Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

7 lutego został ogłoszony Dniem Solidarności z Białorusią. Swietłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji zaapelowała do międzynarodowych liderów, działaczy i wszystkich przyjaciół Białorusi o zorganizowanie w tym dniu akcji okazujących solidarność z protestującymi.

Dzień Solidarności z Białorusią w Gdańsku

"Od sfałszowanych wyborów prezydenckich 9 sierpnia 2020 roku Białorusini domagają się demokracji i wolności, działając wytrwale i odważnie pomimo bezprawia reżimu. Podczas gdy bezwzględna dyktatura uciekła się do niezrównanej przemocy, protesty były organizowane w sposób pokojowy i ujawniały ogromny potencjał twórczy i kreatywność Białorusinów. Aby wesprzeć tych, którzy codziennie protestują na Białorusi w obliczu przeciwności losu i podziękować im za odwagę i silną wolę, zapraszam aby w niedzielę, 7 lutego przyłączyć się do obchodow Dnia Solidarności z Białorusią!" - czytamy w apelu Swietłany Cichanouskiej na stronie tsikhanouskaya.org.

Dzień Solidarności z Białorusią. W Gdańsku na biało-czerwono-biało będą podświetlone wybrane elementy miejskiej architektury. To gest solidarności z BiałorusiąDzień Solidarności z Białorusią. W Gdańsku na biało-czerwono-biało będą podświetlone wybrane elementy miejskiej architektury. To gest solidarności z Białorusią Fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

- W geście solidarności z Białorusią w naszym mieście wybrane obiekty zostaną podświetlone w kolorach biało-czerwono-białej flagi. Barwy te używane są przez opozycjonistów, zwolenników demokracji i wolności na Białorusi - mówi Marta Formella z gdańskiego magistratu. 

W niedzielę, 7 lutego podświetlone będą: fontanna Neptuna, Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 oraz wiadukt w ciągu ul. Kościuszki na wysokości Galerii Bałtyckiej.

- Każdy może przyłączyć się do akcji solidarności z Białorusinami. Oficjalnym hashtagiem tego dnia będzie #StandWithBelarus - dodaje Formella.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.