Szukając najważniejszych wyzwań dla Gdańska, Gdyni, Sopotu i Pomorza, wskazujecie na razie zdecydowanie na transport zbiorowy (kolej) oraz dbałość o przyrodę i tereny zielone w miastach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trwa głosowanie (na trojmiasto.wyborcza.pl) w plebiscycie Supermiasta i Superregiony 2040, w którym zabieramy Was w podróż do przyszłości. To podróż, podczas której zastanawiamy się nad tym, jak za 20 lat powinny wyglądać Gdańsk, Gdynia, Sopot i Pomorze, szukamy wspólnie największych wyzwań i najpilniejszych potrzeb.

Po zapoznaniu się z Waszymi pomysłami, a także po wsłuchaniu się w głosy samorządowców czy ekspertów, nasza kapituła wybrała po 12 wyzwań dla Gdańska, Gdyni, Sopotu i Pomorza, które poddaliśmy pod trwające właśnie głosowanie. Finalnie to Wy wybieracie po siedem wyzwań, które postawimy przed naszymi miastami i naszym regionem.

Na co najchętniej głosujecie

W Gdańsku najwięcej głosów zebrała na razie „Kolej do południowych dzielnic”, pomysł, który w latach 90. poszedł w zapomnienie, a teraz wraca w wielkim stylu. Kolejne miejsce w głosowaniu zajmuje wyzwanie „To miasto ma kolor zielony”, przy którym podkreślamy, że zmiany klimatu oraz zmiany myślenia o otaczającej nas rzeczywistości, muszą też zmienić nasze podejście do roli zieleni w mieście. Jest to spójne z wyzwaniem, które znajduje się obecnie na trzeciej pozycji – „Planowanie przestrzenne z głową”, gdzie przypominamy, że miasto musi rosnąć harmonijnie.

Wyzwanie dotyczące kolei – „Budowa kolei do północnych dzielnic” – dominuje też na razie w Gdyni. Od wielu lat najważniejszym postulatem transportowym w mieście jest połączenie kolejowe do północnych dzielnic, w których mieszka ponad 50 tys. gdynian. Gdynianie chcieliby też rewitalizacji Skweru Kościuszki, al. Jana Pawła II i bulwaru Nadmorskiego (2. miejsce w głosowaniu), które zasługują na wygląd na miarę XXI w. Trzecią pozycję zajmuje „Rozbudowa tras rowerowych w centrum i dzielnicach” - spójna sieć ścieżek dla rowerów, jako alternatywa dla podróży samochodem.

W Sopocie najwięcej głosów zdobyło „Ograniczenie krótkoterminowego najmu mieszkań” i przeciwdziałanie zbyt intensywnej turystyce. Na drugim miejscu znajduje się wyzwanie, które nazwaliśmy „Chrońmy lasy” i przy którym podkreślamy, że miasto powinno przeciwdziałać m.in. nadmiernej wycince drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Również wyzwanie, które zajmuje trzecią pozycję, jest bliskie zieleni i przyrodzie. Nazwaliśmy je „Ochrona terenów zielonych w całym mieście” – konieczna jest dbałość o zachowanie podwórek, ogródków, skwerów i parków.

Głosując na kluczowe wyzwania dla całego regionu, czyli województwa pomorskiego, ponownie stawiacie na kolej. Najwięcej głosów zdobyła na razie „Rewitalizacja i rozbudowa linii kolejowych”. Kolejną pozycję zajmuje „Czysty Bałtyk, czyste plaże, walka z plastikiem”. Wierzymy, że nic tak nie pomoże turystyce, jak inwestycje w czyste morze, plaże, jeziora i powietrze. Trzecią pozycję zajmuje w tej chwili „Rozbudowa połączeń drogowych”, wyzwanie, w którym przypominamy, że Pomorze czeka na budowę m.in. S6, Obwodnicy Metropolitalnej czy obwodnic miast powiatowych.

Na głosy czekamy do 3 maja

Głosowanie w plebiscycie Supermiasta i Superregiony 2040 potrwa do 3 maja. Ostateczne wyniki - jakie najważniejsze wyzwania stoją przed Gdańskiem, Gdynią, Sopotem i Pomorzem - ogłosimy 7 maja. Także w maju odbędzie się gala finałowa plebiscytu „Wyborczej”.

O Supermiastach i Superregionach 2040 słuchaj także w radiu Złote Przeboje – w sobotę i niedzielę o godz. 6.

Supermiasta i Superregiony 2040. Na co możecie głosować?

Wyzwania dla Gdańska - ZAGŁOSUJ

1. Kolej do południowych dzielnic. To jedyny sposób, by obsłużyć wielkie sypialnie w tej części miasta.

2. Gdańsk spogląda na wodę. Skuteczniejsze wykorzystanie potencjału Motławy oraz rozwój turystyki oraz aktywności wodnej.

3. To miasto ma kolor zielony. Zmiany klimatu i myślenia o otaczającej nas rzeczywistości, muszą też zmienić podejście do roli zieleni w mieście.

4. Postawmy na tramwaje. Zwiększenie efektywności transportu tramwajowego, budowa nowych tras na Dolnym Tarasie.

5. Gdańsk na dwóch kółkach. Stworzenie spójnego systemu dróg rowerowych i zwiększenie udziału podróży rowerem w mieście.

6. Śródmieście przyjazne dla mieszkańców. Uregulowanie najmu krótkoterminowego. Miasto przyjazne turystom, ale nie zadeptane przez nich.

7. Miasto obywatelskie. Władze miasta powinny zwiększać udział mieszkańców w decydowaniu o rozwoju Gdańska. 

8. Wzmacnianie legendy. Promowanie Gdańska jako miasta wolności i solidarności.

9. Wizja zero. Miasto bez ofiar śmiertelnych i przyjazne dla pieszych.

10. Planowanie przestrzenne „z głową”. Nowe osiedla i biurowce powiązane z okoliczną zabudową, spójność architektoniczna i komunikacyjna.

11. Komunikacja miejska na miarę XXI wieku. Wymiana taboru autobusowego na zeroemisyjny.

12. Wyjście z cienia. Dalsza rewitalizacja zaniedbanych dzielnic Gdańska.

Wyzwania dla Gdyni - ZAGŁOSUJ

1. Budowa kolei do północnych dzielnic. Tylko w ten sposób można zlikwidować paraliż komunikacyjny na Obłużu, Pogórzu, Oksywiu i Babich Dołach.

2. Rewitalizacja Skweru Kościuszki, al. Jana Pawła II i bulwaru. W tych reprezentacyjnych miejscach Gdyni, na styku morza i lądu, czas się zatrzymał.

3. Rozbudowa tras rowerowych w centrum i dzielnicach. Gdynia potrzebuje sprawnej sieci ścieżek dla rowerów, jako alternatywy dla podróży samochodem.

4. Deptak na ulicach Świętojańskiej i Starowiejskiej. Gdynianie domagają się więcej przestrzeni dla pieszych, zwłaszcza w śródmieściu.

5. Program budowy mieszkań komunalnych. Nie licząc jednego bloku na Oksywiu, Gdynia od lat nie wybudowała żadnych mieszkań komunalnych.

6. Powstanie całorocznego lodowiska. Od 10 lat gdynianie czekają na obiecane kryte lodowisko. Sezonowy obiekt przy ulicy Bema to za mało. 

7. Budowa centrów przesiadkowych i buspasów. Potrzebne są nowoczesne węzły integracyjne oraz sieć buspasów. 

8. Więcej terenów zielonych i parków. Budowany Park Centralny to za mało. Więcej miejsc do rekreacji, trzeba rozwiązać problem Parku Rady Europy.

9. Basen w każdej większej dzielnicy. Gdynianie czekają na spełnienie obietnic sprzed lat - liczą na powstanie przyszkolnych, krytych pływalni.  

10. Potrzeba więcej żłobków i przedszkoli. Część rodziców wciąż nie może zapisać maluchów do publicznego przedszkola albo żłobka.

11. Poprawa dojazdu do zachodnich dzielnic. Mieszkańcy Gdyni Zachód narzekają na kłopoty z komunikacją, chcą lepszego transportu zbiorowego. 

12. Dalsza rewitalizacja zaniedbanych dzielnic. Program rewitalizacji Meksyku czy Pekinu w dalszej części powinien skupić się na kolejnych dzielnicach.

Wyzwania dla Sopotu - ZAGŁOSUJ

1. Ograniczenie krótkoterminowego najmu mieszkań. Przeciwdziałanie zbyt intensywnej turystyce, która prowadzi do degradacji miasta i powoduje „syndrom wenecki”.

2. Zagospodarowanie terenów wokół Ergo Areny. Stworzenie nowoczesnej, przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców całej metropolii.

3. Rozwój turystyki uzdrowiskowej. Tworzenie oferty kuracyjnej, kulturalnej i gastronomicznej atrakcyjnej przez cały rok, dla turystów w różnym wieku.

4. Przeciwdziałanie zagrożeniom klimatycznym. Przygotowanie się na nawalne deszcze i podtopienia związane z podnoszeniem Bałtyku, budowa małej retencji.

5. Miasto przystosowane do potrzeb seniorów. Dostosowanie infrastruktury do potrzeb starzejącej się populacji Sopotu czy osób z niepełnosprawnością.

6. Chrońmy lasy. Przeciwdziałanie nadmiernej wycince drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

7. Miasto przyjazne rowerzystom. Zwiększenie udziału podróży rowerem na terenie Sopotu, poprawa i rozbudowa infrastruktury. 

8. Sopot atrakcyjnym miejscem dla młodych. Przyciągnięcie młodszych mieszkańców i rodzin z dziećmi, dalsza budowa mieszkań komunalnych. 

9. Ochrona terenów zielonych w całym mieście. Zachowanie podwórek, skwerów i zieleńców, ochrona terenów zielonych przed zabudową deweloperską.

10. Mniej ruchu samochodowego w kurorcie. Tworzenie stref buforowych z parkingami, niskoemisyjne pojazdy rozwożące turystów po centrum miasta.

11. Czyste powietrze. Dalsza walka ze smogiem, likwidacja wszystkich pieców opalanych węglem w mieście.

12. Atrakcyjne miejsca plenerowe. Tworzenie przestrzeni, w których mogą odbywać się koncerty, warsztaty i spotkania mieszkańców z różnych grup wiekowych.

Wyzwania dla Pomorza - ZAGŁOSUJ

1. Rewitalizacja i rozbudowa linii kolejowych. Sukces PKM pokazuje, że Pomorze powinno rozwijać transport kolejowy na kolejne obszary województwa.

2. Ochrona skarbów Pomorza. Region ma unikatowe cuda przyrodnicze – Półwysep Helski, Kaszuby, Mierzeję Wiślaną, Bory Tucholskie. Trzeba je chronić.

3. Czysty Bałtyk, czyste plaże, walka z plastikiem. Nic tak nie pomoże pomorskiej turystyce, jak inwestycje w czysty Bałtyk, plaże, czyste jeziora i powietrze.

4. Rozbudowa połączeń drogowych. Pomorze czeka na budowę wielu ważnych dróg, np. S6, Obwodnicy Metropolitalnej czy obwodnic miast powiatowych.

5. Pełna realizacja uchwały antysmogowej. Sejmik pomorski przyjął uchwałę antysmogową, która zakłada likwidację wszystkich starych kopciuchów.

6. Edukacja seksualna i antydyskryminacyjna. Młodzież potrzebuje edukacji seksualnej, a osoby LGBT czy migranci - polityki równościowej w gminie. 

7. Zabezpieczenie regionu przed wielką powodzią. Naukowcy alarmują, że na skutek zmian klimatu podniosą się wody mórz, a część Pomorza zostanie zalana.

8. Efektywne wykorzystanie przekopu Mierzei Wiślanej. Kanał przez Mierzeję jest już budowany i teraz trzeba pomyśleć, jak go atrakcyjnie i efektywnie wykorzystać.

9. Integracja komunikacji autobusowej i kolejowej. Część mieszkańców Pomorza jest wykluczona komunikacyjnie, musimy rozwijać zintegrowany ekotransport.

10. Ograniczenie ruchu kołowego na Półwyspie Helskim. Korki w drodze na Półwysep są tak znane, jak te na zakopiance. Trzeba ten problem rozwiązać.

11. Pomorze w 100 proc. z OZE. Mamy doskonałe warunki - słońce, wiatr i wodę - aby oprzeć energetykę na OZE i to powinien być nasz cel.

12. Silne uczelnie, silna gospodarka. Tylko ścisła współpraca samorządu i biznesu z uczelniami wyższymi sprawi, że region będzie otwarty i rozwojowy.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem