Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Anonimowa ankieta składająca się z 20 pytań, dostępna jest już pod tym adresem. Jej wypełnienie zajmuje zaledwie kilka minut, a może dostarczyć decydentom bardzo cennych informacji, jak polepszyć metropolitalny transport i podwyższyć jakość życia mieszkańców. Badanie potrwa do końca października. 

- W badaniu zapytamy mieszkańców Metropolii m.in. o to, ile i jakich pojazdów posiadają w swoich domach, jakie są cele ich podróży. Chcemy dowiedzieć się, jak wyglądają codzienne i weekendowe podróże – jakim środkiem transportu się poruszają i ile czasu im to zajmuje. Interesuje nas też to, co skłania mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej, ale też dlaczego wybierają samochód, czego obawiają się w swoich podróżach – mówi Karolina Orcholska, koordynator ds. transportu i mobilności w OMGGS.

Jaka ma być komunikacja w gdańskim Obszarze Metropolitalnym za 20 lat? Wypowiedz się!

Ważnym elementem badania jest określenie tego, co może skłonić mieszkańców OMGGS do zmiany samochodu na ekologiczny środek transportu, np. komunikację zbiorową, rower czy hulajnogę. Interesująca będzie też ich wizja, jak będzie wyglądał transport w naszej metropolii za 20 lat, którą można przedstawić w ankiecie.

- Zebrane informacje będą podstawą do opracowania strategicznych dokumentów dla metropolii dotyczących mobilności. Mogą być one niezbędne m.in. do ubiegania się o wielomilionowe dotacje unijne dla rozwoju naszego regionu. Robimy to po to, aby mieszkańcy mieli lepszy transport publiczny, czystsze powietrze, wyższą jakość życia – wyjaśnia Karolina Orcholska.

Badanie prowadzone jest w ramach przygotowań Planu Zrównoważonej Mobilności - SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan).

- Jest to długoterminowa strategia planowania przyjaznego transportu oraz maksymalnego wykorzystania infrastruktury dostępnej w miastach, gminach i powiatach OMGGS. SUMP obejmuje m.in. analizę stanu obecnego, budowanie wizji, ustanawianie celów, aktywne komunikowanie, monitoring oraz ocenę wniosków i doświadczeń. Od tradycyjnego planowania transportu SUMP wyróżnia się szczególnym zaangażowaniem wszystkich zainteresowanych grup osób oraz koordynacją polityki m.in. transportu, zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska, rozwoju gospodarczego, polityki społecznej, zdrowia, bezpieczeństwa. Dzięki SUMP wszystkie działania transportowe w metropolii będą przemyślane, zaplanowane i będą opierać się o długofalową wizję rozwoju zrównoważonej mobilności na całym jej obszarze. Wymaga to przede wszystkim dogłębnej oceny obecnej sytuacji i przyszłych tendencji, a także wykorzystania dostępnych środków technicznych, infrastrukturalnych, finansowych i promocyjnych - wyjaśnia Alicja Mongird, rzecznik OMGGS.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.