Branża gospodarki odpadami prosi polski rząd o regulacje, które zwiększą ochronę jej pracowników przed zakażeniem koronawirusem. Chodzi m.in. o czasowe wstrzymanie segregacji śmieci oraz o pakowanie ich w dwa, a nawet trzy worki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jeszcze w marcu branżowe stowarzyszenia firm zajmujących się gospodarką odpadami wysłały do rządu, parlamentu i prezydenta pismo, w którym wnoszą o różne regulacje, które miałyby chronić pracowników. Chodzi głównie o zabezpieczenie pracowników zajmujących się bezpośrednio odbiorem śmieci, w tym od osób przebywających na kwarantannie.

„Nasza branża jest kluczowym ogniwem zapewnienia bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego Polski i jej obywateli. W przypadku jakichkolwiek perturbacji w jej działaniu konsekwencje mogą być tragiczne i trudne do przecenienia. W związku z powyższym wnosimy o podjęcie natychmiastowych działań legislacyjnych mogących zapobiec trudnym do odwrócenia skutkom” – czytamy w ich piśmie.

Branża: Wstrzymać czasowo segregację odpadów, zaleceń nikt nie przestrzega

Firmy z branży gospodarki odpadami proponują, aby w czasie epidemii dopuścić m.in. możliwość czasowej zmiany harmonogramów odbioru odpadów komunalnych, możliwość zbierania wszystkich frakcji jednym pojazdem bez zachowania segregacji odpadów, odstąpić od nakładania kar za brak terminowego odbioru odpadów komunalnych, dopuścić możliwość odbierania odpadów pojazdami z innej gminy. Proponują także dopuszczenie do termicznego przetwarzania i składowania odpadów zbieranych z potencjalnie zagrożonych obszarów.

– Nasza branża musi pracować, a nasi pracownicy są w grupie zawodów najbardziej narażonych na zakażenie – mówi Stanisław Pogorzelski, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Rumi, które odbiera odpady z kilku gmin, m.in. z Gdyni. – Niestety nie wprowadzono dla nas żadnych dodatkowych regulacji, a jedynie ogłoszono pewne rekomendacje dla osób na kwarantannie, które rzadko są stosowane. Jest np. zalecenie, żeby osoby pozostające na kwarantannie oznaczały swoje worki na śmieci literą c, ale prawie nikt tego nie robi, bo ludzie boją się reakcji sąsiadów. Jest rekomendacja, żeby osoby na kwarantannie wszystkie śmieci wrzucały do odpadów zmieszanych i pakowały je w dwa albo i trzy szczelnie zamknięte worki, ale mało kto o tym nawet wie.

Firmy odpadowe chronią swoich pracowników

Firmy zajmujące się odpadami na własną rękę wprowadziły różne wewnętrzne regulacje, które mają chronić pracowników przed zakażeniem.

Firma Suez Polska, jedna z największych w branży, wprowadziła dodatkowe dezynfekcje kabin samochodów śmieciarek po każdej zmianie, dezynfekcje pomieszczeń socjalnych i szereg rozwiązań pozwalających na ograniczenie osobistego kontaktu między pracownikami. Pracownicy pierwszej zmiany nie mają kontaktu z pracownikami drugiej zmiany, a odprawy odbywają się poza budynkami.

– Wyposażyliśmy naszych pracowników w dodatkowy sprzęt: maseczki, rękawiczki, przyłbice, dwa razy dziennie sprawdzamy im temperaturę – informuje Stanisław Pogorzelski z PUK Rumia. – Dodatkowo najstarszych pracowników, czyli najbardziej narażonych na poważne zakażenie, wysłaliśmy na urlopy.

Pismo branży gospodarki odpadami nie spotkało się jednak od ponad miesiąca z żadną decyzją rządu. Odpowiedziało jedynie Ministerstwo Klimatu, które odpisało, że przyjrzy się postulatom i poruszy sprawę w innych resortach.

Branża przedstawia swoje zalecenia i apeluje do mieszkańców

Firmy zajmujące się śmieciami wypracowały za to własne zalecenia, o których przestrzeganie proszą mieszkańców, szczególnie tych objętych kwarantanną.

Oto zalecenia, które wypracowała np. firma Suez Polska.

W przypadku gdy nie obejmuje Cię kwarantanna:

  • Kontynuuj segregowanie odpadów, tak jak dotychczas.

  • Jeśli jesteś przeziębiony i używasz chusteczek, wrzuć je do odpadów zmieszanych.

  • Jeśli używałeś masek i rękawiczek, wrzuć je do odpadów zmieszanych.

  • Dla odpadów zmieszanych użyj dwóch lub trzech możliwie mocnych worków (jeden wewnątrz drugiego) w zwykle używanym koszu na śmieci do zbierania odpadów zmieszanych.

  • Zamknij szczelnie torbę – w tym celu nie wypełniaj całego worka, aby związanie było możliwe.

W przypadku pozytywnego wyniku testu na COVID-19 lub poddania się obowiązkowej kwarantannie:

  • Przestań sortować odpady domowe.

  • Użyj dwóch lub trzech możliwie mocnych worków (jeden wewnątrz drugiego) wewnątrz domowego kosza na śmieci wykorzystywanego do zbierania odpadów zmieszanych.

  • Wszystkie odpady (plastikowe i metalowe, szklane, papierowe, bio i zmieszane) należy wrzucić do tego samego pojemnika, który jest używany do odpadów zmieszanych.

  • Nawet chusteczki lub rolki papieru, maski i rękawiczki jednorazowego użytku należy wrzucić do tego samego pojemnika do odpadów zmieszanych.

  • Zamknij, zawiąż torby szczelnie w jednorazowych rękawiczkach, bez zgniatania ich rękami – w tym celu nie wypełniaj całego worka, aby związanie było możliwe.

  • Po zamknięciu worków zużyte rękawiczki wrzuć do nowych worków przygotowanych do zbierania odpadów zmieszanych. Natychmiast po tym umyj ręce.

  • Używaj jednorazowych rękawiczek, kiedy wyrzucasz odpady do pojemnika.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Mam nadzeje, ze te postuaty cwanych smieciarzy pozostana bez odpowiedzi. Jakos nie bali sie dotąd rozmaitych bakterii, ktore faktycznie mogą pozostac aktywne na śmieciach i zarażac, a nagle zaczęli sie bac koronawirusa, ktorym zarazic się mozna tylko drogą kropelkową (gdy zakażony mówi lub kaszle i jest blisko nas, w dodatku przez co najmniej 15 min.). Niech może zajma sie innym biznesem, ustepujac pola rozsądniejszym przesiębiorcom, tak byśmy dalej segregowali smieci i chronili planetę. Albo, jesli już tak sie boja o swych pracownikow, niech ich zaopatrza w rekawice ochronne i maseczki z bawełny (najlepiej nas chronia przed wirusami wypuszczanymi przez inne osoby).
    @melchior
    Niech Pan się douczy na temat rozprzestrzeniania się wirusa i długości jego pozostawania na różnych powierzchniach. Wypowiada się Pan autorytarnie samymi kłamstwami i wiedzą nieaktualną już dawno. Śmieciarze mają rację.
    już oceniałe(a)ś
    1
    3
    Jak to się fachowo nazywa - negocjacje oportunistyczne? Za chwilę każde regulacje środowiskowe staną się ofiarą pandemii.
    @hararimbur
    akurat aktualne regulacje dot. sortowania śmieci pożegnam bez żalu - są bzdurne i do tego niezbyt stosowane
    już oceniałe(a)ś
    1
    6
    @daniel.waw.pl
    Dlaczego bzdurne ?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0