Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W poprzednim roku, w okresie świąteczno-noworocznym, życzyłem naszym Czytelnikom dużo spokoju i pokoju. Tego, żeby nikt nie wchodził z butami w nasze życie, nic nie ograniczało naszej wolności, żebyśmy każdego dnia mogli swobodnie myśleć i działać. Podobne życzenia - pełne troski i nadziei - mogliśmy usłyszeć w naszych domach. Dla naszych rodzin i bliskich pragnęliśmy tradycyjnie dużo zdrowia, harmonii i spokoju ducha, unikania zmartwień, poczucia bezpieczeństwa i wolności.

Dziś (po roku) już wiemy, że - niestety - wiele z tych rzeczy nam nie wyszło, nie udało się, nie mogło się spełnić. Dwanaście miesięcy temu, właśnie kiedy składaliśmy sobie świąteczne życzenia, pandemia już czaiła się u naszych drzwi, by niedługo potem bezpardonowo wkroczyć i zdominować nasze życie, często wywracając je do góry nogami. Koronawirus odmienił nasze codzienne sprawy, nasze przyzwyczajenia i upodobania, nadał naszemu zachowaniu zupełnie nowy rytm. Sprawił, że zupełnie inaczej zaczęliśmy postrzegać takie fundamentalne wartości jak zdrowie, szczęście, wolność czy stabilność ekonomiczna, zaczęliśmy się o nie bardziej troszczyć i zauważać, że nie jest to coś, co jest nam bezwarunkowo dane i przypisane. Troska o zdrowie i życie - nasze, naszych bliskich, drugiego człowieka - sprawiła, że zamknęliśmy się w domach, inaczej pracujemy, mniej planujemy, zmieniły się nasze oczekiwania. Wszystko nabrało nowego wymiaru.

Dlatego w tym roku najbardziej życzę Państwu tego, żeby życzenia, które usłyszycie przy świątecznym stole, po prostu się spełniły. Z pewnością często będą one podobne do tych sprzed roku - przecież jak zawsze będziemy sobie życzyć wszystkiego, co najlepsze - choć po tak trudnych miesiącach nabiorą przy tym nowego brzmienia i znaczenia. Życzę Państwu, aby świat jeszcze raz zawirował i odsunął towarzyszące nam w ostatnim czasie niepokoje, troski i zmartwienia. Nasze i naszych bliskich. I aby tym razem to się spełniło.

Grzegorz Kubicki, redaktor naczelny Gazety Wyborczej Trójmiasto

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.