Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Globalną Pikietę Solidarności z Białorusią ogłosiła białoruska liderka opozycji Swiatłana Cichanouska. 29 maja 2020 r. za kraty trafił jej mąż Siarhiej, popularny bloger, krytyk władz i działacz demokratyczny. Postawiono mu kilka zarzutów karnych i nie dopuszczono do udziału w wyborach prezydenckich. Centralna Komisja Wyborcza zgodziła się jednak na udział Swiatłany, dzisiaj uznawanej za nieoficjalną zwyciężczynię wyborów prezydenckich.

Gdynia wspiera Białoruś

Białorusini wciąż protestują, choć wielu jest prześladowanych i zmuszanych do opuszczenia kraju. Represje się nasilają. Obecnie na Białorusi jest już oficjalnie 224 więźniów politycznych. Jednak według centrum praw człowieka Wiasna liczba spraw karnych wszczętych od początku kampanii wyborczej sięga tysiąca.

Flaga wolnej Białorusi zawisła na gdyńskim ratuszuFlaga wolnej Białorusi zawisła na gdyńskim ratuszu UM Gdynia

Protestujących wspiera Gdynia. – Solidarność pozostaje ważna i wartościowa. Dlatego wywiesiliśmy na ratuszu flagę wolnej Białorusi i bierzemy udział w Globalnej Pikiecie Solidarności – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Przechodząc obok gmachu Urzędu Miasta Gdyni przy al. Piłsudskiego zobaczymy łopoczącą na nim biało-czerwono-białą flagę wolnej Białorusi oraz baner z napisem po białorusku "Niech żyje Białoruś!" i po polsku: "Gdynia Solidarna z Białorusią!".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.