Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Według działającej na Pomorzu Fundacji EMANDI co czwarta osoba na Pomorzu doświadcza lub doświadczy zaburzeń psychicznych, kryzysu czy depresji. Obecnie w poradniach zdrowia psychicznego w Gdańsku zarejestrowanych jest kilkadziesiąt tysięcy osób. Niestety, z roku na rok wzrasta liczba osób, które chorują na choroby psychiczne

– mówi dr Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich.

I dodaje: – Podłożem chorób psychicznych jest m.in. stres, tempo życia, presja społeczna i zaburzenia relacji międzyludzkich. Niestety, te wszystkie doświadczenia dotyczą również zaburzeń u dzieci i młodzieży. Dlatego mając na uwadze dobro i zdrowie najmłodszych mieszkańców Pomorza, zdecydowaliśmy o powstaniu miejsca, które będzie stanowiło „bezpieczną przystań" dla młodych osób w walce z tym nierównym przeciwnikiem.

Inauguracja w Dniu Dziecka

1 czerwca, w Dniu Dziecka, zainaugurowano działalność Poradni psychologicznej dla dzieci i młodzieży w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni przy placu Kaszubskim. Młodych pacjentów potrzebujących wsparcia przyjmują tam psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi.

Nowo powstały Ośrodek profilaktyki, diagnozy i leczenia problemów dzieci i młodzieży oraz ich rodzin „Wspieranie i rozwijanie – WiR" uzyskał dofinansowanie z budżetu miasta. 

- Ideą przyświecającą powstaniu poradni w szpitalu św. Wincentego a Paulo było stworzenie miejsca, w którym łatwiej będzie młodym ludziom skontaktować się z psychologiem. Obecne poradnie zdrowia psychicznego mają zazwyczaj bardzo długi czas oczekiwania na terapię - informuje Agata Grzegorczyk, rzeczniczka Urzędu Miasta Gdyni. - W przypadku dzieci dwa lata czy nawet rok to zdecydowanie za długo. W związku z bardzo niepokojącymi statystykami, według których rośnie liczba samobójstw dzieci w Polsce i także obniża się wiek, kiedy są one podejmowane, należy jak najwięcej uwagi poświęcić zwiększaniu skuteczności specjalistycznej pomocy.

Różne formy terapii

Opieką zostaną otoczone dzieci i młodzież do 18 lat lub w przypadku osoby uczącej się do ukończenia 21. roku życia.

Jak informują Szpitale Pomorskie, do poradni zatrudnieni zostali specjaliści, którzy będą realizowali m.in. porady psychologiczno-diagnostyczne, sesje psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej, wsparcia psychospołecznego. Do poradni nie jest wymagane skierowanie. 

Nowa placówka znajduje się w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni przy ul. Wójta Radtkego 1 (wejście od placu Kaszubskiego) i jest czynna od poniedziałku do piątku. Rejestracja pod nr. tel. 58 72 60 860.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.