wynos do domu. To jedno z działań umożliwiających przetrwanie kawiarni. Ale można także kupować vouchery na przyszłość na dowolną sumę. Wystarczy skontaktować się z kawiarnią przez media społecznościowe lub mailowo na kate@katecake.pl.

Kate Coffee & Cake w Gdyni
Kate Coffee & Cake w Gdyni  Fot. Martyna Niećko / Agencja Wyborcza.pl

Tekst będzie aktualizowany o nowe miejsca. Prosimy o wysyłanie informacji na adres malgorzata.muraszko@gdansk.agora.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dodam do listy:
  Ciuciubabka- można kupić bon lub wesprzeć na zrzutka.pl
  Biały kot-na zrzutka.pl
  Muszla Gdynia-na zrzutka.pl prowadzą DWIE zbiórki: jedna na utrzymanie siebie, druga na posiłki do szpitali
  Cups&cakes- można kupić bon do wykorzystania po otwarciu kawiarni
  Black&white coffee-sprzedają ciasta i cold brew (więcej na ich fb)
  Kate coffee&cake-mozna kupić bon
  Miło.mi-lody i eklery na dowóz we własnej mroźni w całym 3miescie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Mam pytanie do organizatorow skąd tak wysoka oplata manipulacyjna, akcja wspaniałą ale błędnie w trakcie wlacania!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0