Na terenach po Stoczni Gdańskiej deweloper Euro Styl modernizuje dawną montownię silników do łodzi podwodnych. Pierwsi goście zanocują w zabytkowym obiekcie w kwietniu 2023 r.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dwa lata temu siedmiohektarową działkę vis-à-vis Europejskiego Centrum Solidarności odkupił deweloper Euro Styl i zapowiedział budowę osiedla Doki. Sercem inwestycji ma stać się dawna montownia zwana potocznie halą U-Bootów, która ma powierzchnię 10,5 tys. m kw. Jak zapowiada inwestor, gmach zostanie zrewitalizowany, powstanie tam 114 loftów. Wzdłuż Montowni przebiegać będzie trakt spacerowy, łączący ECS z Muzeum II Wojny Światowej.

Trwają przygotowania do generalnego remontu. Robotnicy rozebrali ścianki działowe oraz stare instalacje sanitarne i elektryczne, skuli tynki wewnętrzne i usuwają zniszczone powłoki malarskie z betonowych konstrukcji. Do tej pory ekipa pracująca w budynku nie napotkała żadnych niespodzianek. Wszystko idzie zgodnie z planem.

– Obiekt odrestaurujemy z zachowaniem charakterystycznego układu galeryjnego: zaprojektowany na parterze food hall oddzielony będzie monumentalnym szklanym stropem od znajdujących się na wyższych kondygnacjach loftów. Będą to kompletnie wyposażone apartamenty o powierzchni od 37 do 51 m kw. z własnym aneksem kuchennym i antresolą sypialnianą – czytamy w informacji prasowej.

Inwestycja w lofty serwisowane

Dlaczego akurat takie wymiary? Obiekt nie ma nic wspólnego z osiedlem mieszkaniowym, będzie przypominać raczej wysokiej klasy hotel. Euro Styl wprowadził w przypadku Montowni ofertę tzw. loftów serwisowanych. 

Własność loftu potwierdzona będzie wpisem do księgi wieczystej, a wszystkie działania (wraz z promocją, zarządzaniem i obłożeniem obiektu) spoczywają na spółce zarządzającej Montownią, a więc właściciel nie jest zobowiązany do angażowania się w zapewnienie bieżącej obsługi apartamentu. Co więcej, ma możliwość zwrotu VAT. Właściciele mogą też wypoczywać w obiekcie i korzystać z atrakcji w ramach pobytów właścicielskich.

Tak ma w przyszłości wyglądać Montownia
Tak ma w przyszłości wyglądać Montownia  mat. prasowe

Do loftów poprowadzi przestronne całodobowe lobby recepcyjne, natomiast goście będą mogli zameldować się i otworzyć swój apartament także smartfonem, bez korzystania z tradycyjnej obsługi. W Montowni znajdzie się centrum konferencyjne, food hall z szeroką ofertą gastronomiczną i niewielka część biurowo-usługowa.

Przewidziano też udogodnienia w częściach wspólnych: salę biznesową, czytelnię i pokój zabaw dla dzieci oraz zaplecze techniczne ułatwiające obsługę budynku.

Lofty w miejscu dyskoteki

Obiekt o żelbetowej konstrukcji – położony przy ul. Lisia Grobla, na tyłach przychodni i w sąsiedztwie bramy numer 1 – został zbudowany w latach 1936–1938. Zwany potocznie montownią U-bootów dostarczał do niemieckich okrętów podwodnych silniki i części. Zbudowany na planie prostokąta, o ceglanej elewacji, na tle sąsiednich budynków wyróżnia się masywnym kształtem i przeszklonymi klatkami schodowymi.

Po wojnie industrialny gmach służył za magazyn główny Stoczni Gdańskiej. Do dziś w dobrym stanie zachowały się suwnice i elementy balustrad. Później działała tam m.in. dyskoteka i galeria sztuki.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Bardzo ciekawa inwestycja w super lokalizacji.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Podoba mi się i miejsce powinno przyciągać turystów. Jest szansa ze zostanie powielony sukces Elektrowni Powiśle z fajną strefą do spędzania czasu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Precz z artykulami sponsorowanymi!
  już oceniałe(a)ś
  7
  7
  Żenujący sponsorowany artykuł
  Wstyd Gazeto!
  już oceniałe(a)ś
  8
  9