Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

7 lutego został ogłoszony Dniem Solidarności z Białorusią. Swietłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, zaapelowała do międzynarodowych liderów, działaczy i wszystkich przyjaciół Białorusi o zorganizowanie w tym dniu akcji okazujących solidarność z protestującymi.

Dzień Solidarności z Białorusią w Gdańsku

"Od sfałszowanych wyborów prezydenckich 9 sierpnia 2020 roku Białorusini domagają się demokracji i wolności, działając wytrwale i odważnie pomimo bezprawia reżimu. Podczas gdy bezwzględna dyktatura uciekła się do niezrównanej przemocy, protesty były organizowane w sposób pokojowy i ujawniały ogromny potencjał twórczy i kreatywność Białorusinów. Aby wesprzeć tych, którzy codziennie protestują na Białorusi w obliczu przeciwności losu i podziękować im za odwagę i silną wolę, zapraszam, aby w niedzielę, 7 lutego przyłączyć się do obchodów Dnia Solidarności z Białorusią!" - czytamy w apelu Swietłany Cichanouskiej na stronie tsikhanouskaya.org.

Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

W odpowiedzi na to wezwanie w niedzielny wieczór na biało-czerwono-biało podświetlone zostały Fontanna Neptuna i pomnik Poległych Stoczniowców. W planach była jeszcze iluminacja na wiadukcie przy Galerii Bałtyckiej, ale z powodu dużego mrozu nie udało się jej uruchomić.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.