Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W stolicy Białorusi milicja użyła siły przeciwko pokojowym demonstrantom, którzy wyszli na ulice, by bronić wyników wyborów prezydenckich.W poniedziałek nad ranem Biełsat TV poinformowała, że jest pierwsza ofiara śmiertelna protestów w Mińsku - Eugenij Zaichkin, mieszkaniec Gdańska. W ciągu dnia dziennikarzom udało się jednak skontaktować z mężczyzną, który został pobity przez policję.

W poniedziałek (10 sierpnia) o godz. 19 pod pomnikiem Anny Walentynowicz w Gdańsku Wrzeszczu odbędzie się białoruska pikieta przeciwko agresji pod hasłem "Bez Solidarności nie ma Wolności". 

Wybory prezydenckie na Białorusi. Pobity przez policję

Dziennikarzom telewizji Biełsat Eugenij Zaichkin opowiedział, że szedł z bratem ulicą w Mińsku, gdy podjechał minibus. Wyskoczyło 5-6 policjantów, którzy zaczęli zatrzymywać ludzi używając siły.  

"Kiedy zdałem sobie sprawę, że biegną za mną, ukląkłem i uniosłem ręce. Bili mnie pałką, pierwszy cios w twarz i natychmiast popłynęła krew, dalej bili mnie po ciele. Zostałem zatrzymany, doszło do wstrząsu mózgu, wezwano karetkę" - opisywał wydarzenia ostatniej nocy Zaichkin.

Eugenij Zaichkin wyszedł już ze szpitala na własną prośbę, po tym jak lekarz stwierdził, że mężczyzna nie ma żadnych złamań. Zaichkin powiedział również, że przez rok mieszkał w Gdańsku, potem przeniósł się na Litwę a gdy wybuchła pandemia wrócił na Białoruś.

W Mińsku zginął prawdopodobnie inny mężczyzna, potrącony przez policyjny wóz. Według MSW na Ukrainie zatrzymanych zostało 3 tysiące protestujących, ale nie ma ofiar śmiertelnych.

Po protestach na Białorusi mieszkańcy zostali odcięci od internetu.

- Ludzie są pozbawieni są informacji na temat tego co dzieje się w kraju - mówi Alena Dzianishchyts, Białorusinka studiująca na Uniwersytecie Gdańskim. - Skala propagandy państwowej przypomina Koreę Północną.

Protesty i starcia z służbami reżimu, po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich na Białorusi. Mińsk, 9 sierpnia 2020Protesty i starcia z służbami reżimu, po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich na Białorusi. Mińsk, 9 sierpnia 2020 Fot. Sergei Grits / AP

Wybory prezydenckie na Białorusi. To była przerażająca noc

Na Białorusi od zakończenia niedzielnych wyborów prezydenckich trwają protesty w wielu miastach. W nocy doszło do brutalnych pacyfikacji manifestacji. Dziesiątki osób przebywają w szpitalach.

Protesty przeciwko fałszowaniu wyników wyborów odbyły się praktycznie w całym kraju. Według danych Centralnej Komisji Wyborczej wybory wygrał Aleksander Łukaszenko, zdobywając 80,2 proc. głosów. Jego kontrkandydatka Swiatłana Cichanouska uzyskała wynik 9,9 proc. Z protokołów, które wyciekły z części komisji wyborczych, wynika jednak, że Łukaszenka przegrał z Cichanouską, a wybory zostały sfałszowane.

- To była przerażająca noc, nikt z nas nie spał - mówi mówi Alena Dzianishchyts. - W niedzielę pojechałam do Warszawy zagłosować, stałam w kolejce siedem godzin ale i tak nie udało mi się oddać głosu. Ambasada udostępniła tylko jedną kabinę do głosowania, wpuszczali pojedyncze osoby. Ludzie wbiegali do środka, żeby jak najszybciej zagłosować i zrobić miejsce następnym. Zagłosowało tylko kilkaset osób, a przed ambasadą czekało jakieś 3 tysiące. 

Według badań exit poll w głosowaniu w Warszawie Swiatłana Cichanouska uzyskała 97 procent głosów. 

"Solidarność" po białorusku

W poniedziałek z grupą Białorusinów mieszkających w Gdańsku spotkała się prezydentka miasta Aleksandra Dulkiewicz. Rozmowa dotyczyła m.in. ewentualnej pomocy medycznej dla Białorusinów poszkodowanych w protestach. 

Na historycznej branie nr 2 Stoczni Gdańskiej zawisł w poniedziałek napis "Solidarność" po polsku i białorusku.

Napis 'Solidarność' po polsku i białorusku na Bramie nr 2 Stoczni GdańskiejNapis 'Solidarność' po polsku i białorusku na Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej Fot. Bartosz Bańka

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.